Resident Evil Village, Korsan Versiyonda Daha Uygun Çalışıyor

Temmuz 15, 2021 0

Uzun vakittir heyecanla beklenen Resident Evil Village, 7 Mayıs 2021’de oyuncularıyla buluşmuştu. Heyecanlı bekleyişin akabinde oyuna kavuşan oyuncuların birden fazla, oyunda yer alan bir sorun nedeniyle hayal kırıklığı yaşamıştı. Oyunun yapımcılarından Capcom, gitgide daha çok oyuncu tarafından karşılaşılan bu sorun üzerine ağırlaştıklarını ve en kısa müddette çözeceklerini lisana getirmişti.

Kendi kendine tahlil arayan Digital Foundry’den teknoloji muhabirleri, oyunun hem özgün hem de korsan versiyonu birbiriyle karşılaştırarak korsan versiyonun yepyeni versiyondan daha düzgün çalıştığını ortaya çıkardı. Yaşanan sorunun ise Capcom’un DRM’inden kaynaklandığı tez ediliyor.

Yaşanan sorun yalnızca DRM versiyonunda mevcut

Piyasaya sürüldüğü günden beri Resident Evil Village’ın PC sürümünde en büyük karşılaşılan sorunlardan birisi, düzey atlarken ve zombileri öldürürken yaşanan donma sorunuydu. Bu cins olaylarda manzara donması yaşanıyor, birkaç saniye sonra durum düzeliyordu. Yüz binlerce oyuncunun forumlara taşıdığı bu bahse bugüne kadar getirilen en pratik tahlil, orta ve üst düzey ekran kartlarında yer alan ışın izleme teknolojisinin devre dışı bırakılmasıydı.

Digital Foundry’nin teknoloji editörleri, Resident Evil Village’ın korsan versiyonuna ulaşarak değişik bir ayrıntı fark etti. Korsan versiyon, hem oyunun Steam’de bulunan versiyonundan daha meselesiz bir halde çalışıyor hem de zombi öldürürken yahut düzey atlarken rastgele bir donma sorunu yaşanmıyordu. Yapılan açıklamaya nazaran Resident Evil Village oyuncularını sıkıntıdan çıkaran bu sorunun kaynağı, Capcom’un DRM versiyonundankaynaklanıyor. Çoğumuzun bildiği üzere DRM, dijital ortamda yayınlanan oyun, dizi ve sinema üzere üretimlerin korsanlaştırılmasını engellemek üzerine tasarlanmış bir yazılım.

Şimdilik yalnızca PC üzerinde yaşanan bu sorun için Capcom çalışmalara başladı. Sorunun çözüleceğine dair oyunculara umut vaad eden Capcom’un ilerleyen vakitlerde oyunun içinden DRM’i kaldırması bekleniyor. Esasen oyunun çoktan korsan versiyonu çıktığı için de Capcom’un DRM kullanmasına pek fazla gerek kalmadı üzere görünüyor.

Tags: Capcom, Drm, korsan, oyuncu, Sorun Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts