İsrail hükümetinin, Intel'e para dayanağı yapmasının nedeni ne?

İsrail hükümetinin, Intel’e para dayanağı yapmasının nedeni ne?

Aralık 4, 2019 0

Teknoloji dünyasının en büyük teçhizat üreticilerinden bir tanesi olan Intel, son senelerde AMD‘ye karşı sanki başarı üstüne başarı kazandı. Yeni jenerasyon harekâtçıları ile teknoloji tutkunlarının sevgisini kazanan Intel, geçtiğimiz senelerde İsrail‘de büyük bir yapım kuruluşu açmış ve milyarlarca dolar yatırım yapmıştı. Bu hareketi ile beraber İsrail hükümetinin güvenini kazanan Intel yetkilileri, sonrasında hükümetten bazı yardımlar beklemekteydi. Şimdi ise beklenen dayanakların yeni bir tanesi daha gün suratına çıktı.

İsrail, Intel’e olan takviyelerini sürdürüyor

Belirtilenlere göre Intel, İsrail’in güneyinde bulunan yapım kuruluşunda 5 milyar dolar kıymetinde teçhizat imali reelleştirdi. Buna karşılık olarak İsrail hükümeti, Intel’e nakit biçimde bütün olarak 185 milyon dolarlık para transferi yapacak. İsrail meclisinin desteklediği bu hareketin neticesinde Intel’in tekerrür böyle bir uyuşmaya daha varacağı varsayım ediliyor. Bu uyuşmaya göre İsrail hükümeti Intel’e, 556 milyon dolarlık bir destek daha yapacak ve karşılığında ise Intel, şirketine hepsi İsrail yurttaşı olmak üzere 250 bireyi bünyesine katacak. Kiryat Gat kentinde bulunan fabrika, İsrail’de bulunan en büyük fabrikalardan bir tanesi olarak ülkede geçtiğimiz yıllarda konumlanmıştı.

Son olarak Intel gibi teknoloji dünyasında ismini dinlemeye bilindik olduğunuz tüm büyük teknoloji şirketlerinin, İsrail’de ar-ge kuruluşunun bulunduğunun altını çizelim.

Tags: donanım, hükümet, Intel, işlemci, israil, PC, Teknoloji, yardım Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts