Wildfire

Wildfire

Aralık 3, 2019 0

Ambulans, polis ve itfaiye. Bu üç birim, çok kritik görevlere sahip olduklarından dolayı, büyük sorumluluk altında çalışırlar. Çoğu zaman, yaşam ve ölüm arasındaki çizgi üzerinde köprü görevi üstlenirler. Sorumluluk aldıkları zaman, her şey artık onların ellerindedir. Bu yüzden belki de en son meslekler olarak sayılabilirler. Bu meslekler oyun dünyasına taşındığı zaman, biraz eğlenmenin yanında, aslında ne kadar zor oldukları da bizlere hatırlatılır. Wildfire, bize bu hatırlatmayı, itfaiyecilik açısından yapacak. Tehlikeli yangınların büyümesini engelleyip, onlara karşı koymaya çalışacağız. Zaman zaman başımız belaya girecek, kafamızı kullanmamız gerekecek. Wildfire, bir itfaiyecilik simulasyonu.

Hortumu sıkı tut!

Wildfire bir strateji olarak boy gösteriyor. Çeşitli senaryolar içinde, bize verilen yangın söndürme görevlerini yapıyoruz. Genelde olay bundan ibaret, tabii senaryolara göre görevlerin zorlukları da değişiyor. Bazen ufak bir yangını, ufak bir müdahale ile söndürebilirken, bazı durumlarda da kontrol altına alınması çok zor orman yangınları ile karşı karşıya geleceğiz. Üstelik, rüzgar şiddetini arttırıp yön değiştirdiği zaman da, işimiz çok daha zorlaşacak ve tüm imkanlarımızı seferber etmemiz gerekecek. Ters giden bir şey ya da kritik bir alev sıçraması; her şeyin, hatta adamlarımızın bile kül olmasına sebep olabilir, çok dikkatli olmalıyız.

Wildfire, ayarlarla boğuştuğumuz ve menülerin içinde kaybolup gittiğimiz strateji oyunlarından değil. Direkt olarak görevimizi seçip oyuna girebiliriz. Üstelik, bu senaryoları sırayla oynamak gibi bir zorunluluğumuz da yok, hatta başarısız olsak bile. İstersek bir sonrakine geçebilir ve şansımızı o şekilde deneyebiliriz. Ama iyice alışmadan ileriki bölümlere geçmeyin derim, çünkü bir oraya bir buraya bakmak gerçekten zor oluyor. Ana oyun ekranından bahsetmek gerekirse, genelde ormanlık arazilerdeyiz, buralarda çıkan yangınlara karşı koymaya çalışıyoruz. 3 boyutlu grafiklere sahip olan Wildfire’da dikkatimi çeken ilk özellik, kameranın oldukça hoş biçimde Zoom In ya da Out yapabilmesiydi. İstersek kuşbakışı bir görüntüden, daha geniş bir alanı görerek oynayabiliyoruz. Aksiyonu daha yakından izlemek ve olaylara tam yerinde müdahale edebilmek için, 1. şahıs görünümlü oyunlardaki gibi bir görüntüye kadar Zoom yapabiliyoruz. Bu da Wildfire’ı ilginç kılan bir özellik.

Senaryoların başında, bize söndürmemiz gereken yangın hakkında bilgi veriliyor ve bununla ilgili çeşitli parametreler sunuluyor. Örneğin, yangın bir yerleşim yerine sıçrarsa, o zaman başarısız kabul ediliyoruz. Elimizde sınırlı miktarda para var ve bu parayı en iyi şekilde kullanarak yangına müdahale etmemiz gerekiyor. Üretebileceğimiz çeşitli itfaiye birimleri, araçlar ve bunlara verebileceğimiz çeşitli komutlar bulunuyor. Bir ana üssümüz var, yarattığımız adamlar genelde buradan çıkıyorlar, ayrıca yaratabileceğimiz miktar da sınırlı. Bu yüzden, yangının şekline göre yaratacağımız adamları ve araçları iyi belirlememiz gerekiyor. Yangın mekanında, adamlarımıza çeşitli komutlar verebiliyoruz. Direk yangını söndürtebiliyor, ya da yangının yayılmasını engellemek için çevresine hendekler kazabiliyoruz. Tabii, yaratacağımız her birimin kendine göre avantajları ve dezavantajları olduğunu da belirtelim. Bazı adamlar söndürme esnasında çok yavaş davranırlarken, bazıları da yıldırım gibi olay yerinde bitiyorlar. Wildfire’da kullanmamız gereken araçlar da önemli. Hendekleri daha hızlı ve işe yarar biçimde kazabilmek için buldozer yapabiliyoruz. Onun dışında, yavaş adamlarımızı yangın yerine ulaştırabilmek için, taşıma aracımız var. En önemli araçlardan birisi de yangın söndürme tankeri. Yangına hızlı bir şekilde müdahale edip çabucak söndürebiliyor, tabii bunun da bir bedeli var. Sınırlı miktarda su taşıyor ve deposundaki su bitince, tekrar doldurması gerekiyor. Ayrıca helikopter pistleri oluşturuyor, havadan yardım da sağlayabiliyoruz.

Tags: Aksiyon, PC, wildfire Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts