Doom

Doom

Aralık 4, 2019 0

FPS’NİN ATASI, KORKUNUN BABASI, OYUN TARİHİNİN EN BÜYÜKLERİNDEN BİRİ, O BİR EFSANE, O BİR TUTKU, O BİR YAŞAM TARZI. O İSMİ ANLAMIYLA KÖTÜ KADER OLMASINA RAĞMEN OYUN TARİHİNİN KADERİ BOYUNCA BAŞINA GELEN EN GÜZEL ŞEY. O : DOOM – KIYAMET

En başta söylemek istiyorum ki Doom, benim tüm dünyada en çok sevdiğim oyundur. Onunla ilgili çok okudum, çok gördüm ve çok oynadım, çok beğendim, her zaman şaşırdım, sayısız “vay be” dedim…….

EFSANE İLE TANIŞMA

Doom ile ilk tanışmam 2. oyunuyla başladı. Grafikleri zamanın gerisinde kalmıştı ama ondaki farklılık insanı sarmayacak gibi değildi. Kısa sürede müptelası olmuştum, gözüm başka oyun görmez oldu. Tabi doom 2 ile tanışmamda bir arkadaşımın da büyük katkısı var.

Arkadaş : Geçen bir oyun aldım. Half life gibi ama bunda canavarlar var ve bayağı zor.

Ben : Hani neymiş şu? Göster bakalım, beğenirsem bende alırım.

İşte bu kısa diyalog ve kısa bir oynanıştan sonra oyun oynama serüvenimde en büyük ve kaliteli sayfayı kazandıran oyun oldu “Doom”. Oyun jenerasyonu sürekli gelişen bir kuşak ve sürekli geliştirilen grafikler ve oynanış tipleri önemli olduğu halde böyle bir oyunun inanılmaz bir etkisinin olması gerçekten inanılmaz. “Okuldan gel, ders’i boş ver Doom’ a dal. Uykudan uyan kahvaltıya daha zaman var, o zaman bir Doom çek.” İlk zamanlar bilgisayar ile içli dışlı olduğum oldukça yoğun anlarda Doom 2’nin olmadığı bir anı hatırlamıyorum. Onu oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlamak güç. Bazı zamanlar Windows 98′ imde Doom 2 ile birlikte Winamp’ ı da açardım. Böylece Doom 2 oynarken aynı zamanda farklı müzikler de dinlerdim. (Oyunun kendi müzikleri zaten başlı başına mükemmeldi.) Böylece oyunun havasına farklılık getirerek daha da zevk alırdım. O yıllar dinlediğim müzikler artık benim için Doom ile özdeşlemiştir. Doom deyince aklıma onlar, onları dinleyince aklıma Doom gelir. Tabi böylesine sevdiğim bir oyunu arkadaşlarıma da tavsiye ederdim. Ama onlar bu konularda derin düşünmezlerdi. İşin ilginci Doom’ u bana tavsiye eden arkadaşım bile bana göre bu oyunun ne olduğunu anlamadı. Zaten oyunu kısa süre sonra bırakmıştı ama ben oyundaki ışığı kapmıştı bir kere, bırakmam düşünülemezdi.

Tags: Aksiyon, Doom, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts