Toz Canavarı Kasalar

Toz Canavarı Kasalar

Aralık 3, 2019 0

PC kullanıcısı olarak, bazen konsol kullanıcılarına özenmiyor değilim. Konsolu git, al, getir, oyna bu kadar basit. Korsan oyun kullanmak için konsollarına çip takanlar hariç, konsolundan yana dertli kullanıcı duymadım. En azından kulağıma böyle bir haber, şimdiye kadar gelmedi. Bir PC tutkunu olsamda, bazen bilgisayarıma keşke konsol olsaydın dediğim zamanlar geliyor. İşte o anlar, genellikle bilgisayarın sorun çıkarttığı ve beni çıldırttığı zamanlar oluyor.

Teknik servis buyrun

Çıldırtan PC, sorun no 270 ile kendimi teknik servis elemanı olarak göremeye bir adım daha yaklaştım. Zira çevrede adımız çıkmış bir kere. Eş, dost, arkadaşların sorunlarına koşturuyorum Teknik servis elemanım bendeniz, artık her derde deva olarak görülüyor. Msn’de bazı arkadaşlar var, normal zamanda mesaj atmazlar. İşte onlardan gelen bir mesaj görünce direk: “7/24 teknik servis, ben Emre nasıl yardımcı olabilirim?” şeklinde cevap veriyorum.

İnsanı en çok olgunlaştıran şeylerin başında deneyim geliyor. Zira ilk masaüstü bilgisayarımı 1999 yılında aldığımda hiçbir bilgim yoktu. Babamın yüreklendirerek, elinde tornavida ile kasaya doğru yaklaştığını gördüğümde gözümde şimşekler çakmıştı. Zor güç bela aldırdığım bilgisayar, enkaz olacak diye ödüm kopmuştu. O günkü problem neydi hatırlayamıyorum, ama babamın elektronik mezunu olmasının paçayı kurtarmasında önemli rol oynadığını düşünüyorum. Bilgisayarı vidalarından men etmeye başlama zamanım, babamla beraber ilk tornavida operasyonumuza dayanır. O zamandan beri kazandığım deneyimler, bugünkü birikimin temelini oluşturdular.

USB sorunsalı

Tatlı uykumdan annemin mouse’u tartaklama sesleriyle uyandım. USB mouse çalışmıyormuş. Bilgisayarımı hiç kapatmam, 7/24 çalışır durumdadır. Gece yatarken çalışıyordu ve bilgisayar her zamanki gibi kapatılmamıştı. Ancak neden çalışmıyordu şimdi? İlk aklıma gelen pilleri kontrol etmek oldu. Piller sağlamdı. Yadigar kablolu, toplu mouse’u tozlu raftan çıkartma zamanı gelmişti. Ne olur ne olmaz eski farenizi saklamakta fayda var. Ne zaman lazım olacağı belli olmaz. Aklıma gelen ikinci sorun bulma yolu Aygıt Yöneticisi’nden geçiyordu. Bilgisayarım’a sağ tık> Özellikler> Donanım sekmesi> Aygıt Yöneticisi şeklinde ulaşabileceğiniz birim, bilgisayarınızda işleyen tüm donanımı gösterir. Eğer herhangi bir donanımsal problem-uyumsuzluk, sürücü eksikliği gibi sorunlardan şüpheleniyorsanız Aygıt Yöneticisine başvurun. Burada var olan bir problem “Sarı üçgen içinde ünlem, kırmızı kare içinde çarpı” gibi şekillerle gösterilerek sizi uyarır. Aygıt yöneticisi kontrolümde, mouse ve usb bağlantılarına dair herhangi bir uyarı görünmüyordu. Dikkatimi çeken tek nokta, USB bağlantıları altında “Bilinmeyen Aygıt” olarak gözüken bir donanımdı. Tüm driverlar düzgün bir şekilde kuruluydu, neden bilinmeyen bir aygıt görünüyordu anlamadan bu sayfayı kapattım. Dikkatimi çeken ikinci anormallik, işlemci sıcaklığıydı.

Tags: PC, toz canavarı kasalar Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts