Google’dan Oyun Geliştiricilerini Sevindirecek Yeni Haberler

Temmuz 13, 2021 0

Google’ın oyunculara bulut üzerinden oyun oynama imkânı sunan Stadia hizmeti, tanıtıldığı günlerde büyük heyecan yaratmıştı. Oluşan büyük heyecanın sebebi, çok güçlü sistemler isteyen oyunların bulut üzerinden oynanabilecek olmasıydı. Bunun için gereken tek şey de güçlü bir internet ilişkisi olunca oyuncular, sistem toplama yahut konsollara yönelme üzere durumların tarihe karışacağını bile düşünmeye başlamıştı.

Şimdi oyunlar için toplanan güçlü sistemlerin tarihe karıştığını göremesek de bunun gelişen teknolojiyle birlikte mümkün olabileceğini söyleyebiliriz. Daha birinci adımlarını atan bulut üzerinden oyun oynama servisleri istenen başarıyı şimdi yakalayamamış olsa da bu alanda esaslı çalışmalar yapan Google, yaptığı son atakla birlikte bu sistemden vazgeçmeyeceğini herkese hatırlattı.

Google, oyun geliştiricilerine 3 yeni avantaj sağlayacak:

Oyun geliştiricileriyle gerçekleştirdiği dorukta Google, Stadia’nın gelişimine yardımcı olacak olan oyun geliştiricilerine sağlayacağı 3 yeni avantajdan bahsetti. Birincisi, düşürülmüş komite bedeli. Bu avantajla birlikte Google, platforma yeni gelen oyunların satışlarından yalnızca yüzde 15 kadar kurul alacak.

Google’ın kurul için uygulayacağı %15’lik kesinti, büyük stüdyoları üzecek formda 3 milyon dolar hududuna sahip olacak. Bunun üzerindeki kazançlardaysa kurul ölçüsü artırılacak. Geliştiriciler, 1 Ekim 2021 tarihinden 2023’ün sonuna kadar bundan faydalanabilecek.

İkinci olarak Google, bu ay sonundan itibaren Stadia’nın üst seviye abonelik sistemi Stadia Pro’nun gelirlerinin yüzde 70’ini, Pro oyunların geliştiricilerine ve dağıtımcılarına verecek. Her oyun, Stadia Pro üyeliği olan bir kullanıcı tarafından belirli bir ay içinde kaç gün oynandığına nazaran gelirlerden hissesini alacak.

Son olarak Google, Stadia’nın reklamını yapan geliştiricilere ve dağıtımcılara büyük bir avantaj sağlayacak. Bu ortaklar sayesinde Stadia Pro üyeliği alan şahısların o ayı kapsayan abonelik fiyatları direkt olarak ortaklara gidecek.

Tags: google, oyun, sistem, stadia Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts