Google, Stadia ile diğer oyun sistemlerine kafa tutuyor

Google, Stadia ile diğer oyun sistemlerine kafa tutuyor

Aralık 3, 2019 0

Google tahmin edildiği gibi bulut tabanlı yeni oyun servisi olan Stadia sistemini tanıttı. Uzun süredir dedikoduları dolaşan Google Stadia hakkında bilinmesi gerekenler ise şu şekilde;

Google, bulut temelli oyun sistemi olan Stadia servisini tanıttı

Goodle daha önce duyurduğu gibi GDC 2019 etkinliğinde özel bir sunuma imza attı. Firmanın dün akşam saatlerinde yaptığı bu sunumda bulut tabanlı olan ve oyunları stream ederek oynamamızı sağlayan Google Stadia duyurusu da yapıldı. Aslında Google bu sistemin en somut şeklini daha önce bizlere Assassin’s Creed Odyssey ile göstermişti. Geçtiğimiz yıl bu oyunu Google tarayıcı üzerinden bazı ülkelerde kullanıma sunan Google, anlaşılan Stadia için testlerine de o zamandan başlamış diyebiliriz.

Google Stadia başta da söylediğimiz gibi bulut tabalı bir sistem. Yani herhangi bir konsola ya da farklı bir sisteme ihtiyaç duymuyorsunuz. Yani tarayıcı ile ulaşabileceğiniz bu sistem için PC, tablet, TV ya da telefon gibi cihazlar yeterli oluyor. 200’den fazla ülkede Stadia için sunucu kullandırtacak olan Google’ın teknik açıdan iddiaları ve hedefleri de oldukça büyük. Firma ayrıca bu sistem için özel bir kontrolcü de duyurmuş durumda. Tek tuş ile Youtube paylaşımı yapabilen bu kontrolcü, aynı zamanda asistan sistemine de bağlanabiliyor. Örneğin bir oyunda takıldığınız zaman asistan aracılığı ile onun çözümünü anlık olarak aratabiliyorsunuz.

Google, Stadia ile diğer oyun sistemlerine kafa tutuyor

Firma Stadia sisteminin 10.7 teraflops gücünde olacağını da duyurdu. Bu konuda mevcut konsollar ile bir kıyaslamaya da giden firma, sistemin PS4 Pro ve Xbox One X toplamından bile daha güçlü olacağını belirtiyor. PS4 Pro 4.2 teraflops, Xbox One X ise 6.0 teraflops değerine sahip. An itibari ile 60 FPS ve 4K desteği bulunan sistem için hedeflenen değerler ise 120 FPS ve 8K olarak açıklandı. Bu sistem için başta Ubisoft olmak üzere farklı firma ve oyun motoru geliştiricileriyle de çalışan Google, henüz göstermese de sisteme özel bazı oyunlar geliştirildiğini de duyurdu. Doom Eternal ise şu an için firmanın sistemini kullanacak en önemli yapımlardan biri olarak gösteriliyor.

Google Asistan ve Chromecast desteği de bulunan, malesef Türkiye’de henüz açılmayan Stadia için yayınlanan tanıtım videosu ise şu şekilde;