Instagram ve Twitter, NFT Halinde ‘İllegal Madde’ Satan Sanatçıyı Sansüre Boğdu

Instagram ve Twitter, NFT Halinde ‘İllegal Madde’ Satan Sanatçıyı Sansüre Boğdu

Eylül 25, 2021 0

Bir Hayli uyuşturucu ve uyarıcı maddenin kullanımı, 1900’lü senelerin başlarından beri yasak. Ancak bu maddelerin resimlerini bulundurmakla alakalı bir kanun yok. Peki ya NFT? İşte bu azıcık mesele olabilir.

Sosyal medya devi platformlar, NFT halinde ‘kokain’ satan bir sanatçıya savaş açtı. Platformlarda bu tip maddelere dair paylaşım yapmak yasak olmasa da NFT haline getirilmiş kokain, Instagram ve Twitter tarafından fazla ciddiye alındı. Netice olarak “a ToN oF coke” isimli eser, kezlerce sitelerden kaldırıldı.

Bir kere daha paylaşırsa hesabı silinecek

Camilo Restrepo

Kolombiyalı sanatçı Camilo Restrepo, blok halde bulunan ve belirtilmediği takdirde ne olduğunu kavramayabileceğiniz kokain NFT’sini aylar evvel satışa çıkardı. Sanatçı eseri görenlerden “bu nasıl arsızlık” gibi bir tepki almadı. Öteki uyuşturucu satıcılarından tehdit ya da polisten bir ihtar da gelmedi. Ama sanal kokain, Instagram ve Twitter’ın kırmızı çizgisi olacak ki NFT’nin paylaşıldığı gönderiler arkası arda silindi. 

Baktığınızda gri bir arka tasarı üzerine oturtulmuş beyaz bir kutu gördüğünüz eser yalnızca kaldırılmakla kalmadı. Restrepo’nun profilleri de banlanma ihtarı aldı. Instagram’dan gelen banlama ihtarı ve gönderi kaldırmaların sebebi, “yasaklı ya da hakimiyet altındaki mahsullerin satışı” oldu. Bugün bu tip maddelerin satışının kripto paralarla hakikatleştirildiğinden ve buradan esin aldığını söyleyen Restrepo, sosyal medya platformlarının ısrarcı sansürüne karşı şu ifadeleri kullandı: “Sanırım algoritmalar kripto maddelerle reel uyuşturucunun farkını ayırt edemiyor.

Tags: NFT Halinde ‘İllegal Madde’ Satan Sanatçı Sansüre Boğuldu Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ