Imperium Romanum

Imperium Romanum

Aralık 3, 2019 0

Bundan yıllar önce oynadığım Roma serisi ve Pharaoh stratejileri geldi aklıma Imperium Romanum’u gördüğümde. Kendi derdimiz kendimize yetmezmiş gibi saatlerce bir de Roma-Mısır halklarının sorunlarını çözmeye uğraşırdık. Sierra firmasının elinden çıkan bu oyunlar, vaktinin en şahane tarihsel strateji oyunlarıydı. Şimdiki stratejilere ise üçüncü boyuta geçtiklerinden beri eskisi kadar sıcak bakamıyorum. Nedense iki boyutlu zamanında çok daha sıcak bir havaları vardı benim için. Aradan uzun zaman geçti; tek tük de olsa tarih içerikli iyi stratejiler piyasaya çıkmayı sürdürüyor.

Bakalım Imperium Romanum onlardan biri mi?

İlginçtir ki Imperium Romanum’u geliştiren firma Haemimont, bundan iki sene kadar önce Glory of the Roman Empire isimli yine Roma konulu gerçek zamanlı strateji oyununa imza atmıştı. Aynı firmadan aynı tarzdaki bir oyunu piyasaya çıkartması oldukça garbime gitti. Yine de firmanın ortaya daha kaliteli bir şeyler koyduğunu görmek ön yargımın biraz daha hafiflemesine neden oldu. Yapım için SimCity tipinde bölüm dizaynları olan, ancak uygulamada ondan farklı olan büyük Roma şehirlerini sıfırdan kurduğumuz bir strateji olduğu söylenebilir. Tarihsel bir çizgisellikte de ilerlenebilen şehir kurulumlarında, Roma tarihine ait bazı kaçınılmaz olaylarla da karşılaşmaktayız. Elbette tarihsel bir gidişata bağlı kalmadan kendi keyfinize göre bölümleri oynamakta mümkün. Ancak bu notada dahi belli bir sınırlandırma konulmuş. Zira oynamak istediğiniz bölüm, ancak tarihsel olarak oynanan bölümde başarı ile tamamlandı ise serbest modda da oynanabilir oluyor. Örneğin M.S. 200 yılına ait kısmı oynayabilmeniz için, öncelikle M.S. 100’ü tamamlamış olmanız gerekiyor. Bu nedenle her hali karda tarihe bağlı olduğumuz söylenebilir.

Imperium Romanum, senaryo bazlı oyunlarda belli hedeflerin tamamlanması esasına göre ilerliyor. Tabletler ile iletilen görevler yerine getirildikçe bölüm sonuna yaklaşılmış olunuyor. Tüm görevler tamamlanınca da tarihte bir miktar daha ileriye gidiyor, yeni bir bölümü oynamaya başlıyoruz. Serbest modda ise bu görevler olmadığından dolayı bir miktar başıboşluk hissi ile birlikte amaçsızlıktan dolayı sıkılmak meydana gelebiliyor. Bölümler boyunca yollar, su kanalları, evler, özel birimler, tarlalar kuruyor ve bunları halkın işletmesini sağlıyoruz. Elbette ekonominin bel kemiği olan vergiler yine bu vatandaşların cebinden çıktığından gönüllerini hoş tutmaya, olabildiğince mutlu bir hayat sürmeleri için çabalıyoruz. Böylece ortaya makro ve mikro yönetimden oluşan bir sistem çıkıyor.

Tabi ki bölümler boyunca tek sorunumuz ekonomi olmuyor, barbar köylülerin saldırıları ile de baş etmek zorunda kalıyoruz. Saldırılara karşı yegane silahımız, kılıç ve okçu birliklerinden oluşan askeri takımlarımız oluyor. Her birinin ayrı evi bulunan birimler için tahta ve demir gibi gereksinimler doğuyor. Elbette gereksinimler yalnız savunma amaçlı toplanmıyor. Tarlalardan yiyecek, kemerlerden su, ormandan odun, madenden demir gibi çeşitli malzemeler toplanılarak kullanılıyor. Görsel olarak da yapılan işler animasyonlar eşliğinde izlenebiliyor. Uzaktan bakıldığından bir hareket halinde olan şehir, zum yapılarak yaklaştıkça daha detaylı çalışan bir topluluk olarak görülüyor. Herkesin belir bir işi var ve bunu yerine getirmekteler. Görsel olarak oldukça renkli ve sevimli grafikleri olan yapım, sesler ve müzikler bakımından da ortalama olarak grafikler ayarındalar. Uzaktan bakılırken duyulan şehrin gürültüsüne kimi zaman sakin, kimi zaman agresif müzikler eşlik etmekte. Genel olarak Imperium Romanum, türü sevenler için tatmin edici bir oyun deneyimi vaat ediyor. Daha önce tarihsel strateji oynamamış olanlar içinde farklı bir deneyim olacaktır.

Tags: imperium romanum, PC, Strateji Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts