Day Of Defeat 2

Day Of Defeat 2

Aralık 3, 2019 0

Dünya üzerinde en çok oynanan HL modlarından Day of Defeat’in yeni versiyonu nihayet çıktı! Aylarca süren bir bekleyişten sonra çıkan mod, online gaming camiyasını epey sarsacak. Mod’un yapımcıları, DoD’u tepeden tırnağa değiştireceklerini söylerken çok ciddimiş. 

Day of Defeat, 2. Dünya Savaşı’nda geçen şahane bir multiplayer modifikasyon. Oyun Allies ve Axis olarak iki takım halinde oynanıyor ve belirli hedefleri gerçekleştirmeye çalışıyorsunuz. Bu hedefler bir bölgeyi ele geçirmek, bir yeri bombalamak, gizli dosyaları çalmak gibi 2.Dünya Savaşında yaşanan olaylardan oluşuyor. Hedefe ilk ulaşan takım kazanıyor ve round yeniden başlıyor. Dışardan bakılınca kolay görünüyor değil mi ? Ama bundan çok daha fazlası var. Tam bayrağı ele geçirmek üzereyken atılan bir top mermisi herşeyi değiştirebilir…

Önceki versiyona göre oyunda birçok yenilik ve değişiklik var. Yapımcılar mod’u ellerinden geldiği kadar gerçekçi yapmışlar ve yeni bir aiming sistemi yaratmışlar. Bu sistem şimdiye kadar gördüğüm gerçekçi oyunlardaki en iyi sistem. Cross-hair iki parçaya ayrılmış. İlk parça tek bir çizgiden oluşuyor ve silahın ucunu canlandırıyor. Siz hareket ettikçe bu parça da sağa, sola hareket ediyor. İkinci parça ise ekranın ortasında bulunuyor ve iki çizgiden oluşuyor. Bu da silahın arkasını canlandırıyor. Siz hareket etmeyi kesince bu üç çizgi bir araya geliyor ve düzgün nokta atışları yapabiliyorsunuz. Aksi taktirde hiçbir attığınız mermi doğru yere gitmiyor. Ayrıca ateş ettikçe cross-hair yukarı doğru kayıyor. Bu da silahın tepmesini canlandırıyor. Yani ateş ederken aynı zamanda da mouse ınızı aşşağıya doğru çekmelisiniz. Hemen bayılmayın, bundan fazlası var 🙂 . Sürünürken ateş edemiyorsunuz, zıplarken hiç tutturamıyorsunuz, sniper’ınızın dürbünü siz nefes alıp verdikçe hareket ediyor vb. gibi birçok değişiklik var. Alışması biraz zor ve vakit alıyor ama alıştıktan sonra oyun çok eğlenceli bir hal alıyor.

Gelen yenilikler ise gerçekten şahane. Adamlar herşeyi değiştirmişler. Ses efektlerini, modelleri, haritaları , sprite ları …. Hiç değişemiş şeyler de var ama onlarda elden geçmiştir kesin. Oyuna voice over ip özelliği ve el işaretleri eklenmiş. Standart telsiz komutları ile anlatamadığınız durumları konuşarak anlatabilir veya düşmanların yakınındayken telsiz mesajlarınızın duyulmasını istemiyorsanız el işaretleri ile düşmamnın yerini gösterebilir, yapacağınız şeyi anlatabilirsiniz. Silahlar çeşitlerinde az ama öz yenilikler mevcut. Axis takımı bıçak yerine kürek kullanıyor. Saçma görünse de bu yaşanmış bir şey. Ayrıca Colt m1a1, MG34, MG42 ve axis için yeni bir sniper olan dürbünlü Mauser var. En büyük yenilik ise her iki takıma yeni bir class olan Machine Gunner’ın eklenmiş olması. Bu class ın tek bir silahı 
var o da ağır makinalı. Allie’lar 30 kalibrelik mermi atan M1919A4 kullanlıyor. Axis’ler de ise iki seçenek var. Bunlar MG42 ve MG34 . Bu silahlar ile hareket ederken düşman vurmak neredeyse imkansız. Silahı düzgün kullanabilmek için yere yatıp bipod unu kurmanız gerekiyor. İyi bir yere saklanıp düzgün bir pozisyonda kurarsanız düşmanın işi zor demektir. 
En çok hoşuma giden yenilik ise hud ve spritelar oldu. Hepsi renkli hale getirilmiş.

Grafikler ise ayrı bir güzel olmuş. Kaplamalar ve yeni modeller tamamen kusursuz. Grafikler neredeyse MoH Kadar iyi diyebilirim. Yanlız bu güzelliğin de bir kusuru var. O da bilgisayarınızı aşırı zorluyor olması. Bir mod’da 60-70 fps alan biri, DoD 2.0’da 40 fps alsa şanslı 🙂 . Seslere gelince. Bazı ses efektleri hariç genelde çok kaliteli efektler bulunuyor. 

Sonuca gelince. Herkesin denemesi gereken muhteşem bir yapıt! Eğer iyi bir bağlantınız ve sıkı bir sisteminiz varsa kaçırmayın derim. Serverlarda görüşmek üzere.

Tags: Aksiyon, day of defeat 2, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts