Teknoloji devi Türkiye’de telefon üretimine başladı!

Mayıs 30, 2021 0

Dünyada süratle büyüyen tüketici elektroniği kesiminin Türkiye’ye ilgisi devam ediyor. Uzak Doğulu global oyuncuların akabinde taşınabilir aygıtlar konusunda uzman bir diğer teknoloji devi TCL‘nin de tercihi Türkiye oldu. Arçelik ile güçlerini birleştiren TCL, akıllı telefon üretimine başladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tekirdağ’da TCL markasıyla üretime başlayan tesise gerçekleştirdiği ziyarette, küresel markalara davette bulunarak, “Çok çeşitli teşvikler ve avantajlar sağlıyoruz. Yalnızca Türkiye pazarını değil, Türkiye’den ihracatı da düşünün. Yerli tedarikçileri artırarak verimli üretin, maliyetleri düşürün.” dedi.

Kapasite 450 bin ve gaye 1 milyon telefon

Varank, daha sonra yaptığı değerlendirmede akıllı telefon pazarında küresel markaların yatırımlarını Türkiye’ye çekmeye başladıklarını, pazarın dünyada ve Türkiye’de gitgide büyümeye devam ettiğini belirterek, “TCL, Arçelik ile bir iş birliğine girişti ve beraberce üretim gerçekleştiriyorlar. Buranın yıllık üretim kapasitesi 450 bin telefon. Şu anda SKD sistemiyle üretim gerçekleştiriliyor lakin önümüzdeki periyotta hem CKD sistemiyle daha fazla parçayı Türkiye’ye getirip burada montajını gerçekleştirecekler hem de 2022 yılında üretim kapasitelerini 1 milyon telefona çıkarma niyetleri var.” diye konuştu.

Koç Holding Güçlü Tüketim Kümesi Lideri Ebiçlioğlu, TCL’nin televizyon ve cep telefonunda dünyanın değerli üreticilerinden olduğunu tabir ederek, “Kendileriyle öncelikle Türkiye pazarı, bilahare ihracat olmak üzere iş birliği başlattık. Kendi üretim tesislerimizde TCL markalı cep telefonu üretimine başladık.” dedi.

TCL, dünyanın en süratli büyüyen teknoloji şirketleri ortasında yer alıyor. Televizyon ve taşınabilir aygıtları 160’tan fazla ülkede satılan TCL’nin ses aygıtları ve akıllı mesken eserleri de bulunuyor. TCL’nin güç birliği yaptığı Arçelik de 12 markası ve dünya çapında 30 bin çalışanı ile 150’ye yakın ülkede eserlerini satıyor. TCL ile Arçelik birlikteliğinin gelecek periyotta daha da gelişeceği tabir ediliyor.

Ülkemiz son periyotta atılan adımlarla bilhassa akıllı telefon noktasında üretim merkezine dönüşmeye başladı. Görünen o ki Türkiye akıllı telefon üretim üssü olmaya aday ülke özelliğini gün geçtikçe artırıyor. Türkiye akıllı telefon üretim üssü ve cazibe merkezi olmaya devam ediyor.

Tags: dünya, Tcl, telefon, türkiye, Üretim Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts