Tekno Dijital Unutkanlık Nedir? 

Mart 27, 2019 0

Tekno Dijital Unutkanlık Nedir?, Çağımızın önemli hastalıklarından bir tanesi olarak gösterilen dijital unutkanlık, modern çağın sahip olduğu teknoloji ile dikkat kaybının yaşanmasına da neden oluyor. Peki daha çok gençlerde kendini gösteren bu hastalık nedir ve nasıl gelişir?

Dijital unutkanlık hastalığına yakalandığını düşünen bireyler, hemen bir uzmana başvurarak endişelerini belirtmeye  devam ediyorlar. Büyük bir hızla gelişmeye devam eden bilgi çağında hafıza dağınıklığı neden ortaya çıkıyor? Hafızaları kontrolüne alan bir hastalık olan dijital unutkanlık, en çokta genç kuşağı etkisi altına alarak, bellekteki hatırlanması gereken pek çok bilgiyi unutmamıza neden oluyor.

Dijital unutkanlık bir  bunama hastalığı olup çok fazla akıllı telefon, bilgisayar kullanan gençlerde hafıza problemleri yaşamalarına yol açıyor.   Dijital unutkanlık belirtileri nelerdir? Dijital unutkanlık hastalığı, yoğun bir unutkanlık, hafızada zayıflık ve dikkat dağınıklığı ile beraber kendini göstermeye başlıyor. Özellikle de akıllı telefonların aşırı kullanımına bağlı olarak yakın belleği kullanma kapasitesinde azalma meydana geliyor  ve bunun sonucunda da beyin kolay olan kaydetmeyi alışkanlık haline getiriyor.

Eskiden aklımızda tuttuğunuz telefon numaraları, adres ve özel günler bugün bilgisayar ve telefonlara kaydedilerek teknolojinin sağladığı kolaylıklardan yararlanılıyor. İnsanlara sağlanan bu kolaylık çok büyük bir rahatlık olarak benimsense de beynimize bir rehavetin çökmesine yol açarak yakın bellek kullanımının önüne ve erek bu belleği sömürüyor.

Bu şekilde gündelik yaşamın sekteye uğramasına neden olan dikkat dağınıklığı ve unutkanlık da gençlerde önemli ölçüde endişe ve korku durumuna neden oluyor.

Tags: unutkanlık hastalıkları çeşitleri, unutkanlık için hangi doktora gidilir, unutkanlık neden olur ne iyi gelir Categories: Sağlık, Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ