The Settlers 2: Next Generation

The Settlers 2: Next Generation

Aralık 4, 2019 0

Oyun sektöründe zaman zaman popüler olan fikirler bulunur. Örneğin bu sıralar popüler olan anlayışlardan bir tanesi “Episode” yani bölümler halinde oyun yapmak. Yapımcılar 5-6 bölüm yapıp bir oyun çıkartıyorlar ve ardından konunun akışını bitirmeyip, sona “devam edecek” yazıp oyuncuları beklemeye alıyorlar. Oyuncular da tıpkı bir dizinin bir sonraki bölümünü bekler gibi oyunun bir sonraki kısmı bekliyor. Bunun dışında günümüzde popüler olan bir diğer fikir ise “Yıldönümü” kavramı. Tutulan oyunların çıkışından sonra beş ya da on yıl geçtiyse oyunu makyajlayıp önümüze sunuyorlar. Tüm bu yapımların iki nedeni var. Birincisi, yapımcıların orijinal fikirler bulmakta zorlanması. İkincisi ise kasayı parayla doldurmak.

İşte bu şartlar altında 10 yıllık Settlers II, yıldönümü paketi adı altında önümüze makyajlanarak sunulmuş durumda. Settlers’ı, Settlers yapan oyun bu. Yapımcılar yeni bir Settlers çıkarmadan önce bize geçmişi hatırlatıp reklam yapmayı planlamışlar, aslında iyi de olmuş…

İlk Settlers 1993 yılında piyasaya çıktığında çok sevilmiş, bu küçük adamların yaşantıları birçok oyun severin arasında yayılmıştı. Yapımcı Blue Byte, Amiga’dan PC’ye geçiş dönemine rast geldiği için serinin yeni oyununu beklemeye almıştı. Tam 3 yıl sonra Settlers II yayınlandı ve oyun dünyasına damgasını vuracak bir klasiğe daha imza atılmış oldu. Ürün sayısı, bina sayısı, savaş özellikleri büyük ölçüde geliştirilerek beğeniye sürülmüştü bu sürüm. Bu büyük başarının ardından serinin en başarılı oyunu sayılan Settlers 3 piyasaya çıktı ve oyunun satış rakamları en yüksek değere ulaştı. Geçtiğimiz yıl oynadığımız ve tamamen üçüncü boyuta geçiş yapan Settlers IV: Heritage of Kings ile ufak bir bocalama yaşasa da klasikler arasında anılmaya devam etti.

Başlangıcı iyi yapmak lazım

Oyunu açtığımızda Campaign, Tutorial ve Freeplay seçenekleri önümüze geliyor. Eğer Settlers serisi ile daha önce kaynaşmanız olmadıysa tutorial’i oynamanızı tavsiye ederim. Çok ayrıntılı olmasa da, oyunun dinamikleri ve işleyişi hakkında epey bilgi vermekte. Campaign seçeneğini seçtiğinizde ise 10 farklı ada karşınıza gelecek. Bu adalardan birini seçerek bölüme başlıyorsunuz. Her bölümü başarıyla bitirmeniz size yeni bir adaya ulaşımı sağlayacaktır.

Settlers’ın en sevdiğim özelliği olan üretim zinciri, serinin bu oyununda aynen korunmuş. Yapım için gereken odunları ve taşları toplamak için binalar yapmalısınız. Kesilen ağaçların yerine topraklarınız çölleşmesin diye “TEMA vakfı” görevini gören forester’s hut yapmalı, kesilen ağaçları da yontturarak kullanılabilir hale getirmelisiniz. Dağların eteklerine araştırma görevlileri yollayarak hammaddeleri keşfetmeli ve üstleri uygun madenleri kurmalısınız.

Tags: PC, Strateji, the settlers 2 next generation Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts