The Path

The Path

Aralık 4, 2019 0

Bazen ortaya iyi bir iş çıkması için, olağanüstü görsellere ya da seslere gerek yoktur. Biraz oynanabilirlik bile yeter bazen, hikaye ve kurgu kotarır her şeyi. Yakın zamanda karşıma çıkan The Path, neredeyse tam bu tarife uyan bir oyun.

Aslında bir Kırmızı Başlıklı Kız masalı Path. Ancak yapımcılar konuyu öyle güzel evirip çevirmiş, öyle güzel kurgulamış ki, kendinizi heyecan verici bir kitabın sayfalarında gibi hissediyorsunuz. Meşhur Kırmızı Başlıklı Kız masalını, korku öğeleriyle harmanlayan Tale of Tales adlı firmanın ilk oyunu olma özelliğini taşıyor The Path. Hikaye 6 kızın üzerinden ilerliyor. Zaten kısayoluna tıklar tıklamaz, karakter seçme ekranıyla açılıyor yapım. Carmen, Ginger, Robin, Rose, Ruby ve Scarlet adlı kızlardan istediğimiz birini seçerek oyuna başlıyoruz. Adeta korku/gerilim filmlerinden bir enstantaneyi andırıyor giriş videosu. Uzun bir yol, her iki tarafı da puslu orman. Ekranda “Yoldan ayrılmayın” gibi uyarılar çıkıyor, ancak bunlara inanmayın. Oyun kendi içerisinde de kullanıcıyı kandırmaya yönelik uyarılarda, saptırmalarda bulunuyor. Eğer yoldan ayrılmadan direkt uçtaki eve varırsanız, sonuç sizi hiç memnun etmeyecek (Ne olacağını anlatıp, oyunun tadını kaçırmanın manası yok değil mi?). Mesela ormanda enteresan bir nesneyle karşılaştınız, tam ona yaklaşırken, bir kız koşarak ardınızdan geçiyor. İrkiliyorsunuz, zira bu esrarengiz, puslu ormanda, sizden başka bir insanın daha olduğunu görmek şaşırtıyor. Ancak neden koştuğunu, nereye koştuğunu anlamak için peşinden gidiyorsunuz ve muhtemelen bu hamleniz ormanın derinliklerinde kaybolmanız ile sonuçlanıyor.

Gizemli orman

Yapımda belirli bir görev yok. Hikaye de yok aslında. Oynadıkça, ormanda dolaştıkça bir şeyler ortaya çıkıyor, önünüzde duran boş yapbozun parçaları oluşmaya başlıyor. Ormanda yürürken bulduğunuz bir harabe ya da bir tekerlekli sandalye (Dolaştıkça bu gibi birçok enteresan nesneyle karşılaşıyorsunuz), kendi içlerinden bazı bilgiler ve ana öyküye ait ipuçları barındırıyor. Yapımın bunu kullanıcıya veriş şekli de bir video oyunundan çok filmi andırıyor dersek hiç de yanlış olmaz. Ekranın sol alt tarafında, bir özelliği olan objeler veya kişilerin beyaz çizgilerle kaleme alınmış silüetleri görünür oluyor. Zaten oyun boyunca ilerlerken, ekranda tuhaf şekiller belirip kayboluyor. Yapımda her şey kötü bir rüyayı yaşamak gibi…

The Path “Oyunu her tamamladığınızda, kızlardan biri eksiliyor.”
Bu ürkütücü ormanda dolaşırken karşılaştığınız sıradışı her şeyle etkileşim kurmalısınız ve öykünüz bu şekilde oluşmalı. Yani yolun sonundaki eve bu şekilde gitmeniz gerekiyor. Dolayısıyla derinlerde dolaşmalı, iyice sağı solu araştırmalısınız ki, bölümü tamamlayabileseniz. Zaten araştırırken, objelerin yanlarına gittiğinizde, oyun içi motorla yapılmış kısa videolarla karşılaşıyorsunuz ve bunlardan bazıları sizi chapter’ın sonuna doğru yönlendiriyor.

Cadının evi

Eve yaklaştıkça renkler solmaya, etraf sessizleşmeye başlıyor. Tam bir gerilim filmi anlayacağınız. Tabii bu ambiyansı oluşturan aktörlerin başında müzikler geliyor. Atmosferi öyle güzel tamamlıyorlar ki, sürekli bir huzursuzluk hissine kapılıyorsunuz. En nihayetinde bölümü “başarıyla” tamamladığınızda, tekrar karakter seçme ekranına dönüp, ilk seçtiğiniz kızın orada olmadığını görüyorsunuz. Artık devam etmek için yani yapbozun bir başka parçasını tamamlamak için diğer kızlardan biri ile oyuna yeniden başlamanız gerekiyor.

Uzun lafın kısası, sıradışı bir macera oyunu The Path. Epey merak uyandırıcı, yer yer korkutucu kurgusuyla, muhakkak deneyen herkesin gönlünde özel bir yere oturacak. Görsel olarak çok iyi olmasa da, içerdiği efektler ile gayet yeterli bir yapım. Müzikler ve ses efektleri dört başı mamur olmasa da, atmosferi gayet başarıyla tamamladıklarını söylemek yersiz olmaz. Ancak yapımı oynattıran en önemli özelliği kesinlikle kurgusu. Tüm bu güzel özelliklere rağmen oynanabilirlikte bir takım problemleri var Path’in. Özellikle de kontrol mekaniklerinde. İstediğiniz yerde duramıyor, kolayca dönüşler yapamıyorsunuz. Yine de Kırmızı Başlıklı Kız’a getirdiği ilginç yorum sayesinde oynanmayı sonuna kadar hak ediyor The Path. Macera sevenler, biraz korkmak ve ürpermek için mutlaka oynamalı.

Tags: Macera, PC, the path Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts