The Movies: Stunts & Effects

The Movies: Stunts & Effects

Aralık 3, 2019 0

Thomas Alva Edison 1891’de ilk sinema makinesini geliştirmesi ile yeni bir çığır açmıştı. Bu öyle büyük bir buluştu ki, yüzde 99’umuz için film izlemek hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmişti. Sinemanın serüveni dur durak bilmedi. Artık özel efektsiz bir Hollywood düşünülemez hale geldi.

Lionhead Gururla Sunar

Black and White ve Fable’ı yapan Lionhead Studios, The Movies’ı çıkardığı zaman büyük yankı uyandırmıştı. Yapımın bu kadar çok beğenilmesi bizi şaşırtmadı. Zira yenilikleri sık görmediğimiz, oyun dünyasına getirdiği değişik konsepti ile dikkatleri çekmeyi hak etmişti. Stunts and Effects, The Movies’i bir adım daha ileri taşımak üzere geliştirilen bir eklenti paketi. Movies’in çekirdeğini koruyarak, eksikliği hissedilen özel efekt ve aksiyon sahnelerini eklenti ile gerçekleştirebiliyoruz.

Filmlerde sanki birşeyler eksik

Ana oyundan hepimizin aklında olan “Filmlerde sanki bir şeyler eksik” hissimiz, paket ile büyük oranda tatmin ediliyor. Stunts and Effects ile birlikte; ölümcül sahneler, patlamalar, bol efektli filmler geliyor. Tabii ki bunları gerçekleştirebilmemiz için, oyuna yeni birimler entegre edilmiş ki bunlar; özel efektlere sahip setler, dublör okulu, minyatür şehirler, dijital çekimler için mavi-yeşil arka plana sahip setler, dublör okulunun olduğu yerde unutulmaması gereken bir birim olan hastane ve bir çok yeni çevre güzelleştirme aracı eklenti ile birlikte geliyor. Dublör okulu ile bay-bayan dublörler yetiştirip, yeteneklerini geliştirmelerini sağlıyor; sakatlandıklarında hastaneye kaldırıyorsunuz. Mavi-yeşil arka planlı dijital setlerde çekim yapabiliyor, minyatür şehirlerde ise King Kong, Godzilla, Hulk tarzı filmler çekebiliyorsunuz. Eklenen tüm yeni birimler, listelendikleri alanda küçük kırmızı rekli Stunts and Effects yıldızı ile belirtilmekte.

Oscar Törenleri

Bir filmin kalitesini belirleyen belki de en önemli etken yazarlar ve senaristlerdir. Daha çok yeni ve özel efektli setleri kullanmak için, senaristlerimizi mouse ile tutuyor ve yazarlık binası üzerindeki odalardan “Special Stunt” bölümüne bırakıyoruz. Böylece özel efekt ve setleri daha yerinde kullanan senaryolar üretiliyor. Her zamanki gibi Custom Script Office’i kullanarak, kendimiz de en başından sonuna kadar bir filmi tasarlayabiliyoruz. Dublör okulu ile yetiştirdiğimiz dublörlerimizi, zaman zaman okula geri yollayarak eğitmemiz gerekiyor. Nasıl ki oyuncularımızı boş setlerde film türü çalışmaya yolluyorsak, dublörlerimizi de dublör okulunda eğiterek daha cesaret gerektiren, daha komplike çekimler yapabilmelerini sağlıyoruz. Binalardan atlamalar ve yangından kaçış sahneleri filmlerimize ayrı bir hava katıyor. Bu havayı ne kadar şişirebilirsek, Oscar Töreni’ninde o kadar fazla adımızı andırabiliriz. Törende kazanılan ödüller; bizlere sürpriz setler, kostümler, efektler, normalde olamayan birimler olarak geriye dönüyor. Yeni eklenen Free ve Flyby kamera mod’u ile çekimlerde yenilikler var. Flyby kamerası özellikle minyatür şehirlerde, havadan çekim yaparak daha gerçekçi ve güzel görüntüler yakalıyor.

Kaprisli Oyuncular

Oyunun grafiklerinde ve seslerinde herhangi bir iyileşme yok. Zaten çok fazla da gerek yoktu. İyi sayabileceğimiz 3D grafikler korunuyor. Tabii ki ek paketin getirdiği bazı patlama ve özel efekt detayları eklenmiş durumda. Aynı durum sesler için de geçerli. Oyunun kusurlu yanlarına gelirsek, özellikle eklenti paketi ile daha da karmaşıklaşan mikro yönetim sistemi. The Movies’te de karşımıza çıkan bu problem, film mi çekeyim? Oyuncuların kaprislerine çözüm mü bulayım? Yeni birimler mi inşa edeyim? Derken bazen hepsi kontrolden çıkabiliyor. Eklenti ile hala düzelmeyen bir başka sorun ise, yeterli personelin bulunmaması. Oyunun başında, birimlerin önünde kuyruk olan işsizler, oyunun ilerideki zamanlarına ihtiyaçlarımızı karşılayacak kadar olmayabiliyorlar.

Şeker gibi oyun mu?

Saydığım bu iki kusur dışında yapımı etkileyen başka olumsuzluk bulunmamakta. Zaten bu problemler de çok fazla kafaya takılacak değil. The Movies’in fanlarının kaçırmaması gereken bir eklenti olduğunu düşünüyorum. Strateji-Tycoon seviyorsanız ve eğer hala oynamadıysanız, oyun dünyasında bazı şeyleri es geçtiniz demektir. Arada kafayı FPS ve yarış oyunlarından kaldırıp, The Movies gibi sakin, renkli ve neşeli oyunları da oynamak bence büyük bir zevk.

Tags: PC, Strateji, the movies stunts & effects Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts