Fritz9

Fritz9

Aralık 3, 2019 0

Piramitlerdeki kabartmalar gösteriyor ki satranç, yaklaşık 4000 yıllık bir tarihe sahip. M.S. 3. ve 4. yüzyıllarda Hindistan’da “Caturanga(Savaş Taktiği)” adıyla anılan oyunun Avrupa’ya gelişi İspanya üzerinden oldu. Yaklaşık 800 yıldır kuralları değişmeyen satranç için düzenlenen ilk şampiyona 1886’da yapılmıştır. Kazanan Wilhelm Steinitz, satranç’ı sistematik oynama kavramının da babasıdır.

Karakter tahtası!

Satranç sevenler için vazgeçilmez yapımlardan Fritz’in yeni versiyonu satışa sunuldu. Hemde bir sürprizle! Her yıl kendini geliştiren oyun, bu sene Fritz 9’da görsel detaylara önem vermiş! Öyle ki 3b satranç masaları haricinde 3b rakiplerde oyunda bulunuyor! Bu rakiplerden ilki Mia adında bir robot. Diğeri ise bir insan hemde bir Osmanlı erkeği! Evet yanlış okumadınız. Turk ve Mia, oyunun Character Board’ları oluyor. Ancak şunu belirtmekte fayda var. Gerek ‘Türk’ olsun gerek Mia olsun, oyuna yapay zeka anlamında hiç birşey katmıyorlar. Sadece görsel bir renk olarak oradalar. Siz hamlenizi yapıyorsunuz ve yapay zekayı beklemeye başlıyorsunuz. Hamle tasarlandıktan sonra ‘Türk’(veya Mia) satranç tahtasının iki yanında olan kollarını kaldırıp, yeri değişecek olan taşı yerinden kaldırıyor. Sonrasında ise gitmesi gereken yere taşıyor. Eğer yapılan hamle neticesinde başka bir taş oyun dışı kalacaksa, 3b karakterimiz önce onu satranç tahtasının yanına koyup, sonra kendi taşını boşalan kareye bırakıyor. Sadece görsel bir ayrıntı da olsa çok güzel düşünülmüş! Tabi karakterlerden birinin Türk olması da bizim için ayrı bir güzellik.

Character Board’larının en kötü yanı sisteminizi çok zorlaması. Evet, Fritz 9 benim şimdiye dek gördüğüm, bilgisayarı en çok zorlayan satranç oyunu. Eğer ağırlıktan oynayamıyorum diyorsanız, karakter tahtalarının haricinde, yine önceki serilerde olduğu gibi 3b satranç tahtaları da bulunuyor. Hepsi gerçekten de çok şık tasarlanmış. Hala sistemimi zorluyor diyenler ve satrançta görselliğe yer vermeyenler için 2b tahta bile mevcut.

Eski satranç maçlarının kayıtları!!!

Fritz 9’un veritabanında eski satranç maçları da bulunuyor. Hemde 1.000.688 maç içeriyor. Tarihsel olarak bakıldığında 1625 yılında oynanan bir maçın bile verileri Fritz’de mevcut. 2005 yılına kadar kimlerin satranç maçları mı var? Kimlerin yok ki! Çeşitli turnuva şampiyonlarından, tarihe adını yazdırmış komutanlara kadar(örn: Napoleon) sayısız ismin satranç maçları oyuna aktarılmış!

Yapım 3 farklı satranç motoru ile karşımıza geliyor. Bunlar sırasıyla Fritz 5.32, Fritz 9 ve Crafty 19.19. Bunlardan dilediğinizi seçip oyuna başlayabilirsiniz. Hatta oynanan bir maçın herhangi bir anında satranç motorunu değiştirip, bir diğeriyle oynayabilirsiniz.

Yapay zekadan biraz bahsedecek olursak, son derece başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Sıkı satranç oyuncuları haricinde kalanların Fritz karşısında çok fazla şansları kalmayacaktır. Başlangıçta dikkatli bir şekilde saldırmadığınız takdirde, Fritz sizi avcunun içinde oynatmaya başlıyor. Öyle ki kısa bir süre sonra rakibinizin yaptığı her hamlenin tehlikeli olduğunu farkediyorsunuz. Bu durumlar da Fritz’in bilindik Satranç koçu, yardımınıza yetişiyor. Ancak söylemleri bir hayli iğneleyici oluyor. Dikkatsizce yaptığınız bir hamle sonunda ekranda; “bu ne cesaret!” gibi bir ibare ile karşılaşabiliyorsunuz.

Genel olarak bakıldığında Fritz 9, satranç severler için eksiksiz bir yapım olmuş. Açıkçası sıkı bir satranç oyunu arıyorsanız, piyasadaki alternatifleriniz sınırlı. Bunların arasında en iyilerden biri Fritz 9. Yeni eklenen karakter modellemeli tahtalarıyla, database’indeki 1 milyon oynanmış maçın kaydıyla, yapay zekasıyla, karşınıza geçip oynanmayı hakediyor. Oyuna dalıp gerçek hayatı unutmayın…

Tags: fritz9, PC, Strateji Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts