Silent Storm

Silent Storm

Aralık 3, 2019 0

Kim yaptı bakayım bu oyunu?

Silen Storm sıra tabanlı (turn based) taktik/strateji oyunlarının son temsilcisi. 2.Dünya Savaşı sırasında gizli silahları bulmak ve yok etmekle görevli özel birlikleri yönettiğiniz bir oyun. Bu tarzdaki oyunlardan efsaneleşen JA (Jagged Alliance) ile turn based denince ilk akla gelen UFO serisinin her ikisinden de bazı özellileri bünyesinde barındıran bir oyun. Oyunu Nival Interactive adli Rus firmasınca geliştirmiş. Nival firması sıra tabanlı oyunlar konusunda tecrübeli bir firma. Etherlords serisinin yaratıcısı. Oynamış olanlar bilir ki JA, özellikle 2.si, oldukça zor ve çok iyi dizayn edilmiş senaryolara sahipti. Zira Shaun Lyng’in katkıları oyuna iyi yönde etki etmiş ki oyun JA’ın tadını anımsatıyor. Oyunun yayımcı firması Avusturalya’lı JooWood firması.

Tetiği çekmeden önce bir düşünmek lazım

Pek tabii ki oyun günümüz teknolojilerini de sonuna kadar kullanmış. Bu yeni teknolojiler oyuna tam ve gerçek 3D özellikleri, her şeyin hasar alabildiği bir ortam, gece, sis, kar vb. efektlerin eklenmesini sağlamış. Oyun sırasında sağ fare tuşuna basılı tutarak fareyi hareket ettirdiğinizde kamera açınız her yönde hareket edebiliyor. Böylece askerleri tam olarak istediğiniz yere götürebiliyor veya belli bir noktayı daha detaylı olarak inceleyebiliyorsunuz. SS2 Direct X 8 üzerine kurulu bir motora sahip. Grafikler tam etkileşimli bir ortama uygun olacak şekilde tasarlanmış. Bir varilin patlamasıyla oluşabilecek zincirleme reaksiyonlar ve çevredeki nesnelerin bundan etkilenimi oldukça güzel hazırlanmış. Bir sütunun yıkılması balkonun çökmesine, varsa altındakilerin yaralanmasına kadar her detay oyunda mevcut. Fizik kurallarına uygun olması için ciddi cabalar gösterildiğini oyunu oynadığınızda anlayacaksınız. Bu durum oyuncuyu daha dikkatli olmaya zorluyor. İstemeden hurdaya çevirdiğiniz merdivenden dolayı tüm bolümü baştan oynamanız gerekebiliyor.
Kapılar, camlar görebildiğiniz her şey zarar görebiliyor. Böylece oyuncu bölümü dizayn edenin değil kendi istediği karar verdiği yolla amacına ulaşabiliyor. İllaki çitin etrafından dolaşmak yerine makineli tüfekle bir iki el ateş etmeniz size kestirme bir yol sağlıyor. Tabi bunu yaparken mermilerin arkadaki adamınızı vurmaması sizin becerinize ve planlamamanıza bağlı. Oyun grafiksel olarak gerçekten iyi.

Oyunda Axis ve Allies olmak üzere 2 farklı görev paketi bulunuyor. 24 adet liner olmayan görev içeriyor. Options menusünden ekran, ses ayarlarını yaptıktan sonra görev paketlerinden birini seçiyor (axis yada allies) ve özel birliklerinden birini oluşturup, verilen görevleri tamamlamaya çabalıyoruz. Her iki tarafta savaş öncesinde ve sırasında düşmanın gizli silahları hakkında bilgi edinmek ve bunlara sabotaj düzenleyerek yok etmeye çalışıyor. Bu özel kuvveti oluşturmak için seçebileceğimiz 40 farklı kadın ve erkek karakter bulunuyor. Ayrıca bu askerler 30 farklı millette mensuplar. Her birinin farklı yetenekleri dışında farklı özgeçmişleri var. Her asker içinde 6 farklı konuşma seti oluşturulmuş. İlk başlarda eğlenceli olsa da bir süre sonra bu konuşmalar sıkıcı bir hal alıyor. Seslendirmeler biraz basit. Müziklerde sizi oyunun havasına sokacak güçte değil. Dolby Surround 5.1 desteklemesi ile bu durum inanılmaz bir tezat oluşturuyor. Oyun içinde 3 farklı zorluk mevcut. Zorluk seviyesi arttıkça düşmanlarınızın sağlıklarının artmasının yanı sıra daha agresif oluyorlar. Quick save slotlarının sayısı da 3 adet. Böylelikle en son 3 quick saveden herhangi birini yükleyerek “tüh keşke save etmeseydim” derdiniz pek olmuyor.

İllaki bir kahraman lazım

Oyuna başladığınızda bir kahraman yaratabiliyor yada hazır olanlardan seçerek başlıyorsunuz.
Kahraman askerimizin profesyonelitesinin dışında sesi, üniforması, saçı, başı vb. özellikleri isteğinize göre düzenleyebiliyorsunuz. Ardında bir karargahta oyuna başlıyorsunuz. Karargah 2 katlı. İlk katta ki dosya odasından takımınız için askerler seçebiliyorsunuz. Askerler 6 farklı sınıftan oluşuyorlar. Bunlar asker, keskin nişancı, araştırmacı, bombacı, mühendis ve doktor. Oyundaki ilginç noktalardan biride bu askerlerden bombacı ile mühendisler.

Tags: PC, silent storm, Strateji Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts