Facebook İçerik Üreticilerine 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Temmuz 14, 2021 0

Facebook, platformlarındaki içerik üreticilerine takviye olmak üzere 1 milyar dolarlık dev bir yatırım yapacağını açıkladı. Bu yatırım ile içerik üreticileri, ürettikleri özgün ve başarılı içerikler karşılığında Facebook’tan muhakkak ölçülerde ödemeler alabilecek.

Farklı konseptlerle sunulacak olan ödemeler, ‘bonus programları’ ismi altında aşikâr kriterlerin sağlanması durumunda verilecek. Şu an için herkesin kullanımına açılmış durumda olmayan bonus programları, Facebook’tan gelen açıklamaya nazaran vakit içinde kapsamını genişletecek.

Facebook ve Instagram için farklı bonus programları mevcut:

Malum, Facebook bilhassa ‘içerik üretimi’ noktasında çok da gündemde olan bir platform değil, sırf oyun yayınları noktasında faal durumda desek yanlış olmaz.. Fakat Facebook’un yeni bonus programları ile birlikte bir hareketlenme yaşanması beklenen. Şu an için sadece davetiye alan içerik üreticileri için geçerli olan bonus programlarından birincisi In-Stream bonus. In-Stream bonus ile Facebook’taki yayıncılar yayın içi reklam özelliğini kullanmaları durumunda dört ay boyunca bonus ödemeler elde etmeye hak kazanacak.

Yeniden Facebook için bir diğer bonus programı ise Stars Challenges. Bu bonus programı ile platformdaki yayıncılar muhakkak amaçlara ulaştıkça ödeme alacaklar. Ödemeler aylık olarak gerçekleşecek ve üç ay boyunca devam edecek.

Instagram’da ise karşımıza çıkan birinci bonus programı IGTV için. IGTV Instagram’da Facebook’un hayal ettiği etkiyi yaratamamıştı lakin Facebook bu durumu değiştirmek istiyor üzere görünüyor. IGTV reklam özelliğini faal eden içerik üreticileri için geçerli olacak bonus programında içerik üreticileri görüntülerinde yer alan reklamlardan gelir elde edebilecekler. Ayrıyeten, bir seferliğe mahsus olmak üzere reklam özelliği birinci faal edildiğinde de bir ödeme gerçekleştirilecek. Özellik şu an için sadece ABD’de kullanılabilir durumda.

fa

Canlı yayın ve Reels için de bonuslar mevcut. Canlı yayında kimi amaçlara ulaşan içerik üreticileri rozetler elde edecek ve bonuslar kazanacak. Reels için de özgün ve yaratıcı içerikler üreterek belirli evreleri geçen içerik üreticileri bonus kazanma talihi elde edecek. Reels Summer bonus programı ismi altında verilecek olan bu bonuslar, reels görüntülerinin performanslarına nazaran şekillenecek.

Tags: Bonus, facebook, Ödeme, yayın Categories: Bilgisayar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts