Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu

Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu

Aralık 5, 2019 0

Galeri / Oyun

Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu

25 maddelik listemizde kimler var kimler Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu 3rd Person Shooter denilen oyun türü asla First Person Shooter’lar kadar çok sayıda olmasa da, hiç de azımsanacak bir sayıda değiller. Karakteri sürekli görüyor olmanız da oyun ile aranızda daha değişik bir bağ olmasına yol açar. Bizde bugüne kadar hazırlanmış en geniş çaplı listelerden birini hazırladık ve size mutlaka oynamanız gereken en iyi 25 TPS’yi sıraladık. Unuttuğumuz şeyler eminim ki olmuştur, aklınıza gelen hangi oyun varsa yorum olarak yazmanızı rica ediyoruz.

Syphon Filter

1999 yılında PlayStation için piyasaya sürüldüğünde kimse böyle bir başarı yakalayacağını ummuyordu ama kime sorsanız size en sevdiği oyunlardan biri olarak Syphon Filter’ı söyleyecektir eminim ki. Gizlilik üzerine kurulu oynanışı o dönemin ilklerinden olmasıyla birleşince ortaya güzel bir oyun çıkmıştı.

1 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu   Red Faction: Guerilla

Guerilla’nın bu listede olmasının iki sebebi var. Birincisi herşeyin parçalanabilire yakın olması ve ikincisi de konsollara inanılmaz bir eğlence sunması. Stratejik bombalı yıkımlar tahmin edilenden çok daha zevkliydi ve hikayesi de oldukça iyiydi. Eh neden bu listede olmasın ki?

2 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Warhawk (PlayStation 3)

Warhawk, PlayStation 3 için piyasaya sürülen ve yabancıların “Fragfest” adını verdikleri skor yapmaya dayalı bir oyundu. Eğer birileri size çıkıp da, Warhawk’ı üç arkadaşı ile birlikte toplamda dört kişi oynadıklarını ve hiç eğlenmediklerini söylüyorsa emin olun ki yalan söylüyordur.

3 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu  Lost Planet: Extreme Condition

Lost Planet: Extreme Condition bazı kesimler tarafından hiç sevilmese de, bu durum oldukça fazla sayıda satış yapmasını engelleyemedi. Grafiklerinin zamanının çok ötesinde olması, hızlı ve öfkeli bir oynanış sunması bu satış rakamlarının en büyük sebeplerindendi.
4 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu SOCOM 2

Bu listenin en çok tartışılabilecek oyunlarından biri bence SOCOM 2. Çünkü geçtiğimiz haftalarda incelediğimiz SOCOM 4’ün pek de iyi olmaması, iyi olan özelliklerinin de SOCOM 2’ye dayanması nedeniyle serinin ikinci oyunu bu listede kendine yer buluyor.
5 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Tom Clancy’s Ghost Recon: Advanced Warfighter

Advanced Warfighter her zaman Tom Clancy oyunları arasında altın madalyalı olarak durmaktadır biz oyuncular için. Serinin diğer oyunlarından ve kendi rakiplerinden çok daha iyi bir şekilde oyuncuyla buluşmuştu ve Tom Clancy oyunları arasında belki de unutulmaması gereken en önemli oyunlardan biri olmuştu.
6 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Stranglehold

John Woo’nun bir başka oyunu olan Stranglehold, 2007 yılında piyasaya sürüldüğünde, sürekli bir çatışma halinde olmamız, düşmanların hiç tükenmemesi ve “bullet-time” özelliğiyle çok eğlenceli olmayı başarmıştı. Yeni nesil konsolların teknolojisi, ağır çekim kurşunlarla buluştuğunda bize sadece koltuklarımızda bağıra çağıra insan öldürmesi kalmıştı.
7 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu inFamous

Sly Cooper adlı güzide projenin arkasındaki isim olan Sucker Punch tarafından hazırlanan inFamous, süper kahraman oyunlarına bakış açımızı tamamen değiştirmeyi başarmıştı. Oyunda yer alan iyi ve kötü karma sistemi yeni nesil konsollarda mihenk taşı olarak yerini aldı.
8 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Jet Force Gemini

1999 yılında Nintendo 64 için piyasaya sürülen Jet Force Gemini’yi kaç kişi hatırlar acaba? Piyasaya sürüldüğünde TPS’ler arasında bir kıvılcım gibi parlamıştı. Rare’in diğer oyunları kadar popüler olmasa da, emin olun ki oyun endüstrisine bu listedeki diğer devler kadar katkıda bulunmuştur.
9 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Tom Clancy’s Splinter Cell: Chaos Theory

Chaos Theory uzak ara oyuncular arasında en çok sevilen Tom Clancy oyunudur. En iyi olup olmadığı tartışılabilir ama bu kadar çok sevilen ve övülen bir Tom Clancy oyunu ancak Advanced Warfighter olmuştur. Gizlilik türüne herhangi bir yenilik getirmese de oynanışı ve yaşattığı aksiyon ve panik hisleriyle oyuncuları ekran başına kilitlemeyi başarmıştır.
10 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Vanquish

Bu listedeki oyunlar arasında en “cool” duranı hangisi diye soracak olursanız, hiç düşünmeden Vanquish derim. Resident Evil 4’ü tasarlayan ekip tarafından hazırlanan Vanquish ile birlikte Sam Gideon isimli karakterle gelecekte geçen bir maceraya atılıyordunuz.

11 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Resident Evil 1-2-3

TPS demişken, Resident Evil serisinden bahsetmemek olmaz. Önce Resident Evil 1, ardından Resident Evil 2 ve 3 ün gelmesiyle, PlayStation ve PC sahipleri korkudan ölecek noktaya geldiler. O dönemin en önemli TPS’lerinden biriydi ve bu türe Survival – Horror alt dalı kazandırarak oyun dünyasına damgasını vurmuştu.

12 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Robotech: Battlecry

Anime seven çoğunluğu sakinleştirmek amacıyla piyasaya sürülen Battlecry, Anime severlere gerçekten de istediklerini vermeyi başaran nadir oyunlardan biridir. Eğer biraz acımasız olursak, rahatlıkla bu oyun Gundam serisini bir anda “çöpe” çevirdi diyebiliriz.
13 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Gears of War

Gears of War adını duymadıysanız muhtemelen bir ormanda insanlıktan haberi olmayan bir kabile ile birlikte yaşıyorsunuz demektir. Herhangi birşey söylememe gerek olmadığını düşünerek 11. maddeye geçiyorum.

14 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Dead Space

Dead Space ilk duyurulduğunda kimse dönüp de ikinci kez yüzüne bakmamıştı ama oyuna sahip olup oynamaya başladığımızda korkudan öleceğimizi düşündüğüm zamanlar olmuştur. Korku türünü sevenleri bir anda etkisi altına alan oyun “bilgisayar oyunundan korkulur mu la bebe” diyenlere tokat gibi bir cevap olmuştu.

15 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Silent Hill serisi

TPS demişken ve korku konusuna adım atmışken, Silent Hill demezsek muhtemelen öldürülebilirdik. Resident Evil ile birlikte, Survival-Horror türünün mihenk taşlarından olan Silent Hill, şahsım adıma konuşacak olursam, her oyununu altışar yedişer kez bitirdiğim tek seridir.
16 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Tomb Raider serisi

İleri bir adım at, geri bir adım at, üç tur kendi etrafında dön ve ister ileri ister geri zıpla. Tabiki seri boyunca ufak tefek hatalar, can sıkıcı noktalar olabilir ama bu serinin özellikle ilk üç oyununu bu listeye almazlık edemezdik. Yıllarca hayallerimizi süsleyen Lara Croft’u kim unutabilir ki?

17 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Resident Evil 4

Serinin ilk üç oyununu yazmıştım ama Resident Evil 4’ü onlardan ayrı bi yerde tutmamız gerektiğini çünkü oyunun atalarından çok farklı oluşuyla daha çok TPS aksiyon olarak adlandırılabileceğini düşündüğümden listede ayrı bir yer açmak istedim. Kontrollerinin zorluğu ve hatta “Tank Controls” adıyla anılsa da, türe getirdiği yeni soluk gözardı edilemez.
18 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Max Payne

Max Payne piyasaya sürüldüğünde sanırım bu oyun için olabilecek en iyi dönemde piyasaya sürülmüştü. Bullet-Time’ı oyun dünyasına kazandıran ve kendinden sonra gelen birçok oyunun fikir babası olmasını sağlayan Max Payne listemizde gururla duruyor.

19 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Hitman 2: Silent Assassin

Bu oyun TPS’lerde ilk gizlilik temalı oyun olmasa da, muhteşem hikayesi, gizliliğin dibine vurması ve yaratmış oldukları Ajan 47 karakteri sayesinde oyun dünyasında almış olduğu bütün övgüleri sonuna kadar hakediyor dersek kimseye yalan söylemiş olmayız.

20 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Grand Theft Auto 3

Belki Vice City, belki de San Andreas’ın bu listede yer bulması gerektiğini düşünenlerdenseniz, ben de sizlere bu oyunun GTA serisini üçüncü boyuta taşıyan ilk oyun olması, ortalığı sallayan sandbox araçları ve sahip olduğu hikayeyi anlatışıyla gerçekten bu listeye girmeyi en çok hakeden GTA olduğunu söylerim.

21 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Red Dead Redemption

Karısı için ortalığı birbirine katan John Marston’un hikayesini anlatan Red Dead Redemption, klasik hikaye çizgisinin en sağlam örneklerinden biri olmasının yanı sıra, değişik ve harikulade oynanışı, hikayesi ve anlatış biçimiyle 2010 yılında yılın en iyi oyunu seçilmişti. Sonuna kadar hakettiğini düşünüyorum.

22 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Mass Effect 2

Popüler Mass Effect’in devam oyunu olarak piyasaya sürüldü ve birçok devam oyununun aksine o kadar başarılı oldu ki, bir çok otorite tarafından yılın oyunu seçilmeyi başardı. RPG türüne aksiyon bazlı savaş sistemini taşıyarak bir devrim yapan Mass Effect bu listenin olmazsa olmazlarından.
23 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Metal Gear Solid

Metal Gear Solid denildiği zaman benim için akan sular durur. Eminim ki milyonlarca insan için de aynı etkiyi yaratıyordur. Yeni bir oyun duyurulduğu andan, piyasaya çıkış tarihine kadar aç gözlülükle bekler, aldığım gibi bir günde bitirmeden bırakmam. Eh Metal Gear bu listenin belki de en önemli oyunu diyebiliriz rahatlıkla.

24 Gelmiş geçmiş en iyi 25 TPS oyunu Uncharted 2: Among Thieves

Bu oyun neden listenin başında? Çünkü Nathan Drake ve onun maceraları oyun endüstrisine beş yıldızlı oynanabilirlik  gibi önemli detaylar kazandırdı. Ayrıca yüksek kaliteli sinematikleriyle de oyuncuların ağzını açık bırakmayı başaran Uncharted 2 listenin ağır toplarından biri kesinlikle.

#galeri #en iyi 25 tps oyunu #tomb raider #resident evil 4 #hitman 2: silent assassin #grand theft auto 3 #red dead redemption #metal gear solid #uncharted 2: among thieves #mass effect 2 #infamous 2 #syphon filter Yorumlar 2 MK Okuru MK Okuru 05.12.2019 09:13 Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 17.09.2019 02:06 Güzel Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 02.07.2019 03:27 25? Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder

Tags: en iyi 25 tps oyunu, Galeri, grand theft auto 3, hitman 2 silent assassin, infamous 2, mass effect 2, Metal Gear Solid, red dead redemption, resident evil 4, syphon filter, Tomb Raider, uncharted 2: among thieves Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts