Fitbit yeni saatiyle horlayanları yakalayacak

Mayıs 29, 2021 0

Fitbit akıllı saatinden yesyeni bir özellik gelebilir. Ortaya çıkan bu özellik ile birlikte aygıta, gürültü ve horlama algılama eklenebilir. Bilhassa horlamadan rahatsız olan ve horladıklarının farkında olmayan kullanıcılar için hoş bir gelişme olarak belirtiliyor.

Fitbit yeni saatinin dinleme özelliği pil kullanımına tesir ediyor

9to5 takımı, Google Play Store‘daki Fitbit uygulamasının en son sürümünde birtakım kodları çözerek durumu açığa çıkardı. Açığa çıkan bu özellik, Fitbit’in mikrofonunun horlamanız dahil olmak üzere ortamdaki bütün gürültüyü dinlemesini sağlıyor. Kullanıcılar bunu öğrendiklerinde birtakım kaygılara de kapılmaya başladı. Zira, gece boyunca dinlenmek pek mantıklı fikir üzere gelmiyor. Aygıtın pil kullanımı konusunda da, dikkat edilmesi gerekiyor. Sunulacak bilhassa birlikte, pil tüketiminin artacağı düşünülüyor.

9to5’in Google raporu, özelliğin horlama ve gürültü tespiti olarak isimlendirildiğini belirtiyor. Özelliğin, sadece sizin horlamanızı değil, yanınızdaki kişinin horlamasını da dinlediği söyleniyor. Aygıt öncelikle gürültü düzeyini tahlil ediyor, akabinde horlamaya emsal sesleri algılamaya çalışıyor. Fitbit temel gürültü düzeyinin üzerinde bir gürültü algıladığında, bunun gürültü mü yoksa horlama mı olduğunu belirliyor.

Horlama takip aygıtı kimin horladığını ayırt etmiyor. Yani siz ya da eşiniz horladığında, iki tarafın da horlama sesini algılıyor. Sürüm notları içerisinde, kullanıcıların yatak odasında gürültü algılamayı engelleyebilecek şeylerden kaçınmalarını öneriyor. Aygıt, sesleri algılarken arttan çalan bir müzik sesinin olmaması gerekiyor. Özellik kullanılırken biraz yüksek şarj götürdüğünden ötürü, kullanıcıların Fitbit‘i yatmadan evvel yüzde 40 şarj etmeleri öneriliyor.

Sürüm notları içerisinde şu anlık, kullanıcıların horlama datalarıyla ne yapmaları gerektiği belirtilmiyor. Fakat horlama ve buna yol açabilecek şartlar uykuyu önemli formda bozabiliyor. Bu durumun farkında olmak sıhhat açısından daha faydalı olabilir.

Horlama ve gürültü dedektörü şimdi, kullanıcılar tarafına kullanıma açılmadı. Üstte verilen bilgilere bakarak, şimdi geliştirilme etabında olduğunu görebiliyoruz. İleride sizin ve eşinizin horlamalarını ayırt edebilme üzere bir özellik de eklenebilir.

Fitbit’e geleceği düşünülen horlama ve gürültü takip özelliği hakkında sizin niyetleriniz nelerdir?

Tags: cihaz, Gürültü, Horlama, Kullanıcılar, Özelli̇k Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts