Metro: Exodus

Metro: Exodus

Aralık 4, 2019 0

İlk olarak geçtiğimiz nesilde karşımıza çıkan ve grafikleriyle oyuncuların alakasını sürükleyen Metro tezsi, bu yıl bir kere daha karşımıza çıkacak. Kıyamet sonrası dünya tarifini, öbür oyunlara göre daha değişik bir biçimde veren Metro tezsi, kitaplarıyla da oyuncuların kalbini çaldı. Kitaplarda anlatılan temayı çok iyi bir biçimde veren Metro 2033 oyunu, öbür kıyamet sonrası dünya oyunlarından yemininden de anlaşılacağı üzere metrolarda geçiyordu. Sonrasındaysa Metro Last Light ile bir kere daha oyuncuların karşısına çıkan seri, Artyom’un öyküsüne değişik bir bakış açısı getirmişti. Ayrıntı anlamında seriye yenilikler katan Last Light’ın ardından yeni Metro oyununun oyunculara neler sunacağı merak ediliyordu.

Metro Exodus ön inceleme

Geçtiğimiz E3 2018 fuarında duyurulan Metro Exodus ise bu farklılığı, bülten videosunda gösterdi. Bu kere ana şahsiyetimiz Artyom’u, başka bir deyişle bizi metroların dışına çıkartacağını gösteren Metro Exodus, keşfedilmeyi bekleyen bir sarih dünya vadediyor. Sıkıntılı ve gerilim dolu bir havayla oyuncuların karşısına çıkan ilk iki oyunun aksine yeni oyunda serbestçe gezebileceğimiz mekanlar olacak. Ancak tabi ki vefat fobisi yeniden peşimizi vazgeçmeyecek. Soluk alınması ihtimalsiz mekanların yanında kıyamet sonrası temayla aynılaşmış canavarlar, metrolardan yeni çıkan insanları avlamak için pusuda bekliyor.

Metro: Exodus

Belirtilenlere göre Metro Exodus’ta kıyamet sonrası temanın dominant olduğu değişik değişik bölgeler olacak. Bu bölgeleri ise ana senaryo dahilini dolaşacağız. Her bir bölgede değişik insan gruplarıyla karşılaşırken, bu gruplarının hepsinin saldırgan ve dargın olmadığı belirtiliyor. Aynı anda yalnızca üç silahın taşınabildiğini söyleyen geliştiriciler bunların haricinde çakmak, gaz maskesi ve meşale gibi eşyaların da taşınabildiğini söyledi. Öbür Metro oyunlarında olduğu gibi ışınımın havaya karıştığı yerlerde yeni oyunda da maskemizi netlikle giymek zorundayız. Aksi takdirde ana şahsiyetimiz kısa bir vakit içerisinde yaşamını kaybedebiliyor. Aynı zamanda maskenin hasar görebildiğini de belirtelim. Işınımlı bölgelerde insan halindeki düşmanlarınızın maskesini kırarak tesirsiz hale getirebilirsiniz. Fakat akılların da maskenize saldırabildiğinin altını çizelim.

The Volga, The Caspian ve The Taiga olarak parçalayan üç çeşit bölge bulunduran Metro Exodus, bu bölgelerin abuhavalarını da birbirinden ayırmış. Güz, yaz ve kış olarak parçalayan bu bölgelerde saklı materyaller bulmak için bol bol bulgu yapmamız gerekiyor. Oyunu test eden oyuncuların söylemelerine göre oyunun vuruş hissiyatı da pek iyi değil. Özellikle PC platformunda oyunun bu kısmına eksikliğini sezebiliyorsunuz. Ayrıca oyuncular oyunun konsola uyguladığı hakimiyet şemasını da kafa karıştırıcı bulmuşlar. Bunu misalle anlatan test kullanıcıları, alt d-pad ile gaz maskesinin filtresinin değiştirildiğini, ancak aynı tuşa basılı yakalandığında gaz maskesinin toptan çıkartıldığını söylüyor. Böylelikle bazı oyuncuların ışınımlı bölgelerde istemeden de olsa can verdiğine dikkat çekiliyor. Fakat bu vaziyet PC platformunda daha değişik. Geliştiriciler her bir eylem için değişik tuş kombinasyonu uyguladığından, oyunu PC platformunda test eden oyuncular bu gibi vaziyetlerle karşılaşmamış.

Metro: Exodus

Metro Exodus’un bir başka alaka çekici tarafı ise oyunda rastgele bir biçimde yan vazife olmaması oluyor. İlk iki oyunu düz bir yapıda ilerleten geliştiriciler, yeni oyuna sarih dünya mekanikleri kazandırdıktan sonra yan vazifeleri neden es geçti öğrenmiyoruz… Oyunun ana senaryosuna güvenen geliştirici takım, sarih dünyanın bulguya dayalı bir yapıda olacağını söyledi. Sarih dünyayı alaka çekici yapılar ve öğelerle süsleyen geliştiriciler, dünyada dolaştıkça kişiliğimizi geliştirebileceğimizi ve Metro öyküsünün âlemine dair yeni bilgiler elde edebileceğimizi söyledi.

Sona geldiğimizde Metro Exodus, asla çok yakın grafikleri ve kıyamet sonrası baskın havasıyla, daha çıkmadan milyonlarca oyuncunun kalbini çalmayı muvaffak oldu. Aynı zamanda öyküsü de olan Metro Exodus, 2019 senesinin en iyi FPS ve rol yapma oyunlarından bir tanesi olabilir. Rakipleri olan Rage 2 ve Far Cry New Dawn’ı göz önünde bulundurursak, Metro Exodus’un bu yıl en azından satış zaferi anlamında işi güç gibi gözüküyor. Xbox One X’te 4K çözünürlük seviyesinde çalışacağı söylenen reyin aynı zamanda Nvidia’nın yeni RTX teknolojisini de destekleyecek. Metro Exodus, PlayStation 4, Xbox One ve PC platformuna 15 Şubat tarihinde çıkacak.