Star Trek: Legacy

Star Trek: Legacy

Aralık 4, 2019 0

Star Trek veya bildiğimiz adıyla Uzay Yolu. Artık duymayan yoktur herhalde. Kaptan Kirk, Mr.Spock, Scotty gibi karakterler zaten kült olmuştur. Özellikle “Scotty beni ışınla” repliği oldukça ünlü. Rahmetli Sadri Alışık’ın canlandırdığı Turist Ömer’in, Uzay Yolu’ndaki macerasını da izlemeyen var mı? Bir süre önce Star Trek Online ismini de duymuştuk. Eğer duymayanlar varsa haberleri olsun. Online oyunun yapımı sürerken, Star Trek: Legacy ortaya çıktı. E3’te biraz gösteri yapan Legacy, ekran görüntüleri ve videolarıyla bir süre oyalama yaptı. Sonrasında ortaya çıktı, PC ve X360’a konuk oldu.

Spock hatırına

Star Trek: Legacy, Vulcan’lı bir bilim adamı ve Borg’lar etrafından dönüyor. Borg’lar için ufak bir hatırlatma yapacak olursak Picard’ı kaçırıp kendileri gibi yapmaya çalışan düşman ırktı. Organik canlıları yarı robot hale getiriyorlardı. Bir açıdan Quake’teki Strogg’lara benziyorlar. Legacy içinde klasik Uzay Yolu gemileri bulunuyor ki; Next Generation, Enterprise, Deep Space Nine ve Voyager’dan gördüğümüz tanıdık gemileri idare ediyoruz. Maceraya ilk olarak Kaptan Archer olarak başlayacağız. Archer ayrıca Borg’larla karşılaşıp, çarpışan ilk kaptandı. Archer dışında; Kirk, Picard, Sisko ve Janeway gibi Uzay Yolu’daki diğer tanıdık kaptanları da canlandıracağız.

Gemimizi dışardan görüyoruz. Belli görevleri yaparak senaryoda ilerliyoruz. Görev dediklerim aslında bildiğimiz klasikler olarak da tabir edilebilir. Bir istasyonu koruma, federasyonun başka gemisine yardım etme, gezegen tarama vs… olarak değişiyor. Ancak yaptıklarımız genelde aynı. Görev yerine git, iki üç düşmanla kapış ve görevi bitir. Oyunun savaş bölümü en hantal kısmı. Elimizin altında büyük bir savaş gemisi var, evet seri ve çabuk manevra yapmasını beklemiyorum. Ama gereğinden fazla ağır kalabiliyor. İşin diğer kötü yönü manevra yaparken fareyle duruma müdahale edilmemesi. Şöyle ki; bir düşman avcıyı kilitlediniz. Kilitledikten sonra gemi onun gideceği yöne göre ağır ağır manevra yapıyor. Hatta kilitleme olayı bir süre sonra donuyor ve gemiz hareketsiz kalabiliyor. İşte saldırı ve savunmada ben otomatik değil, direk olarak elle olmasından yanayım. Böylece ince manevralar yapma imkanı olabilirdi ve rahat olurdu.

Farklı sınıflar

Senaryo gereği yönettiğimiz ana gemimiz var (Senaryo gidişatına göre değişiyor). Ancak yanımızda bize refakat edebilen 3 tane daha uzay gemisi oluyor. İstediğimizi seçip kontrol etme imkanına sahibiz. İstersek hepsine aynı anda da komut verebiliriz. Klavyenin 1, 2, 3 ve 4 tuşları dört gemimiz için atanmış. Direk olarak buradan seçim yapabilir veya “5” tuşuna basıp hepsini seçme imkanımız var. Böylece hepsine aynı anda emir verebiliriz. Başka bir uzay gemisini kontrol ederken, asıl geminizi sakın unutmayın. Yok olursa oyun bitiyor. Ayrıca görev yaptıktan sonraki aralarda, elimizdeki gemileri satabilir; daha iyi ve güçlü bir model alabiliriz.

Tags: PC, Simülasyon, star trek legacy Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts