Microsoft'un oyunu

Microsoft’un oyunu

Aralık 3, 2019 0

Şu günlerde internette bir mail dolaşıyor. Age Of Empires III’ün getirdikleri ile ilgili. Yorumu tamamı ile size bırakıyoruz.

Fransa’da yaşayan Türkler, ‘Microsoft Age of Empires III’ adlı oyunun piyasadan çekilmesi için internet üzerinden bir kampanya başlattı. İstanbul doğumlu bir Fransız olan Bilgisayar Mühendisi Sergio Casaretto’nun farkettiği çirkinlik, Fransa’daki Türkleri ayağa kaldırdı. İddialara göre oyunda Türkler, pis ve barbar olarak nitelendiriliyor.

İşte Casaretto’nun oyunla ilgili iddiaları…

Bu çağrımın amacı Türk’lere hakaret ve Türklere karşı ayrımcılığa ve ırkçılığa iten « Microsoft Age of Empires III » oyununun piyasadan kaldırılması ve Microsoft Corporation şirketinin Türkiye Cumhuriyetinne tazminat ödemesi şart. Mâlesef her zaman olduğu gibi Türk ardaşlarımız son derece pasif kalıp hiç bir zaman gerektiği gibi teşkilatlanamadıkları için Türkiye ve Türklere karşı yapılan haksızlıklara imkân veriyorlar.

Sözler hep boş, hareketler hep lafta. Sonuç dünya çapında yayılan Ermeni anıtları ve sözde soykırımı tanıma yasaları aldı başını gidiyor. Arkadaşlar uyanalım. Meydanı bu tür çirkin oyunlara bırakıyoruz. Alan hiç bir zaman boş bırakılmamalıdır, yapılan en ufak saygısızlığa acevap verilmelidir.Size bir örnek sunuyorum. Bana destek verilsin Microsoft’a dersini verelim. Konu Microsoft’un « Microsoft Age of Empires III » PC oyunu. Oyun 18/10/2005 tarihinde piyasaya çıktı. Ref G10-00033. Bu gün Nisan 2006. Yani altı aydır kimse fark edipte bir şey yapmadı.

Bu Çirkin Oyun Surcouf, FNAC ve Carrefour’da. Satılmaktadır.Bu oyunda fark edilmeyen ve Türkleri ilgilendiren nedir ? Şöyle izahat edeyim, Age of Empires III tarihsel bir strateji savaş oyunudur. Hem oynayarak tarihi ögrenir hem stratejiler kurarak feth ede ede oyunda ilerlersiniz.Oyuna başlamak için « Un joueur » (tek oyuncu) düğümesine basınız sonra « Campagne » (kampanya) hanesini seçiniz.Burada oyun senaryosu olarak « Territoires maltais du Faucon » seçiniz.Bu senaryonun konusu kısaca şöyle « A la fin du 16e Siècle, les Chevaliers de Saint-Jean défendirent leur dernier bastion sur l’île méditerranéenne de Malte contre une invasion ottomane. » (16 yüzyıl sonunda Aziz Jean şövalyeleri akdenizdeki son konumları, Malta adasını Osmanlılara karşı savunurlar ».

Oynun senaryosunda şahin (Le Faucon) adında bir Türk denizci adayı istila edip şövalye Morgan’ın kalesini abluka altına alır.Oyunda sizin, yani şövalye Morgan, göreviniz Osmanlı Türklerini adadan def etmeniz.Osmanlı son derce güçlü ve ağır toplara sahip.Kale dayanamaz ve Osmanlı kaleyi istilaya başlar.Bunun üzerine, köylüler’e ateş yaktırıp yardım istersiniz.Sonunda Osmanlı yenilir ve zafer sizindir.

Buraya kadar bunu bir oyun olarak kabul edebiliriz. Microsoft ne kadar Osmanlıyı istilacı olarak göstersede. Fakat kabul edilmez olan ve Türk dostlarımdan yardım ve birlik istediğim nokta bu senaryonun sonu yani Osmanlı yenildiği zaman meydana gelen sanal sunuş.Morgan limanda bir tepeden şahin’e kuş bakışı bakar ver aynen şu kelimeleri kullanarak seslenir : « Sale turc … » yani türkçe olarak « Pis türk … ».Oyunda bu sözler saadece yazılı değil, sesli olarak fransızca yayınlanır. Ve bu her dilden piyasaya sunulan oyun için geçerlidir.Işte arkadaşlar nasıl Türklere düşman edilir, nasıl çocuklar oynayarak eğlenerek antitürk olarak yetiştirilir.

Tags: age of empires iii, Gerçek Zamanlı Strateji, PC, Strateji Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts