Deus Ex: Human Revolution'dan göndermeler

Deus Ex: Human Revolution’dan göndermeler

Aralık 5, 2019 0

Galeri / Oyun

Deus Ex: Human Revolution’dan göndermeler

Sırlar sadece hikaye de mi olur sandınız? Deus Ex: Human Revolution'dan göndermeler Deus Ex: Human Revolution sadece kendi hikayesinde pek çok gizeme sahip değil, aynı zamanda oyun içerisinde de birbirinden değişik ufak göndermelerle dolu.

Bu göndermeleri notlarda ve e-postalarda, kitaplar ve videolarda, şirket sembollerinde ve  diyaloglarda görebilirsiniz. Bu galerimizde sizlere etraftan bulduğumuz bu ufak detaylardan 10 tanesi göstereceğiz.

Nijerya E-posta Sahtekarlığı

Uzun yıllar önce ortaya çıkan Nijerya E-posta dalaveresi dünya gündemini epeyce meşgul etmişti. Sözde Nijeryalı bir hükümet yetkilisinin yardım amaçlı attığı bir mail ve yardım edilmesi karşılığında vereceği yüksek bir ödülden bahsediliyordu. Elbette bu olay artık klişeleşmiş bir durum anca DXHR’ın ilk bölümlerinde bu maillere rastlıyoruz. Oyunun ilerleyen bölümlerinde ise bir IT yöneticisi çalışanlarını hala bu mailleri aldıkları için azarlıyor.
1 Deus Ex: Human Revolution'dan göndermeler Shop S-Mart

Oyunun Michigan bölümünde Detroit’deki LIMB kliniğinin önündeki benzincide bulunan marketin ismi S-Mart olarak geçiyor. S-Mart aynı zamanda Michigan’da çekilen meşhur film Evil Dead’de Ash Williams’ın çalıştığı yerdi.
2 Deus Ex: Human Revolution'dan göndermeler Black Mesa günleri

İleriki bölümlerden bir tanesinde Jensen’a Omega Ranch laboratuarına sızma görevi veriliyor ve burada bazı önemli kişileri bulması isteniyor. Buradaki bilgisayarların bir tanesindeki mesajda ise çalışanların düzenli olarak radyasyon ve biyolojik atık incelemelerine girmeleri aksi halde kovulacaklarından bahsediliyor.

Half-Life hayranları hatırlayacaktır ki aynı mesaj bu klasik oyunda da vardı. Elbette o mesajda Omega Ranch yerine Black Mesa yazıyordu.
3 Deus Ex: Human Revolution'dan göndermeler Polislerin bilim kurgu düşkünlüğü

Detroit’teki polis merkezinde bulunan kilitli bilgisayarların kullanıcı isimlerinde büyük bilim kurgulara gönderme yapılmış. PDICK, “Do Androids Dream of Electric Sheep” adlı kitabın yazarı Philip K. Dick’e, HELLISON ismi yazar Harlan Ellison’a, RDECKARD ise Blade Runner filminde Harrison Ford’un canlandırdığı baş kahraman Rick Deckard’a atfedilmiş.
4 Deus Ex: Human Revolution'dan göndermeler Üç tas has kabuk

İşte oyundaki en güzel göndermelerden bir tanesi. Bir tuvaletteki üç deniz kabuğu. Bizde “Cezalandırıcı” olarak bilinen “Demolution Man” adlı Slyvester Stallone ve Wesley Snipes filminde Stallone çok çekmişti bu üç deniz kabuğundan.
5 Deus Ex: Human Revolution'dan göndermeler Yahu hala mı Final Fantasy?

Burada artık fazla birşey anlatmaya gerek yok. Yıl 2027 ve hala Final Fantasy oyunları mevcut. İşte Final Fantasy 27
6 Deus Ex: Human Revolution'dan göndermeler Hakiki QR kodları

Sarif’in deposunda dolaştığınızda ilk katta bazu kutular üzerinde QR kodları göreceksiniz. Söylenen göre bu kodlar gerçekten çalışıyor ve eğer telefonunuzda okutursanız sizi DXHR evreni ile alakalı birkaç siteye yönlendiriyor.
7 Deus Ex: Human Revolution'dan göndermeler Gönlümdeki ayna kırkları

Bu gönderme tamamen Adam Jensen ile ilgili. Her ne kadar Jensen güçlü bir karakter gibi görünse de aslında içten içe acı çeken bir yapıya sahip. Bütün öfkesini içine atması da bu şekilde bir dışa vuruma sebep oluyor. Aşağıdaki notta ise şöyle yazıyor:

“Yöneticiyi ara ve aynayı bir daha değiştirsinler.”

Öte yandan bir oyuncunun ise bu konuyla nasıl ilgilendiğini gösteren videosu.