Google Fotoğraflar, 1 Haziran öncesi kıymetli bir güncelleme aldı!

Mayıs 24, 2021 0

Günümüzde tanınan olarak kullanılan Google Fotoğraflar uygulaması, 1 Haziran tarihinden itibaren ”ücretsiz yedekleme” fonksiyonunu bırakarak fiyatlı aboneliğe geçiş yapacak. Bu durum geçtiğimiz yıldan beri gündemde ve Google, kullanıcıların hazırlıklı olması için çoktan bildirimler yolladı. Artık ise şirket, beklenen tarihe yanlışsız yaklaşırken uygulamayı çok kıymetli bir araçla güncelledi.

Yeni siyaset değişikliğini piyasaya sürmeye hazırlanan Google, kullanıcıların işini kolaylaştırmak hedefiyle Google Fotoğraflar uygulamasına bir ekip araçlar ekledi.

Google Fotoğraflar, geçiş öncesi kullanıcıya kolaylık sağlayacak

1 Haziran’dan itibaren Google’ın fiyatsız yedekleme fonksiyonu sona erecek. Ne yazık ki kullanıcılar yeni fotoğraflarını artık kendileri için tanımlanan 15 GB’lık kotaya yedekleyebilecek. Şirketin açıklamalarına nazaran eski fotoğraflarınız ve görüntüleriniz bu siyasetten etkilenmeyecek. Yani 1 Haziran öncesindeki medyalarınızı bu bahis yüzünden silmenize gerek yok. Lakin belirlenen tarihten itibaren artık tüm yedeklemelerinizin size tanımlanan 15 GB’lık depolamadan kesileceğini belirtelim.

Tüm bu kademeye geçmeden evvel Google, kullanıcıları için kolaylık sağlayan çok değerli araçlar ekledi. Bugün uygulama için güncelleme yayınlayan şirket; geçişi kolaylaştırmak için kullanıcıların depolama alanlarını yönetmeye imkan tanıyan yeni bir aracı piyasaya sürdü. 

Google Fotoğraflar uygulamasına getirilen bu araç, kullanıcıların depolama alanını kaplayan yahut istenmeyen medyaların temizlenmesine imkan tanıyor. Örneğin büyük evrakları yahut bulanık fotoğraflarınızı bu araç sayesinde  tespit edip silebilirsiniz. 

Sizlerde yeni araçtan en düzgün halde yararlanmak için öncelikle uygulamaya giriş yapın. Akabinde ”Yedekle ve Senkronize Et” ayarlarına gitmek için Hesap Deposu’nu seçin. Buraya kadar geldikten sonra ise Depolamayı Yönet’e tıklayın. Son olarak ise; görüntü, büyük ve bulanık fotoğraflar, ekran imajları ortasında seçim yapabilirsiniz. 

Bu aracın en kıymetli avantajı ise; temizleme sürecine dahil etmek istemediğiniz evrakları görüntülemenize ve seçmenize imkan tanımasıdır. Yalnızca bu kadarıyla da bitmiyor. Şirket birebir vakitte depolama sonunuza ulaşmadan evvel ne kadar vaktiniz kaldığını da yeniden farklı bir aracıyla bildiriyor. Google’a nazaran fiyatsız 15 GB kota seçeneğiniz, en fazla üç yıla  kadar ”Yüksek Kalitede” fotoğraflarınızı depolayabilecek. 

Siyasetten hangi telefonlar muaf?

Şu an herkesin aklında hangi telefonların bu durumdan etkileneceğine dair soru işaretleri var. Google’ın açıklamalarına nazaran fiyatsız ve sınırsız depolama seçeneği yalnızca Pixel 5 üzere telefonlarda geçerli olacak. Fakat üçüncü taraf modellerin hepsi ne yazık ki bu siyasete dahil edilecek.

Tags: araç, Depolama, google, İçi̇n, Kullanıcılar Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts