The Lego Movie 2 Videogame

The Lego Movie 2 Videogame

Aralık 3, 2019 0

Lego oyunları şüphesiz video oyun dünyasının en basmakalıp oyun serilerinden bir tanesi haline gelmiştir. İki nesildir aynı mekaniklerle karşımıza çıkan Lego oyunları, oyuncular tarafından satın alındıkça, piyasaya yenileri çıkmaya devam edecek. Şimdi ise benzer bir yapıda olan ancak diğer Lego oyunları kadar basmakalıp olmayan bir oyunla karşı karşıyayız.

The Lego Movie 2 inceleme

The Lego Movie film serisinin ikinci halkasını hikaye olarak anlatan yeni oyunda ana karakterlerimiz Lucy ve Emmet oluyor. İki karakterin birlikte girdikleri macerada iki karakteri de oynama şansına erişiyoruz. Dünyaya baskın yapan uzaylılara öncülük eden General Mayhem’a karşı savaştığımız yapımda eğlenceli ve esprili sahneler bulunuyor. Kıyamet sonrası açık dünyayı kendine tema olarak belirleyen yapımda, filmde gördüğümüz birçok öğeyi görebiliyoruz. Açık dünya anlamında pek fazla keşfedilebilir bir içerik sunmayan yapımın açık dünya haritası da beklenildiği üzere yeterince büyük değil. Oldukça küçük bir açık dünyaya sahip olan oyunda sadece ana görevler dahilinde hikayede ilerliyoruz. Karakter görünümü dışında herhangi bir karakter gelişimi bulunmayan yapımda, diğer Lego oyunlarından farklı olarak yapılan bazı ilgi çekici mekanikler bulunuyor.

The Lego Movie 2 Videogame

The Lego Movie 2’de artık etrafta bulunan Lego ile yapılmış her türlü malzemenin tarifini elde edebiliyoruz. Bu tarifleri çantamıza atarak, gerekli olan yerlerde kullanabiliyoruz. Bununla birlikte Lego yapıları yapmak, yeni oyunda daha kolay hale getirilmiş. Etrafta bulunan parçaları toplamak için yanımıza verilen robot sayesinde, artık Lego parçası toplamak için yapılara vurmanıza gerek yok. İşaret ettiğimiz noktaya robot ateş ediyor ve gerekli Lego materyallerini çantamıza atabiliyoruz.

Beyaz perdede izlemesi güzel bir yapım sunan yapımcılar maalesef oyunun hikayesini o kadar da çekici hale getirememiş. Hikaye aralıklarında kendinizi boş konuşmaların ortasında buluyorsunuz. Ayrıca yan karakterler oldukça silik olmuş. Ana karakterlerimizin tavırları ve esprileri olmasa muhtemelen oyun oynanmayacak bir halde olurdu. Temelde senelerdir sürdüğünü mekaniği devam ettiren Lego serisi, dövüşlerde de bu yapısını yeni oyuna yansıtmış. Her zaman olduğu gibi yine tek tuşla düşmanlarımızı alt ediyoruz.

The Lego Movie 2 Videogame

Bir önceki oyunda yan karakter olarak Gandalf, Wonder Woman gibi karakterler maceramıza ortak oluyordu. Bu kez oyunda, ilk oyunda da bulunan Batman’in yanında Superman gibi karakterler de bulunuyor. Oyuncuları oyun içinde yine küçük bulmacalar ve platforma dayalı bölümler karşılayacak. Ancak oyunun bu kısmının da pek eğlenceli olmadığını söyleyebilirim. En son çıkan Lego oyunu olan LEGO DC Super-Villains’ta farklı farklı karakterleri, co op oynanış mekanikleriyle birleştirince, ortaya eğlenceli sahneler çıkabiliyordu. Fakat The Lego Movie 2’de bu mekaniğin de çalışmadığının altını çizmek istiyorum. Oynanabilir karakter havuzu oldukça kısıtlı olan yapımın hikayesi filme göre gittiği için, belli bir süreden sonra Lucy ve Emmet’tan da sıkılabiliyorsunuz.

Tüm bunların yanında oyunun teknik anlamda da sıkıntılı olduğunu belirtmekte fayda var. Hali hazırda konsol donanımını minimumda kullanan bir oyunda neden FPS düşüşleri ile karşılaştığıma anlam veremedim. Ara sahnelerdeki animasyonların yetersizliğinin üstüne bir de bu FPS düşüşleri eklenince oyundan iyice bıkabiliyorsunuz.

The Lego Movie 2 Videogame

Yeni oyuna lootbox sistemini ekleyen geliştiriciler, oyunun içerik yelpazesini daha ulaşılabilir hale getirmiş. Diğer oyunlarda olduğu gibi acımasız olmayan bu lootbox sistemine ait kutuları oyun içerisinde bulmak oldukça kolay. Bu sebepten dolayı oyunun lootbox sisteminin tam olması gerektiği şekilde olduğunu söyleyebiliriz.

Oyunun müzikleri ve grafikleri ise elle tutulur tek güzel yanı olmuş. Çizimler bakımından kaliteli bir iş ortaya koyan geliştiriciler, oyunun seslendirmesine de önem vermiş. Özellikle hikayede kendini belli eden karakterlerin seslendirmeleri oldukça hoş olmuş.

Sona geldiğimizde The LEGO Movie 2: The Video Game, yine benzer Lego mekaniklerini kullanan bir yapımdan öteye gidememiş. Eğer kaliteli bir Lego oyunu arıyorsanız, The LEGO Movie 2: The Video Game’den uzak durmanızı öneriyorum. Filmdeki eğlendiren macerasını oyuna taşıyamayan yapım, maalesef son dönemlerin en kötü Lego oyunu olmuş.

Tags: Aile oyunu, Aksiyon, Macera, PC, PlayStation 4, The Lego Movie 2 Videogame, TT Games, Warner Bros. Entertainment, XBox One Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts