Rise of Nations: Thrones and Patriots

Rise of Nations: Thrones and Patriots

Aralık 4, 2019 0

Microsoft’un birbiri ardına patlayan strateji bombalarının son örneği olan Rise of Nations, genel anlamda değerlendirildiğinde Age Of Empires gibi real-time (gerçek zamanlı) ve Civilization gibi turn-based (sıralı) strateji oyunlarının başarılı bir senteziydi. Geçen sene bazı otoriteler tarafından “yılın strateji oyunu” seçilen, ödül yağmuruna boğulan Rise of Nations’ın genişleme paketi nihayet karşımızda.

Rise of Nations; dengeli ulusları, hoş grafikleri, kolay arayüzü ve diğer özellikleri ile gönlümüzü almıştı. Fakat single player biraz havada kalmıştı. Conquer The World yani adından da anlaşılacağı gibi bir dünyayı fethetme senaryosu vardı. İlk çağlardan, günümüze kadar olan bir zaman çerçevesi içinde, büyük bir dünya haritası üzerinde Risk tarzı düzenlemeler yapıp asıl savaşları haritada seçtiğimiz bölüm üzerinde Civilizations ve Age of Empires tarzı bir oynanış ile gerçekleştiriyorduk. Kulağa ne kadar hoş gelse de, kısa bir süre sonra sürekli aynı şekilde savaşmak sanki birbiri ardına bilgisayar ile yapılan random map oyunlarıymış gibi geliyor ve sıkılmamıza neden oluyordu. Üstelik koca dünyayı fethettikten sonra ödül olarak bir sinematik bile gösterilmiyordu. Bu durumda multiplayer oynamayanlar dışında çoğumuz Türkler ile dünyayı fethedip oyunu bir kenara atıyorduk (öyle değil mi?). Derin konulu, hoş sinematiklerle süslenmiş bir single player campaign’i göze batan bir eksikti Rise of Nations’ta.

İşte incelemesine başladığımız Rise of Nations: Thrones and Patriots genişleme paketi bu eksiği büyük bir ölçüde gideriyor. İyileştirilmiş, modernize edilmiş ve eksiklikleri büyük bir ölçüde giderilen Conquer the World’ün dışında dört adet yepyeni campaign var:

Alexander the Great: Bu campaign’de Büyük İskender’in 13 sene boyunca yaptığı savaşları takip edebilir ya da kendi yolunuzu çizebilirsiniz. Ayrıca Alexander, Darius, Plotemy ve Armenio gibi unique general birimleri ile savaşabilirsiniz. Her benzer türde strateji oyununda artık standart olan Büyük İskender campaign’i Rise of Nations: Thrones and Patriots’ta da kendine özgü bir biçimde karşımıza çıkıyor.

Napoleon: Başka bir standart olan Napoleon Boneparte campaign’inde tarihi olaylara bağlı kalarak yabancı toprakları ele geçirip ülkenize kahraman olarak geri dönebilir ya da bütün dünyayı şok ederek Avrupa’nın liderlerine karşı planlanmamış zaferler kazanabilirsiniz. İmparator olduktan sonra büyük uluslarla anlaşmalar yapıp, ticaret kolonileri kurabilirsiniz. Diğerlerini ise sömürge altına almaya zorlayabilirsiniz. Fakat dikkatli olmanız lazım, zira bir yanlış karar sizi sürülmüş, yeniden güç kazanmak için uğraşırken bırakabilir.

The New World: Yeni dünya olan Amerika’nın kuruluşu üzerine dizayn edilmiş bu campaign’de bir Avrupalı millet (French, Dutch, British, Spanish, Portuguese) olarak kıtadaki en dominant güç olmak için çalışabilir, Amerika yerlisi bir uygarlık (Lakota, Iroquois, Aztec, Maya, Inca) olarak Avrupalılar’ı denize dökebilir ya da Americans’ı seçerek bağımsızlığınızı ilan edip süper güç olma yolunda ilerleyebilirsiniz.

The Cold War: II. Dünya Savaşı’nın küllerinden doğan Soğuk Savaş döneminde geçen bu campaign Hitler’in yenilmesinden sonra iki süper güç olarak yükselen Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki mücadeleyi anlatıyor. Soğuk Savaş dönemini yaşamış biri olarak iki ülkenin de nükleer bir felaket yaratmaktan korktuğu için birbirlerine açık açık savaş ilan etmek yerine küçük çaplı çatışmalardan oluşan, fakat büyük yankılar oluşturan modern savaşı bu dönemde keşfettiklerini söyleyebilirim. Bu campaign’de USSR ya da US olarak düşmanınızı ekonomik üstünlük sağlayarak ya da savaş alanında yenerek zafere ulaşabilirsiniz. Stratejik harita üzerine nükleer silah kurabilir, bunları bir savunma önlemi olarak kullanabilir ya da bunlarla dünyayı inletebilirsiniz. DEFCON göstergesini kullanarak mevcut nükleer tehlikeleri izleyebilirsiniz. Casuslarınızla ya da özel güçlerinizle istihbarat görevlerine katılabilir, bu görevlerde artan zorluk ile daha fazla ödül kazanabilirsiniz. Eyalet yönetimini ele alıp savunma yapabilir, NATO ya da Warsaw Pact (Varşova Paktı)’ın kontrolünü ele geçirebilirsiniz.

Tags: PC, rise of nations thrones and patriots, Strateji Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts