God of War 4'te görmek istediğimiz 10 şey

God of War 4’te görmek istediğimiz 10 şey

Aralık 5, 2019 0

Galeri / Oyun

God of War 4’te görmek istediğimiz 10 şey

Olası bir yeni oyunda neler görmek istiyoruz? God of War 4'te görmek istediğimiz 10 şey God of War oyun piyasasının en prestijli oyun serilerinden biridir. Ubisoft tarafından geri çevirilen ve Sony tarafından havada kapılan God of War projesi, eğer Ubisoft tarafından alınsaydı belki de yalnızca PlayStation sahipleri değil, PC ve Xbox sahipleri de bu muhteşem seriyi oynama fırsatına erişebilirdi diye düşünüyorum.

Peki bugüne dek piyasaya sürülen beş farklı God of War oyununun ardından, olası bir yeni oyundan neler bekliyoruz? Bakın neler bekliyormuşuz.

Not: Bu notu bazı şeyleri yanlış anlayan okuyucular için yazıyorum. God of War serisini en az sizin kadar hatta belki de sizden daha fazla seviyorum. Son iki maddede oyunu aşağılamak ya da kötülemek gibi bir niyetim yok sadece gereksiz şekilde uzatılıp Kratos efsanesinin kötü bir şekilde akıllara kazınmamasını istiyorum. Lütfen “RAGE” geçirip garip garip yorumlar yazmayın. / Murat Sağlam

Silah çeşitliliği

The Blade of Chaos. Yani Kaos’un bıçakları. Bu isim oyun dünyasında oldukça ikonik bir hal aldı ve beş oyun boyunca  yoyo benzeri bu bıçakları Kratos’un ana silahı olarak kullanmamıza yol açtı. Tabii Blades of Chaos daha sonra Blades of Athena ve Exile adlarını aldı ama temelde işlevi hep aynı kaldı. God of War 4’te bu silahı tabii ki görmek istiyoruz ama bu kez çok daha fazla silahımız olması gerekiyor diye düşünüyorum.

Tamam, oyunda genelde birçok silahımız oluyor ama ne kadar işlevli oldukları hep tartışılıyor. Tilki ile kürkçü dükkanı ilişkişi gibi dönüp dolaşıp tüm yükseltmelerini yaptığımız Blades of Chaos ile yolumuza devam ediyoruz.

1 God of War 4'te görmek istediğimiz 10 şey Mantıksız hikaye istemiyoruz

God of War 2’nin hikayesini ele alalım. Dışarıdan bakıldığında yaz ayları için inanılmaz bir oyun ve senaryoydu. Evet oyun mükemmeldi ama senaryo o kadar büyük mantık hatalarına sahipti ki, ne diyeceğimizi şaşırmıştık. Şimdi bu durumu şöyle açıklayalım. Kratos, Zeus tarafından öldürülmemek için zamanda geri gidiyordu hatırlarsanız ve yapması gereken işi başarıyordu. Bu da haliyle Kratos’un ölmediği anlamına geliyordu.

Eh Kratos ölmediyse, hiçbir zaman Sisters’a gitmiyordu demek oluyor. Fakat oyunun söylediği şey bu değildi zira oyun Zeus’u öldürdükten sonra da devam ediyordu. Bu gerçekten saçmalık olarak tabir edilebilecek bir durumdu. Santa Monica’dan ricamız, God of War IV’ün biraz daha mantıklı bir anlatıma ve hikayeye sahip olması.

2 God of War 4'te görmek istediğimiz 10 şey Daha dengeli bir savaş sistemi

God of War’un savaşları genel anlamda tek bir kombo üzerine yoğunlaşır. Oyunu oynayanlar her zaman bilir ki bu kombo kare kare üçgen kombosudur. Bu komboyu kullanarak tam anlamıyla katliam yaratmanız mümkündür bütün oyun boyunca. Hatta şöyle söyleyeyim oyunun yüzde 80’i bu komboya dayanır. Biraz daha abartırsak, eğer bu komboyu kullanmıyorsanız o sırada ya oyunun ara videolarını izliyorsunuzdur ya da karşınızdaki Boss’ları aniden bir tuşa basarak yani Quick Time Event ile kesiyorsunuz demektir.

God of War 3 ile birlikte bu savaş sistemine biraz daha denge gelmişti ve ardından Ghost of Sparta bu işi daha da ileri götürdü. God of war 4 ile bunun daha da ileri gitmesini istiyoruz.

3 God of War 4'te görmek istediğimiz 10 şey Gerekirse PlayStation 4 platformunda piyasaya sürülsün

Yedinci nesilde üç adet muhteşem God of War oyunu karşımıza çıktı. Önce PSP’de Chains of Olympus, ardından PlayStation 3’te God of War 3 ve tekrar PSP’de Ghost of Sparta. Üstüne bir de PSP oyunlarının HD versiyonları PlayStation 3 için üretildi ve bu nesilde artık God of War’a doyduk.

Dördüncü oyunun piyasaya sürülmesini istiyoruz ama hemen değil. Zaten bu yalnızca bizim isteğimiz değil gibi görünüyor ve eğer Sony, PlayStation 4’ü piyasaya sürmek için 4-5 sene daha beklemeyecekse bir sonraki God of War oyununu PlayStation 4 platformunda görmemiz hayli yüksek bir ihtimal. Yeni nesilde yeni konsol ile birlikte Santa Monica’nın neler yapabileceğini ben hayal bile edemiyorum açıkcası.

4 God of War 4'te görmek istediğimiz 10 şey Oynanışın çeşitlendirilmesi

God of War’daki Challenge of Hades bölümlerini hatırlıyorsanız, ne kadar sevildiğini ve harika bölüm tasarımlarını da hatırlarsınız. Çok çeşitlendirilmiş bir oynanış, harika bölüm tasarımları ve platform oyuncularını kendine aşık edecek derecede platform bölümleri bulunuyordu. Hem aralıksız kılıç dövüşü oynanışına biraz ara verdiriyordu hem de oldukça eğlenceliydi.

God of War 2 ve God of War 3’e baktığımızda ise ağır bir aksiyon oyunu görüyoruz. Aksiyonu bulmaca bölümlerinin önüne geçmiş durumda artık. Yeni piyasaya sürülecek God of War’da biraz daha oynanış çeşitliliği görmek hiç de fena olmazdı değil mi?

5 God of War 4'te görmek istediğimiz 10 şey Daha destansı Boss savaşları

Devasa Minotaur (Dinotaur mu deseydik acaba?)’dan tutun da Sisters of Fate’e, Sisters of Fate’den Colossus of Rhodes ve Chronos’a kadar God of War her zaman destansı, harika, devasa ve ağzınızı açık bırakacak Boss savaşlarıyla hatırlanır.

God of War 3’ün Boss savaşları tam istediğimiz tada ulaşmıştı ve devam oyununun daha da ileri seviyeye taşınmasını istiyoruz.

6 God of War 4'te görmek istediğimiz 10 şey Daha fazla destansı sahneler

Eğer aşağıdaki videoyu izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Video God of War 3’ün ilk 30 dakikasını içeriyor ve hayatımda gördüğüm en güzel 30 dakika diyebilirim. Hoş, bu 30 dakika oyunun da en güzel 30 dakikası zaten. Olympus dağına tırmanırken etrafımızda Titan’ların dağa tırmandığını, tanrılara karşı verdikleri savaşı, Poseidon’un bir yandan hepsine karşı savaşırken, diğer tanrıların da mücadeleleri gerçekten göz alıcı ve destansıydı. Destansıdan daha iyi bir sıfat bulamıyorum ama daha bile iyiydi diyebilirim.

Buna ek olarak daha fazla şey istemiyoruz, sadece daha çok böyle sahne görmek istiyoruz. Santa Monica bizi ne kadar mutlu eder tahmin bile edemez.

7 God of War 4'te görmek istediğimiz 10 şey Daha uzun bir senaryo ve oynanış

Yüksek oktanlı aksiyon ve hızı kesilmeyen görevleri çok seviyoruz ama 5-10 saat içerisinde tükeniyor olmasına da aynı oranda sinirleniyoruz. Görevlerin biraz daha uzun sürmesi tek dileğimiz ve şöyel bir 15-20 saatlik oynanış fena olmaz gibi geliyor.

En azından bu saatlere biraz yaklaşsa sadece bize uzun bir oynanış değil, serinin yapımcılarına da yepyeni fikirler üreterek oyuna entegre etme şansı tanıyabilir diye düşünüyorum. Ayrıca verdiğimiz paranın hakkını da tam anlamıyla vermiş olur böylece.
8 God of War 4'te görmek istediğimiz 10 şey Yeni bir başrol karakteri

Sakın sinirlenmeyin. Zaten Kratos yeterince sinirli bir arkadaş. Fakat bu onun biraz “saksı kafalı” olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Öc almaktan başka hiçbir şey düşünmemesi, olaylara o kadar mantıksız tepkiler vermesine yol açıyor ki bazen oyuna girip Kratos’u dövmek istiyor insan. Sonuçta alabileceği tüm öcü aldı ve öldürebileceği tüm tanrıları öldürdü. Artık emekliye ayrılma zamanı yavaş yavaş geliyor bence.

Yeni bir karakteri yeni bir tema ile birlikte karşımıza koysalar, oldukça eğlenceli ve yeni bir oyun deneyimi yaşama fırsatımız olacak. Yeni tema da ne mi diyorsunuz? Bir sonraki sayfada görüşürüz diyeyim.
9 God of War 4'te görmek istediğimiz 10 şey Yeni bir tema

Belki artık God of War serisinin Yunan mitolojisinden uzaklaşması için iyi bir zamandır. Mısır, Roma ya da başka bir mitolojiden esinlenilerek hazırlanacak yeni bir God of War seriye gerçek anlamda yeni bir soluk getirecektir. Benim şahsi tercihim Mısır ya da Roma olabilir. Bu sayede yeni bir karakter, yeni bir tema, yeni bir hikayeye kavuşabiliriz ve aynı zamanda geri kalan her şey aynı kalabilir.

#galeri #god of war 4 #playstation 3 #aksiyon #scea #scee Yorumlar 176 MK Okuru MK Okuru 05.12.2019 16:25 Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 03.05.2016 10:33 5 silah acik 4 silah kullanabiliyorum yosun kilicini gelistirdim ama kullanamiyorum yardimci olabilecek varmi Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder

Tags: Aksiyon, Galeri, god of war 4, PlayStation 3, SCEA, scee Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts