Intel CEO’su makûs haberi verdi! Bilgisayar fiyatları katlanabilir!

Haziran 27, 2021 0

Birçoğunuz artık çip krizinden haberdarsınız. Pandemi, kripto paraların yükselişi ve dünyanın en büyük çip üreticisi olan Tayvan’daki kuraklık yüzünden çip üretiminin aksaması bir ortaya gelince çip arzı talebe yetişemez oldu. Bu durum yüzünden birçok araba firmasının haftalar hatta aylar boyunca üretimi durdurduğuna dahi şahit olduk. Ekran kartları bulunamadığı için fiyatlar yalnızca 4 ayda 4’e katlandı. 1500 TL olan ekran kartı 6000 TL’ya çıktı.

Çip krizi bu yıl daha da derinleşecek

Bloomberg‘in haberine nazaran Intel CEO’su Pat Gelsinger çip krizinin 2021 içerisinde aşılamayacağını, hatta daha da derinleşebileceğini düşünüyor. Gelsinger’e nazaran 2021’in önümüzdeki ikinci yarısında çip krizi büsbütün açığa çıkacak ve tüm kesimleri derinden sarsacak.


Intel CEO’su Pat Galsinger çip krizinin 2023’ten evvel çözülemeyeceğine inanıyor

2022’de işler olumluya dönecek, 2023’te tam düzelecek

Gelsinger 2023’ten evvel talebe düzgünce yetişilebileceğini düşünmüyor ve 2022 içerisinde güzele gidiş görülmeden evvel 2021 ikinci yarısında krizin çok daha berbata gideceğini söylüyor. Geçtiğimiz yıl çip fabrikalarına verilen siparişler 12.5 haftada teslim ediliyordu. Bu yıl bu müddet 17 haftaya çıkmış durumda. 2017’den beri işlerin bu kadar kötüleştiği görülmemişti.

Apple, Qualcomm, Mediatek, AMD üzere kendi çip üretim fabrikaları olmayan firmaların tersine Intel’in kendi fabrikaları bulunuyor. Bu sayede Intel çip krizinden çok daha az etkileniyor ancak tekrar de önümüzdeki aylarda Intel işlemcili bir bilgisayar alsanız dahi içindeki tek çip Intel olmayacağından ötürü krizden etkilenmiş ve fiyatı uçmuş bir dizüstü alacaksınız manasına geliyor. Anakartından ram modüllerine, ekran kartından SSD’sine kadar hepsinin çipleri çip krizinden etkilenecek üzere görünüyor.

Tavsiyemiz şayet önümüzdeki devirde bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız elinizi çabuk tutmanız tarafında. Görünen o ki yılın ikinci yarısında bilgisayar fiyatları çok daha yükselebilir.

Tags: Çi̇p, Çi̇p Kri̇zi̇, Intel Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts