Meğerse Neler İzlemişiz: YouTube Türkiye'de Viral Olan İlk Videolar

Meğerse Neler İzlemişiz: YouTube Türkiye’de Viral Olan İlk Videolar

Eylül 28, 2021 0

YouTube 2005’deri beri yaşamımızda. Kaliforniya’da, eski PayPal çalışanı 3 dost tarafından kurulan platform, ülkemizde kullanılmaya başladıktan sonra akla hayale sığmayacak kadar çok garip video ile karşılaştık. 

Bugün dünyanın en büyük ikinci arama motoru da olan YouTube’da viral olan ilk videolarımız, sizi 2000’li ve 2010’lu senelerin başına götürecek.

Grafi 2000 – Noel Dayı

Henüz YouTube yeni yeni izlenmeye başlamışken karşılaştığımız bir kanal ve video dizisi. Zamanında hepimizin ağzına takılan şarkıları ve şarkıları kadar zamanına göre etkileyici görselleriyle bizi kendine hayran vazgeçiyor ve bir o kadar da güldürüyordu. Grafi2000 çizerleri, Grafi2000 Productions firmayı ismi altında günümüzde Kral Şakir gibi bir hayli öğrenilen ve yayınlanan çizgi dizinin üretimciliğini üstlenmiş vaziyette. Grafi2000’in yaratıcı takımı aynı zamanda ilk yerli çizgi dizi olan Pembe & Mavi’nin de yapımcısı.

Batesmodelpro – Sütü Seven Kamyoncu

Günümüzde hala YouTube’da etkin olarak içerik üreten takım, bir yarıyılın klasik şarkılara olan bakış açısını playbackleri değiştirdi. Yaptıkları playbackler ve şarkılara yazdıkları Türkçe sözlerle YouTube’un ilk ünlü takımı oldular. Bu namlarını ve hayran kitlesini de hala sürdüyorlar. 2006’da Volkan Öğe, Tansu Tunçel ve Ömür Cedimağar tarafından kurulan YouTube kanalı şu sıralar varlığını bir dijital casuss ismi altında sürdürüyor.

Giden Günlerim Oldu – Duş Edition

Bütün 11 sene evvel yüklenen bu videoyu muhtemelen aranızda izlemeyen yoktur. Gülben Ergen’in Giden Günlerim Oldu şarkısını duş altında trajik bir biçimde açıklayan dost video patladığı zamanlar birkaç gündüz kuşağı programına katıldıktan sonra ortalardan kayboldu. Şarkıyı seslendiren İsmail Lopus Ecedas Heusden katıldığı bir programda, ikinci ismi olan Lopus’u İngilizce’den rastgele sözcüklerin ortalarında seçtiği harflerle; Edecas’ı ise “sadece” kelimesinin tersderi yazılmış halini kullandığını açıklamış.

Rockçı olduğunu herkesin bilmesini isteyen Rockçı Serpil

Katıldığı evlendirme programında brutal vokal maharetlerini herkese göstermek isteyen Rockçı Serpil, zamanının en çok izlenen ve aynı zamanda en çok konuşulan videolarından. Orkestraya yaptığı playback ve vokalleriyle stüdyodaki ve ekran başındaki seyircilerin usunu başından alan Serpil’in şu sıralar ne yaptığını ne yazık ki öğrenemiyoruz.

Tek kelime ile tutulan şöhret – Jamiryu

Beşiktaş Kültür Merkezi’nin YouTube sayfasında paylaşılan video hala kullandığımız bir sözcüğü kazandırdı bize: Jamiryu. Jamiroquai isimli İngiliz grubun Burn to Dance Festival kapsamında Türkiye’ye gelmesiyle sokakta müzakere yapan BKM takımının yanılttığı soruyu yanıtlayan syanıtı da YouTube Türkiye’nin en büyük virallerinden biri. Ne yazık ki bu ağabeyimiz de zamanında çok izlenmiş ve günümüzde unutulmuş.

Gülünç olmayan fıkra – Fıkrasına Gülünmeyen Adam

Platformun en gülünç olmayan ama üzerine yapılan geyiklerle gülünçleştirilmiş videosu diyebiliriz bu video için. 2012’de yüklenen videoda Hasan Kabirci bir dostundan dinlediği fıkrayı paylaşıyor.

Tripodsuz zamanlar – Al Kırdın Kırdın

Senesine göre yaptığımız varsayımlara göre maksimum 2 megapiksel ön kamera ile kendini sürüklemeye çalışan çocuğu ve ona mani olan annesini izlediğimiz bu videoda aile kavgası çıkmasına ramak kalmış. Hala kullandığımız “kırdın kırdın” kelime öbeğinin mimarı olan çocuğun şu sıralar ne yaptığına malesef erişemedik.

İlk acapella – Musluğu Açtım Tıpasını Taktım

YouTube Türkiye’nin ilk acapellası olan bu şarkıyı Babür Sağlam, Murat Çaşkurlu, Çağıl Şardağ, Tevfik Talayer seslendiriyor. 2007’de attıkları video ile viral olan takım 2020 senesinde koronavirüsderi korunma yollarını anlatan bir kamu spotu paylaştı.

Gerçekten inanamadığımız – Olağanüstü Konutluluk Öneriyi

Bu videomuz kız dostuna konutluluk öneriyi edeceği “küçük” video için 14 ülke dolaşan dostumuzdan geliyor. Video ilk çıktığında bir kısım çok romantik olduğunu; başka bir kısım da bunun bir havayolu firmasının reklamı olduğunu düşünmüştü. Her ırktan, dilden, dinden insanlara birer kelime söyletip kız dostuna bu video ile evlenme öneriyi eden dostun şu sıralar ne yaptığını öğrenmiyoruz.

Sınavı 10 numara geçen ağabeyimiz – Beyin Parasız

KPSS sonrasında kameraya müzakere veren ağabeyimizin kullandığı söz öbeğini hala kullanıyoruz. Sonrasında başka bir video ile tekerrür gördüğümüz Ali Kemal ağabeyimiz KPSS’den 66 almış. Şu sıralar iki iş yapan eski fenomen akşamları bir orkestra ile ney çalıyor, sabahları ise bazlama satıyor.

Kuzey Kıbrıs’tan – Ameno

MayintheGreat isimli kanaldan yayınlanan ilk ve tek video olan Ameno, bir grup dostun “North Cyprus Ameno Clip, it’s just a joke” açıklamasıyla paylaştığı bir video. İsimleri, kim oldukları, nerede yaşadıkları gibi soruların yanıtları ne yazık ki öğrenilmiyor.

Gözlerinin Rengini Öğrenmeyen Cafer

1 dakikalık videoyla kendisini, hobilerini ve idollerini anlatan Cafer zamanında epey ünlü bir şahsiyetti. YouTube’da sonraki senelerde dönen videolarında gördüğümüz üzere çocukluğunda tuttuğu şandan ve eski videolarından pek de memnun değil.

Baskın sırasında ders çalışan çocuk – Okuyom Ben Ya

Taa TGRT’nin yayın yaptığı senelerde, polisin yaptığı baskın sırasında sırçadan kitapla çıkan çocuğu görüntüleri hala dilimizde. YouTube Türkiye’nin viral videolarının bir hayliyi gibi hala kullandığımız “Okuyom ben ya” sözünün sahibi çocuk hakkında ne yazık ki bir bilgiye erişemedik.

29 değilim de 30 yokumdur – Melek Subaşı

Yalçın Çakır’ın programına eşi ile şiddetli geçimsizliği sebebiyle katıldığı programda söyledikleri ve yaptıklarıyla ünlü olan Melek Subaşı, listemizin son virali. Sonrasında programın yayınlandığı kanala “reyting malzemesi” olarak kullanıldığını düşünerek dava açtı ve bu davayı kazandı. Bugünlerde neler yaptığını kimse öğrenmiyor.

Böylece YouTube Türkiye’nin ilk viral videoları listemizi tamamlamış bulunuyoruz. Şayet unuttuğumuz bir video varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Tags: YouTube Türkiye'de Viral Olan İlk Videolar Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ