Son Senelerde Yaşanan Mobil Reyin Patlamasının 7 Ehemmiyetli Nedeni

Son Senelerde Yaşanan Mobil Reyin Patlamasının 7 Ehemmiyetli Nedeni

Eylül 30, 2021 0

Mobil oyunların popülerliğinin çoğalması, devasa reyin işletmelerinin bu pazara girişini süratlendirdi. Ülkemizde faaliyet gösteren bir hayli reyin işletmesi mobil pazara el atmaya karar verdi.

Yeniden son yarıyılda en çok gördüğümüz işlerden biri “devasa” oyunların mobil versiyonlarının mobil etrafa süratle girişi. En kolay misallerini; PubG Mobile, Wild Rift ve Fortnite üzerinden verebiliriz. Gelin hep birlikte bu yükselişin sebeplerini araştıralım.

Mobil oyunların bu kadar öne çıkmasındaki 7 temel neden:

Ulaşılabilirlik Mobilite Güçlü telefonlar Reyin maliyetlerindeki çoğalış Konsol & PC piyasasındaki maliyet çoğalışı Multi-fonksiyonel makine arayışı Reyin işletmelerinin kâr odaklı ekosistemi

Ulaşılabilirlik

Dünyada hemen herkesin cebinde bulunan uslu telefonlar sayesinde şirketler son kullanıcılara ulaşabilme mevzusunda oldukça hafiflediler. Özellikle mobil reklamlar ve büyüyen sosyal platformlar sayesinde artık hemen herkes potansiyel oyuncu sayılmaya başlandı.

Günümüzde Non-Gamer olarak adlandırılan ciddi bir kitlenin olmasıyla birlikte bu kitlenin de uslu telefonlar üzerinden Hyper Casual oyunlara olan merakı reyin stüdyolarının gözünü mobil piyasaya çevirmesine neden oldu. Dünyada etkin 4,5 milyar uslu telefon olduğunu göz önüne alacak olursanız pazarın büyüklüğünü az çok ölçümleyebilirsiniz.

Mobilite

Oyuncuların en büyük meselelerinden bir tanesi “mobilite”. Rastgele bir yere gitmek istediğiniz ya da konut alanı dışında reyin oynamak istediğiniz zaman yanınızda “PC” taşımak gerçekten vefat gibi oluyor. Dışarıda notebook ile reyin oynamaksa hem mobil internet kotası için bütün bir keşmekeş hem de stabilizasyon neredeyse sıfıra iniyor.

Oyuncuların son senelerde “dış mekanda” en çok kullandıkları aygıtlar uslu telefonlar. Özellikle gelişmiş özelliklere sahip aygıtlar dış mekanda reyin oynamak için oldukça ideal olanaklar sunabiliyor. Hearthstone ile başlayan furyanın günümüzde League of Legends’a kadar uzanması sayesinde artık oyuncular dış mekanda diledikleri gibi mobilite sağlıyabiliyorlar. Notebook için yanınızda jeneratör taşıyamazsınız ancak powerbank ile telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

Güçlü telefonlar

Günümüz teknolojisinde artık neredeyse bir notebook kadar gelişmiş grafik performansı verebilen “gaming telefonlar” üretilebiliyor. Snapdragon 888 gibi operasyoncular sayesinde bazen PC’de alamadığımız performansı telefonumuzda alabiliyoruz.

Operasyoncu ve grafik kartı performansı yüksek aygıtlar eSpor’u da mobil reyin dünyasına taşıdılar. Şöyle düşünebilirsiniz iyi bir mobil aygıtla istediğiniz dost grubunda yan yana MMOFPS oynayabilirsiniz. FPS drop meseleyi yok, 4,5G sayesinde iletişim süratiniz yüksek aynı zamanda bunaldığınız anda sosyalleşebilirsiniz.

Reyin maliyetleri

Günümüz oyunlarının maliyetleri, konsol ve PC civarında oldukça pahalı. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa tarafında dahi artan maliyetler tenkit etilirken, mobil oyunlarda ister fiyatsız isterseniz daha uygun maliyetlere bir hayli oyuna ulaşabiliyorsunuz.

Belki Witcher 3 hiç bir zaman mobil makinelere çıkmayacak ancak GWENT oynayabilir olacaksınız. Diablo 4’şan mobil etrafa çıkacağını hepimiz öğreniyoruz. Sizce Diablo 4 PC etrafındaki 3 kadar pahalı olacak mı? Mobil oyuncuların rakamı çoğaldıkça PC ve konsol etrafına gelen hemen her reyin artık mobil ortamda da çıkmaya başlayacak. Bu da reyin maliyetlerini düşüren faktörlerden biri olacak.

Konsol & PC piyasası

Bir evvelki madde de reelinde bahsetmiştik ancak azıcık daha ayrıntı verelim. Bugün bir oyuncunun almak istediği vasati bir gaming bilgisayarın piyasa kıymeti 9000 TL etraflarında. Yeniden yeni nesil bir konsol maliyeti vasati de 8750 TL’de TV’siz izliyor.

128 GB HDD’li iPhone 11’i 7.900 TL ortamına piyasada bulabilirsiniz. PC ya da konsola bu gideri yaptığınız yetmediği gibi üzerine reyin almak için ciddi paralar tüketmeniz zorunlu. Baktığınız zaman mobil oyunlar hem daha ucuz hem daha sosyal etraf sunabiliyor. Bundan dolayı özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte dünya çapındaki ekonomik buhrandan dolayı oyuncular mobil oyunlara yönelmeye başladılar.

Multi-fonksiyonel makine arayışı

Uslu telefonlar yaşamımıza girdiğinden beri bir hayli işlevi yerine getiren aygıtlar ceplerimize giriş yaptı. Uslu telefon piyasasından ilk etkilenen MP3 ve MP4 playerlar olmuştu. Bu süreç içerisinde SLR ve video kamera satışları devam ederken, yeni nesil uslu telefonların piyasaya girişi SLR/video kamera satışlarını vurdu.

Düşündüğünüzde teknolojinin büyümesiyle bir hayli elektronik makine tek bir makinede bir araya gelmiş oldu. Kamera – MP3/4 – Telefon tek bir alet olmasının yanında daha güçlü operasyoncular ve grafik operasyoncular sayesinde artık reyin konsolları ve gaming PC’ler de tek bir makinenin içine girebilir hale geldi. Neden tek bir aygıta daha az para tüketmek varken bir hayli aygıta servet dökelim ki?

Reyin işletmeleri ekosistemi

Hakikatine bakarsanız günümüzde pazarlama ve ürün geliştirme sistemi tamamen kullanıcı odaklı devam ediyor. Reyin işletmeleri için “seçkine reyin” planlamak yerine in-market ürün satabilecekleri ve süratli kazanacakları oyunlar planlamak daha kolay.

Bugün reyin şirketlerine baktığınızda sürdürülebilirlik ön tasarıya çıkmaya çalışıyor. League of Legends gibi bir reyin yapabilirsiniz, baktığınızda reyin türünüz MOBA ve PC civarında olabilir ancak PubG Mobile gibi bir anda bilgisayar civarından mobile zıplayan bir oyunun zaferini görmezden kazançsanız Mobile Legends gibi bir rakiple karşılaşmanız önlenemez.

Bugün Fortnite, COD, PubG Mobile, Mobile Legends gibi oyunlar insanlara telefonda “reyin oynamayı öğretti” diyebiliriz. Uslu telefonlar için gamepad satışlarının çoğalmasında da, insanların artık mobil reyin oynamasında da en büyük neden sürdürülebilirlik yarışında öne çıkan reyin işletmeleri. Sizlerinde bu mevzudaki görüşlerinizi bekliyoruz. Yetersiz olan ya da kusurlu olduğunu düşündüğünüz kısımları yorumlarda bildirebilirsiniz.

Tags: Son Yıllarda Yaşanan Mobil Oyun Patlamasının 7 Önemli Sebebi Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ