Mashed

Mashed

Aralık 5, 2019 0

Çok süratli bir otomobili alın. Biraz modifiye edin ve üstüne roket atar yerleştirin. Sonra da çıkın otobana. Hayır, çıldırmadım. Yalnızca Mashed oynadım. Hem yarış hem de savaş zevkini bir arada tadabileceğiniz oyunumuza, şöyle bir kitabın ilk sayfasına bakar gibi göz dolaştırırsak filhakika zevksiz, herkese hitap etmeyen, tez sıkabilecek bir reyin izlenimi veriyor. Mashed’ı ilk elime aldığımda ben de böyle düşünmüştüm. Fakat ilk yarışım, pardon savaşımdan sonra yanıldığımı fark ettim.

Nooo, my beautiful car!

Mashed’ın ana görüşü çok kolay: Bulabildiğiniz tüm silahlarla rakiplerinizi patlatın! Fakat bu kolay gibi görünen fikir öyle bir işlenmiş ki bu da başında saatler geçirmenize sebebiyet veriyor. Oyunda yarışmak ve savaşmak için 13 birbirinden zevkli parkur bulunuyor ve bunların her biri kendi içlerinde üç çeşit yarışa ihtimal tanıyor. Başka Bir Deyişle ilkinde bronz madalya için yarışırken aynı parkurdaki ikinci yarşınızda gümüş madalya için yarışabiliyorsunuz. Madalyaları kapmak için, aynı parkurda üç kere yarışıyoruz fakat imalciler bunun sıkıcı olmaması için de uğraşmışlar ve her madalya için ayrı bir güçlük seviyesi, rakipler ilave etmişler. Mesela ucunda bronz madalya olan bir parkurda, çevrede hiçbir silah olmadan tek bir vasıtaya karşı yalnızca “yarışırken”, altın madalya için gayret ettiğimizde bize karşı aynı ekipten olan 3 taşıt ve bir hayli silaha karşı gelip, savaşıyoruz. Kısacası 13 yarış süresince bunlar gibi bir çok farklı seviyeler ve gidişatlarda yarışacağız.

Oyunumuzun modları ise ilk oynadığımızda yalnızca iki tane: Quick Battle ve Challenge. Fakat Challenge modunda çok galibiyetli olur ve madalya toplarsak, modlar sırasıyla açılıyor. Ben en son Time Trial modunu açmayı muvaffak olmuştum. Tek karakter reyin modunda durum böyle iken isterseniz çok oyunculu da oynamak olası. Bu sayı 2-4 arasında değişiyor ve belirlim tek şahısken bu kadar zevk aldığınız bir oyunu, dostlarınızla çok daha zevk alarak oynayacaksınız. İnsan rakibini deniz kenarında giderken denize atınca, onun tanıdık biri olmasına daha çok coşuyor!

13 parkurdan oluşan Mashed’de 9 çeşit silah var: Bazukalar, pompalı tüfekler, alev aygıtları, misiller, mayınlar, yağ bidonları, cihazlı tüfekler bunlardan öne çıkanlar. Bu silahları muhtelif yerlerde, renkli parlak paketler içinde alabilirsiniz. İlk oynayışınızda kullanmak güç gelse de, kısa zamanda alışıyorsunuz. Silahı aldığınızda onu kullanmak için, otomobilinizden bir çeşit nişangah çıkıyor. Bu nişangah ateş edecek yer olmayınca kırmızı oluyor ama niyetinize bir taşıt girdiği zaman yeşile dönüşüyor ve siz “A” tuşuna basarak onu havaya uçurabiliyorsunuz. Mayın ve yağ bidonlarını ise parkurun istediğiniz yerine, yeniden “A” tuşuna basarak vazgeçebilirsiniz Bırakmak için özellikle dar ve virajlı yolları seçim edin. Ama dikkat edin siz üstünden geçmeyin!. Normal silahlarımız dışında öyle bir silah var ki aman aman: Air Strike! Parkurun üstünde kesintisiz daireler çizen bir helikopterden bahsediyorum. Oyundaki en tesirli silah netlikle bu ama kullanması öbür silahlar gibi zevkli gelmedi bana.

Tags: mashed, PC, Simülasyon Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts