Intel CEO’sundan korkutan çip krizi açıklaması

Mayıs 31, 2021 0

Dünya üzerinde çip sorunu devam ediyor. Birçok alanda kullanılan bu çipler, yarı iletken olarak da isimlendiriliyor. Çip krizi şu anda, otomotiv ve tüketici elektroniği kısımlarını epey fazla etkiliyor. Intel CEO‘su da dünyadaki bu çip krizi konusunda, epey kıymetli birtakım açıklamalarda bulundu.

Intel CEO’su: Çip krizi daha uzun mühlet devam edebilir

Daha evvel, çip krizinin en az iki yıl daha süreceği belirtiliyordu. Artık ise Intel CEO’su Pat Gelsinger, bu sorunun daha uzun sürebileceğini belirtti. Bir Reuters raporuna nazaran üst seviye yetkili, Taipei’deki Computex Ticaret fuarının sanal bir oturumunda, koronavirüs pandemisi hasebiyle uzaktan çalışma ve çevrimiçi eğitim eğiliminin yarı iletkenlerde patlayıcı bir büyüme döngüsüne yol açtığı söylendi.

Bu durum, mevcut global tedarik zincirlerinde büyük bir baskıya neden oldu. Gelsinger, “Endüstri yakın vadeli kısıtlamaları gidermek için birtakım adımlar attı. Ekosistemin dökümhane kapasitesi, alt katmanlar ve bileşenlerin eksikliğini gidermesi birkaç yıl sürebilir.” diye ekledi. Gelsinger, bu açıklamayı daha evvelden Nisan ayında yapmıştı. Bununla birlikte, “ABD ve Avrupa‘daki başka yerlere genişlemeyi, dünya için sürdürülebilir ve inançlı bir yarı iletken tedarik zinciri sağlamayı planlıyoruz.” dedi.

Logitech’in CEO’su Bracken Darrell, şirketin üç ila altı ay daha sürebilecek tedarik sıkıntıları ile karşı karşıya olduklarını belirterek, global yonga kıtlığı tartışmasına o da katıldı. Birebir vakitte, kimi sanayilerin bu sıkıntıyla bir yıla kadar karşı karşıya kalabileceklerini de belirtti. Darrell, “Diğerleri üzere biz de eksiklikleri hissettik, lakin onları güzel bir formda hafifletmeyi başardık.” açıklamalarında bulundu.

Küresel çapta süren bu çip krizinin ne vakit sona ereceği hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Tags: Çi̇p Kri̇zi̇, Müddet Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts