Solaklara "Sonunda Be" Dedirtecek Basit ama Ehemmiyetli 8 Ürün

Solaklara “Sonunda Be” Dedirtecek Basit ama Ehemmiyetli 8 Ürün

Eylül 26, 2021 0

Bir ürün üretilirken genelde en geniş alıcı kitlesi göz önüne alınarak tasarlanır ve üretilir. Dünya üzerindeki insanların büyük kısmı sağlak olduğu için ürünler de onlara göre tasarlanıyor. Yeniden de bir niş market olarak solakları düşünenler de var. 

Makaslar

makas

Tam makaslar aslında bir basit makinedir. Özellikle kumaş makaslarında bir tarafın ağzı keskinken bir tarafın ağzı küttür, delikleri de denk değildir. Peki bunların hangisinin nasıl olacağı nasıl tasarlanır? Tabii ki sağ ele göre. Neyse ki solaklara göre olan makaslar da artık var.

Dolma kalemler

solak kalem

Benim gibi yazarken tam yazıyı eliyle dağıtanlar, mürekkebin akışı kesildiği için yazısı bozulanlar elbette vardır. Solakların hem yakalayışlarına uygun sapa hem de ters güzergaha olan el hareketlerine uygun olarak mürekkep akışı sağlayan uçlara sahip kalemler artık üretiliyor.

Konserve kalemtıraşı

konserve açacağı

Konserve kalemtıraşları yapıları gereği güçlü elimize oturacak biçimde yapılır. Haliyle konserve kalemtıraşlarının yapısı sağ ele göredir. Bu sebeple de sol elle açmak için tuhaf biçimlere girmemiz ya da tuhaf açılarla konserve açmamız gerekiyordu. 

Cezve

cezve

Türk kahvesi bizim mutfağımızda olmazsa olmazlardan biri olarak öğreniliyor. Kahve yapmak için yeni taşıtlar ortaya çıkmış olsa da en geleneksel ve en yaygın yöntem cezve. Cezvelerin kahveyi düzgün biçimde dökmek için yapılmış olan ağızlarının yeri, cezveyi sağ elle yakaladığımız senaryoya göre yapılmıştır. Sol elle kahve dökmek ise büyük bir sorundur.

Kollu Sandalye

kollu sandalye

Mekteplerdeki sınavlar, mekteplere giriş sınavları, ALES, KPSS, YDS, LYS, TUS, sonunda S harfi olan ne kadar üç harf kombinasyonu varsa o kadar sınava girip çıkıyoruz. Bu sınavlarda veya bazı mekteplerde kollu sandalyelere denk geliyoruz. Denk geliyoruz gelmesine de hep yazı yazmak için kullanılan kolçak kısmı yanlış yerde kalıyor, belimiz ağrıyordu. 

Fare

solak fare

Bilgisayar farelerinin hep bilgisayarların sağında durduğunu fark etmişsinizdir. Çoğu solak şahıs da fare kullanmayı sağ eliyle yapar. Neden? Simetrik bir fareniz yoksa farenizi sol elle yakalamayı denerseniz ne kadar rahatsız olduğunu kendiniz görebilirsiniz. Neyse ki artık solak fareler de var.

Fosforlu Kalem

solak marker

Fosforlu kalem ile bir şeyi çizerken ne çizdiğinizi görememek bütün bir kabusa dönüşebilir. Sayfanın üzerinde çizmek istediğiniz yeri izdüşümsel olarak bulup ona göre körlemesine çizmek zorunda kalıyorsunuz. Kaldı ki fosforlu kalemlerin uçları eğik olduğundan saçma sapan açılarla tarama yapıyorsunuz. Onu düzenleyeyim derken bu sefer sayfayı yamultuyorsunuz…

Klavye numara padi

solak klavye

Klavyenin sağ tarafında yer alan numaraların bulunduğu kısmı kullanmak pek çoğumuza çok natürel geliyor olsa da solak şahıslar için çok kullanışlı değil. Belki günlük kullanımda çok fark etmiyoruz ama bir de muhasebeci veya sürekli numaralar giren bir bankacı olduğunuzu düşünün. 

Tags: Solaklara "Sonunda Be" Dedirtecek 8 Ürün Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ