Velvet Assassin

Velvet Assassin

Aralık 4, 2019 0

Uzun zamandır geliştirme aşamasında seyreden Velvet Assassin, birkaç erteleme sonunda piyasaya sürülebildi. Stealth-Action türündeki yapım, Violette Summer isimli bir kadın ajanın, artık birçok oyunda işlenen ve suyu sıkılan İkinci Dünya Savaşı sırasında yaptığı görevleri ele alıyor. Oyun aslında İngiliz ajanı Violette Szabo’nun (Violette Reine Elizabeth Bushell Szabo) gerçek yaşam hikayesine dayanıyor. 1921’de doğan Szabo, Müttefik Kuvvetleri tarafında Almanlara karşı yer almış. Birinci görevinde başarılı oluyor, fakat ikinci görevinde yakalanıyor. Ravensbrück Toplama Kampı’nda 23 yaşındayken 5 Şubat 1945’te idam edilip, vücudu da yakılmış.

Anılar şimdi gözümde canlandılar…

Velvet Assassin’de, Szabo’dan esinlenip yaratılan ve ilk adı Szabo ile aynı olan Violette Summer’ı yönetiyoruz. Aslında yapımda Violette’nin anılarını oynuyoruz desek daha doğru olacaktır. Zira karakter aslında bir hastanede yatıyor. Biz de onun sesinden hikayesini dinleyerek, hatıralarındaki görevleri yapmaya çalışıyoruz. Yapımda ilerledikçe ara sinematikler devreye giriyor ve senaryo hakkında bazı detaylar da ortaya çıkıyor.

Görevler üst düzey bir komutanı öldürmek, belge çalmak, bir yere gizlice sızmak vs… gibi bildiğimiz amaçlardan oluşuyor. Klasik sayabileceğimiz görevleri, ne yazık ki kısır sayabileceğimiz yollardan yapıyoruz. Bunun en büyük nedeni de, aptal yapay zeka. Oyundaki rakiplerimizin zekası iyi değil, hatta çoğu zaman saçma davranışlar gösterebiliyorlar. Bazen sizi hemen diplerinde olsanız da görmüyorlar, bazen de görebiliyorlar. Öldürdüğünüz birinin cesedini bir başkası bulunca alarma geçiyor. Eğer düşmanınız sizi görmezse, etrafı biraz daha aradıktan sonra sanki yerde hiç ceset yokmuş, biri ölmemiş gibi görev yerine geri dönüyor. Hatta yanı başında ceset olsa bile nöbet tutmaya devam ediyor. Böylesi durumlar atmosferi baltalıyor.

Eğer Stealth-Action türünde biraz tecrübeniz varsa, bölüm başlarında biraz etrafa baktığınızda, bölümü nasıl geçebileceğinizi kolayca çözebilirsiniz. Farklı yollardan düşmanlarımızı öldürüp, görev noktasına gidebiliyoruz. Mesela ıslık çalarak (Violette ıslık çalıp dikkatleri üstüne topluyor) düşmanımızı olduğumuz yere çekip, onu orada öldürebilir veya gizlice oradan uzaklaşarak düşmanın arkasından dolanıp, ilerleyebiliriz. Bazen sadece karanlıkta ve engellerin arkasında saklanarak, sessizce görev bölgesine gidebiliriz. Bazı bölümlerde kılık değiştirip (Görev gereği), gitmemiz gereken görev noktaları oluyor. Böylece gizlenmeden gerekli yere ulaşabiliyoruz. Ancak kılık değiştirdiğimizde dikkat etmemiz lazım. Zira düşmanlarımızın yakınında durdukça bizi fark ediyorlar ve ateş ediyorlar.

Velvet Assassin “Yeri geldiğinde elektrik akımı olan telin elektiriğini kesip, üstünden atlamamız gerekiyor.”
Farklılık

Rakiplerimizi farklı yollardan öldürebileceğimizi söylemiştim. Violette, herhangi bir rakibe arkadan yaklaştığında, düşmanını rastgele bir şekilde gerçekleşen 50 farklı animasyondan biriyle öldürüyor. Bu çeşitli animasyonlar da göze daha hoş geliyor. Aynı hareket olsaydı, sıkıcı olurdu. Yeri geldiğinde arkadan yaklaştığımız düşmanımızın el bombasının pimini çekip, üstünde bombayı patlatabiliyoruz. Suya elektrik vermek, patlayıcı varillerle rakiplerimizi ortadan kaldırmak veya zehirli gazların olduğu varillere ateş edip, düşmanlarımızı zehirleyip öldürmek gibi farklı yollar kullanabiliyoruz.

Velvet Assassin’de yanımızda sürekli olarak bir bıçağımız ve susturuculu tabancamız var. Bölümlerde ilerlerken karşımıza farklı silahlar, zırh çıkabiliyor. Cephane de çevrede az bulunuyor. Gizliliğin daha ağır basması gereken oyun, bazen iyice aksiyona kayabiliyor. Yeri geldiğinde pompalıyı alıp, rakiplere giriştiğimiz zamanlar da olmuyor değil. Nişan aldığımızda TPS olan kamera açısı, omuza açısına geçiyor.

Çevremizde sağlık paketleri ve morfin bulunuyor (Kilitli kapıların anahtarları ve bazen sağlık paketleri ölen düşmanlarımızın üstünden de çıkabiliyor). Morfin demişken, oyunun öne çıkan özelliğinden bahsedelim. Morfin kullandığımızda zaman ve tüm her şey duruyor. Ekran da değişiyor. Violette’nin giysisi hastanedeki yattığı haliyle değişiyor. Kısa süren morfin modunda bulunduğumuz yerden kaçabiliriz veya rakibimizi öldürebiliriz. Ancak tek bir kişiyi hakladığımızda veya çok kısa bir süre sonra morfinin etkisi geçiyor ve her şey eski haline dönüyor. Acil durumlarda morfin modunu kullanmak daha kârlı. Artı morfinler sadece tek kullanımlık. Başka bir tane daha morfin bulana kadar modu yeniden aktif edemiyoruz.

Tags: Aksiyon, PC, velvet assassin Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts