Dünya Çapındaki En İyi 8 Espor Oyunu

Dünya Çapındaki En İyi 8 Espor Oyunu

Eylül 27, 2021 0

Her ne kadar daha önceki jenerasyonlar, esporu ve özellikle oyunları büyük bir zaman kaybı olarak nitelendirseler de, espor, şimdiye kadar dünyada en süratli gelişen spor dalı olarak öğreniliyor. Reyin sektörünün rekabetçi kolu olan espor, gün geçtikçe büyük izleyici kitleleri, olağanüstü ödül havuzları ve seçkin oyuncuların isteklerini kariyere dönüştürmelerini sağlayan büyük sponsorluklar toplamaya devam ediyor. Esporun 2022 senesine kadar senede 1,79 milyar dolarlık bir sektör olacağı da ön görülüyor.

Espor, bir hayli değişik cinste, bir hayli oyunu kapsıyor. Ağırlıklı olarak battle royale, shooter ve MOBA oyunlarının turnuvalarının yapıldığı bu sektörüde Tekken 7, Mortal Kombat ya da Rocket League gibi oyunları da göreöğreniyoruz. Dünya çapında turnuvaları yapılan ve en büyük ödül havuzuna sahip en iyi espor oyunlarını sizler için listeledik. Şimdiden iyi oyunlar.

Dünya Çapındaki En İyi 8 Espor Oyunu

League of Legends PUBG: Battlegrounds Counter Strike Evrensel Offensive Dota 2 Fortnite Overwatch Call of Duty Hearthstone

Dünyanın en çok öğrenilen MOBA’larından League of Legends

Ödül Havuzu 2020: 9.000.000$ Vasati İzleyici 2019: 170k-250k Azami İzleyici: 3,9 milyon League of Legends Worlds 2019

Riot Games’in oynaması fiyatsız, çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası olan League of Legends, kolayca söylemek gerekirse, piyasada oynayabileceğiniz en iyi MOBA oyunlarından biri. League of Legends’ın oynanışı, kule korunması, reel zamanlı strateji ve ekip savaşları gibi cümbüşlü unsurlar kapsıyor. League of Legends’ın ulaşılabilirliği öne çıkan özelliklerinden biri, ancak bu, karışık temel reyin öğelerinden yoksun olduğu anlamına gelmiyor. Maharet atışları, bekleme müddetleri, eşsiz maharetler ve ekip çalışması, League of Legends’ı MOBA oyunlarının suratı haline getiriyor ve Dota 2 ve Heroes of the Storm’un alkışını geride vazgeçiyor. E-spor açısından Riot Games, bu unvanı League of Legends Şampiyona Tezsi aracılığıyla destekliyor. League of Legends’ın turnuvası, 2 milyon doların üzerinde bir ödül havuzuna sahip.

Beğenilen Battle Royale PUBG: Battlegrounds

Sarih dünya yaşamda kalma veya birinci birey nişancı cinslerindeki öteki bir hayli reyin gibi, PUBG’nin ilk emeli yaşamda kalan son oyuncu olmak. Sarih dünya oyunlarının en iyi doğrultularından kimilerini alıp, onu iyi bir birinci birey nişancının mekanikleriyle birleştiren PUBG: Battlegrounds, kendine sadık bir oyuncu kitlesi barındırıyor.

PUBG: Battlegrounds’da çok iyi bir denge de bulunuyor. Haritaya herkes aynı anda sıçrıyor, herkes silahsız başlıyor ve tüm oyuncular mavi alanın dışında kalmamaya çalışarak yaşamda kalan son şahıs olmaya çabalıyor. PUBG: Battlegrounds’ın dünya turnuvası Invitational’ın 2 milyon dolardan fazla bir ödül havuzu bulunuyor.

Valve’in modası geçmeyen oyunu Counter-Strike: Evrensel Offensive

Ödül Havuzu 2022: 20.000.000 $ öngörülen Vasati İzleyici 2019: 200 bin Azami İzleyici Rakamı: 1,2 Milyon IEM Katowice 2019

Valve’in efsanevi çok oyunculu FPS oyunu Counter-Strike: Evrensel Offensive, 2012 senesindeki çıkışından beri güçlü mirasıyla shooter oyunlarının başında geliyor. Piyasaya sürülmesinin ardından seneler geçmiş olmasına karşın hala yerleşik bir çekirdek topluluğu sayesinde çağdaş oyunlara hala kafa yakalayabiliyor.

Ancak her ne kadar hala çok oynansa da, yeni oyunların grafik niteliğine ne yazık ki yetişemiyor. Yeniden de bir hayli insan CS:GO’nun sade tecrübesinden ve 1 milyon dolarlık ödüllü Eleague Major müsabakasının da dahil olduğu son derece rekabetçi esporundan sevinç alıyor.

Güçlü MOBA oyunlarından: Dota 2

Reyin sektöründe “Bilmesi kolay, ustalaşması güç.” olarak ifade edilen Dota 2, dünyada en çok oynanan MOBA oyunlarından biri. Oynaması fiyatsız olan bu MOBA’da savaş alanında oyunculara eşlik eden 100’den fazla kişilik bulunuyor. Her bir kişiliğin değişik marifetleri ve oyuncuya göre değişen reyin tarzı bulunuyor.

Her ne kadar MOBA cinsi, oyunun mekaniğine bilindik olmayan izleyiciler için acayip olsa da, Dota 2’nin 30 milyon dolardan fazla ödül havuzu, Dota 2 International’ı izlemeye değer bir espor oyunu yapıyor.

12,3 milyon eş zamanlı oyuncuya konut sahipliği yapmasıyla ünlenen Fortnite

Ödül Havuzu 2020: Şimdiye kadar 7.000.000 $ Vasati İzleyici 2019: 150k-200k Azami İzleyici: 2,3 milyon Fortnite World Cup 2019

Fortnite, yenmek için savaş royale oyunudur. Hakikatinde Epic Games, 2020’nin başlarında, reyin içi bir Travis Scott konseri sayesinde Fortnite’ın rekor kıran bir seansta olağanüstü 12,3 milyon eşzamanlı oyuncuya konut sahipliği yaptığını doğruladı. Fortnite’ın popülaritesi listelerin dışında.

Fortnite, erişilebilir reyin modları, parlak ve deli grafikler ve harikulade bir inşaat sistemi dahil olmak üzere çok şey yapıyor. Küçük tefek dövüşler ve mikro mutasyonların varlığı tecrübeden uzaklaşıyor, ancak oynaması fiyatsız bir reyin olduğu için cinsin hayranları yeniden de bir şans tanımalı. Fortnite, video oyunları oynanan her platformda oynanabiliyor.

2019’un açılış Fortnite Dünya Kupası, 30 milyon dolarlık ödül havuzuna sahipti.

Cümbüşlü bir FPS oyunu olan Overwatch

Ödül Havuzu 2020: 5.000.000 $ Vasati İzleyici 2020: 30K Azami İzleyici Rakamı: 1,1 milyon OWL Büyük Finalleri 2018

FPS oyunlarının her zaman karanlık ya da asılcı olmak zorunda olmadığını ispatlayan ilk oyunlardan biri olan Overwatch’ın, silah dolu kâinatında dahi çizgi film cümbüşü sunuyor. Hakikatinde bu ispatı oyunculara sunan Valve’in Team Fortress 2 oyunuydu, ancak Overwatch bu başlığı çok daha ayrıntılı bir yere getirdi.

Overwatch, bir hayli kahramanı, sınıfı ve mekanik spektrumları ile tamamen cümbüşlü bir birinci birey nişancı oyunu. Böylesine galibiyetli bir reyin hipotez edildiği gibi oldukça galibiyetli bir espor sahnesi de geliştridi. Blizzard, Overwatch Dünya Kupası da dahil olmak üzere muhtelif espor teşebbüsleriyle Overwatch rekabet etrafını destekliyor.

Blizzard’ın beğenilen tezsi Call of Duty

Ödül Havuzu 2020: $6,000,00 Vasati İzleyici 2020: 50 bin Azami İzleyici: 189 bin Call of Duty Championship 2019

Call of Duty, Activision tarafından Blizzard’ın bir parçası olarak geliştirilen süratli tempolu bir birinci birey nişancı oyunu. Şimdiye kadar yaratılmış en popüler reyin serilerinden biridir olan Call of Duty, her oyuncunun en az bir kere de olsa oynamış olduğu bir reyin. İlk olarak 2003 senesinde piyasaya sürülen ve her sene yeni bir versiyonla oyuncuların karşısına çıkan Call of Duty serisinin ilk Dünya Şampiyonası 2013’te yapıldı ve 1 milyon dolarlık bir ödül havuzuna sahipti. Görüntülenme rakamı neredeyse Overwatch ile aynı olan serinin ödül havuzu ise Overwatch’tan daha büyük. Bu da Call of Duty için lige daha uzun vadede güçlü bir bağlılığının sembolü.

World of Warcraft âleminden Hearthstone

Ödül Havuzu 2020: 4.000.000$ Vasati İzleyici 2019: 70k-100k Azami İzleyici: 328 bin Hearthstone Dünya Şampiyonası 2016

Hearthstone, ilk defa 2014 senesinde piyasaya sürülen Blizzard tarafından geliştirilen, oynaması fiyatsız bir koleksiyon kart oyunu. Reyin, 30 kart destesine ve bir kahramana sahip iki oyuncudan oluşuyor. Oyunun emeli ise öteki şahsın kartlarını yok etmek ve nihayetinde oyunu kazanmak için kahramanlarını yok etmek. Hearthstone, 2018’de 100 milyon oyuncuya erişen oyuncu tabanıyla tüm dünyanın en popüler oyunlarından biri. Hearthstone’daki kartlar ve kişilikler, Blizzard’ın video oyunu tezsi World of Warcraft‘a katlanmaktadır.

Hearthstone’un rekabetçi kısmı ise 2014’te piyasaya sürüldükten hemen sonra başladı ve ilk senesinde reyin 250.000 dolarlık bir ödül havuzuna sahipti. Rekabet Asya ve Avrupa ile hudutluydu, ancak oyunun popülaritesi sebebiyle süratle beynelmilel bir seviyeye yükseldi. 2019’da, bir Hearthstone turnuvası için vasati izleyici rakamı 50 bin ile 150 bin arasında değişiyordu ve 276 bin izleyici 2019 Hearthstone Dünya Şampiyonası’nda doruğa erişti. 2020’de, Coronavirüs pandemisi sebebiyle Hearthstone için sadece ufak bir turnuva tertip edildi. 

Tags: Dünya Çapındaki En İyi 8 Espor Oyunu Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ