Nintendo’nun açtığı davada şaşırtan sonuç

Temmuz 5, 2021 0

Nintendo tarafından yaklaşık 2 yıl evvel korsan bir site olan RomUniverse’nin kurucusuna karşı açılan dava sonuçlandı. Davanın sonunda ise Nintendo’ya 2.1 milyon dolarlık ödeme yapılması kararı alındı. Lakin bu ödeme, bilinenden çok daha farklı olacak.

Mahkeme, sitenin esasen kapatıldığını belirterek kalıcı bir ihtiyatı önlemi reddetti. Fakat Nintendo, mahkemenin verdiği bu kararı tekrar gözden geçirmesini istiyor. Zira RomUniverse’in tekrar başlatılabileceğine dair işaretler var.

Nintendo, kazandığı dava için aylık 50 dolar ödeme alacak

Nintendo, korsan sitelere ve hizmetlere karşı nizamlı olarak yasal süreç başlatıyor. Oyun şirketi, RomUniverse de dahil olmak üzere korsan oyunlar sunan birkaç siteye iki yıl evvel dava açtı. Sinemalar ve kitaplar da sunan bu site, büyük çevrimiçi telif hakkı ihlaliyle karşı karşıya. Üstelik Nintendo, sitenin ayrıyeten premium özelliklere erişim için kullanıcılardan fiyat aldığını söyledi.

Los Angeles’ta oturan internet sitesinin sahibi Matthew Storman, bu argümanlara açıkça katılmadı ve bir avukat olmadan kendini mahkemede savunmaya karar verdi. Onun görüşüne nazaran, site rastgele bir maddeyi ihlal etmiyordu. Bu sebeple mahkemeden davayı reddetmesini istedi. Fakat Storman, milyonlarca dolarlık tazminat ile karşı karşıyaydı.

Geçen yaz Nintendo’nun hukuk grubuyla yapılan görüşmelerden sonra Storman, siteyi kapatmayı kabul etti. Nintendo bu durumdan şad kalsa da dava devam etti. Şirket, kısa mühlet içerisinde harekete geçti ve milyonlarca dolar tazminat talep etti. Davanın sonucunda ise 2.1 milyon dolarlık ödeme yapılmasına karar verildi. Fakat işin enteresan tarafı bu ödeme, aylık 50 dolarlık taksitlere bölündü. Bu da Storman’ın, 3.525 yıl boyunca Nintendo’ya her ay 50 dolar ödemesi manasına geliyor.

Lakin Storman, bu ödemeyi yapmadı. Bu yüzden Nintendo, mahkemeye verdiği kararı gözden geçirmesi gerektiğini önerdi. Nintendo’ya nazaran Storman’ın aylık 50 dolarlık mütevazi bir ödemeyi bile yapmaması, kalıcı bir ihtiyati önlem gerektiriyor.

Tags: dava, Karar, nintendo, Ödeme, site Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts