WeChat, Onlarca LGBTİ Hesabını Sildi

Temmuz 7, 2021 0

Çin merkezli bilişim şirketi tarafından geliştirilen ve ‘Çin’in Facebook’u’ olarak da anılan WeChat, son günlerde LGBTİ’lere yönelik ayrımcı siyasetleri ile gündemde. Çin’den gelen haberlere nazaran WeChat, platformda bulunan pek çok LGBTİ hesabını platformdan kaldırdı. Kullanıcılar şu an hesaplara ulaşamıyor ve geçmiş gönderileri göremiyor.

Çin’de toplumsal medya platformlarında sıkı kontroller ve sansürlerle sık sık karşılaşılıyor. Geçmişte koronavirüs salgınının birinci başladığı devirlerde de WeChat COVID-19 ile ilgili iletileri sansürlemesiyle gündeme gelmişti. Eşit ve özgür tabir ortamından uzak bu duruma artık de LGBTİ hesaplarının kapatılması eklendi.

Münasebet gelen şikayetler ve bir hükümet düzenlemesi:

Çin 1997 yılında eşcinselliği hata olmaktan çıkartmıştı. Akabinde 2001 yılında ‘resmi zihinsel bozukluklar’ listesinden çıkarılmış olsa da LGBTİ bireyler Çin’de devam eden baskılar ve toplumsal zorluklarla çaba ediyor. Bu noktada LGBTİ komünitesinin bağlantı ve dayanak ağı için ağır formda kullandığı toplumsal medya hesapları epey değerli. Fakat ülkenin en ağır kullanılan haberleşme uygulaması, birçok üniversite kulüplerinden oluşan LGBTİ hesaplarına erişim manisi getirerek bu bahisteki itimat problemini büyütmüş bulunuyor.

Çin’de WeChat’te ilgili hesapları ziyaret eden kullanıcılar “İlgili şikayetler alındıktan sonra, tüm içerik bloke edildi ve hesap hizmet dışı bırakıldıiletisini içeren bir bildirim ile karşılaşıyor. WeChat’in bu duruma münasebet olarak gösterdiği şey ise gelen şikayetler ve sonrasında yapılan incelemelerde hesapların kamu hesaplarının idaresine ait bir hükümet düzenlemesine karşı gelmiş olması. Lakin bu noktada rastgele bir ayrıntı verilmiyor.

Tags: çin, Hesapları, Lgbti̇, Wechat Categories: Bilgisayar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts