Warhammer: Vermintide II

Aralık 5, 2019 0

Warhammer‘ın ilk Vermintide oyunu oyuncuları bir biçimde kendilerine sürüklemiş olsa da uzun vadede istenileni veremeyen ve bazı yanılgılar barındıran bir reyindi. Serinin ikinci oyununda ise geliştirici ve yayıncı Fatshark, ilk oyunun tam noksanlarını kapatarak sanki yağ gibi çalışan bir reyin yapmış. Bununla kanaat etmeyen takım, bize son senelerde oynadığımız en galibiyetli co-op oyunu vermiş. Yaşamınızın bir yarıyılında Left 4 Dead oyunlarını oynadıysanız ve o günden beri co-op oyunlarda aynı zevki alamıyorsanız, Vermintide 2’ye bir şans tanımanız gerekmekte.

Warhammer: Vermintide 2 incelemesi

Öncelik oyunun içeriklerinden başlayalım. Şuan oyunda 12 harita yer almakta ve beş tane de kişilik bulunuyor. “Beş kişilik çok az değil mi?” diyorsanız da size hemen bu beş şahsiyetin kendi içerisinde üç değişik sınıfa sahip olduğunu söyleyeyim. Başka Bir Deyişle, oyunu 15 değişik sınıf ile oynayabilirsiniz. Bu sınıfların her birinin ayrıntılı bir kabiliyet ağacı bulunuyor. Buradan ekip dostlarınıza takviyeci olabileceğini düşündüğünüz ya da tamamen kendi başınıza kafa göz girişebileceğiniz becerileri seçebilirsiniz.

Warhammer: Vermintide II

Warhammer: Vermintide serisinin ilk oyununda rakibimiz yalnızca Skaven ordusuyken, yenip yolladığımız bu ırk yanında Chaos ordularını da getirmiş. Bildiğiniz gidip ağabeyini çağırmış bizi vursunlar diye. İnanın Chaos’un bazı savaşçıları yaşamınızda yemediğiniz dayağı yedirtecek efora sahip. Reyin en basit seviyede dahi oyuncuları bir hayli zorluyor. Oyuna ilk başladığınız zaman sizi oyunu öğreten kısa bir eğitim kısmı bekliyor. Skaven ve Chaos birlikleri ile dolu bir zindandan kaçmaya çalıştığımız bu kısımda oyundaki şahsiyetler ile de karşılaşıyoruz. Bu eğitim kısmı bittiği zaman ise asıl reyin başlıyor ve bizi ana merkezimize götürüyor. Kendimize özel olarak kullandığımız bu alan bize değişik mağazalar, silah yapmamız için bir demir ocağı ve oyuna girmek için bir yer veriyor. Parşömen stili bu alanda Quick Play, Custom Game gibi modlar yer alıyor.

Oyuna yeni başlayanlar için ilk olarak Quick Play modunu öneririm. Otomatik olarak başka oyuncuların oyununa katılarak istediğiniz sınıf ile co-op tecrübenize başlayabilirsiniz. Hemen şunu da belirtelim ki oyundaki kişiliğiniz kısımlarda aldığınız puanlar ile seviye sıçrayarak daha da kuvvetlenmekte. Bvefat sonlarında ve seviye sıçradığınızda size verilen paketlerin içerisinden değişik ve eforlu olasılığı da yüksek. Bu paketleri hakikat para ile alamıyorsunuz. Bunun altını çizmek istiyorum. Hem ucuz bir maliyete satılan hem de içerisinde para ile büyümeye sarih olan bir oyunun bu kadar oyuncu canlısı olması netlikle takdir edilmesi gereken bir tutum. 

Warhammer: Vermintide II

Warhammer: Vermintide 2 içerisindeki oyunlar genellikle kolay ve cümbüşlü. Hoşlandığınız bir kişilik sınıfı bulduğunuz an bu cümbüş iki katına dahi çıkıyor. Dostlarınızla oynayabileceğiniz oyunlar listesinin en başlarında yer alabilecek bu reyin uygun bir maliyete de sahip. Reyin içerisinde ekip çalışması çok ehemmiyetli. Bahsetmiş olduğum gibi, oyunun en basit güçlük seviyesi dahi oyuncuyu zorlayabiliyor. Özellikle tek başınıza oynaya çalışırsanız ve ekip dostlarınızdan ayrı kalırsanız can vereceğinizi garanti edebilirim. Skaven ordusunun minik fare askerleri en makûs teçhizatlar ile tek vuruşta öldürülebiliyor. Fakat reyin içerisinde bir de seçkin olan askerler mevcut. Bu askerler oyunculara güç anlar yaşatmakta. Hatta, sizi tutan üç adet seçkin asker de var. Başka Bir Deyişle, tek başınızaysanız dostunuz sizi kurtarmadığı sürece oyunu oynayamazsınız.

Warhammer: Vermintide 2, grafik olarak inanılmaz bir reyin. Unreal Engine 4 ile yapılan ve gerçekten çok galibiyetli görünen grafikler, oyuna daha hoş bir hava katıyor. Etraf grafikleri, kişilik animasyonları ve efektler o kadar hoş yapılmış ki kendinizi orada sezebilirsiniz. İlk oyunda yaşanan optimizasyon kasveti Vermintide 2’de yok vasati bir ekran kartı ile çok iyi bir performans alabilirsiniz. 

Warhammer: Vermintide II

Usunuza gelebilecek olan bir suali daha cevaplayayım. Bu stil oyunların bir zaman sonra tekerrür etmesi gayet bayağı. Fakat, Fatshark bu mevzunun üstesinden kolay bir sistem ile gelmiş. Oyunun haritaları aynı kalsa da düşmanlar kesintisiz değişmekte. Aynı haritaya denk geldiğiniz zaman aynı yerde aynı düşmanlarla karşılaşmıyorsunuz. Bu da oyunun kesintisizliğini hoş bir biçimde arttırıyor.

Oyunun öbür teknik özelliklerinden kazançsak şayet: Warhammer: Vermintide 2 mod yardımını oyunculara sunuyor. Dedicated sunucular da Nisan ayında oyuna ilave edilecek. Geçtiğimiz günlerde oyunun söylenen yol haritasında oyunun DLC’lerinin süratli bir biçimde çıkacağını ve bir çok yeni harita geleceğini de biliyoruz.

Warhammer: Vermintide II

Sonuç olarak Warhammer: Vermintide 2, son zamanların en galibiyetli co-op oyunları arasında girebilir. Left 4 Dead serisinden beri co-op mekaniklerine bu kadar itina gösteren bir reyin ile karşılaşmamıştım. Dostlarınız ile gönül rahatlığıyla oynayabileceğiniz bir reyin.