Desperate Housewives

Desperate Housewives

Aralık 4, 2019 0

Oyunlar incelenirken genellikle bir köşeye yazıda belirtilmesi gereken önemli ayrıntı ve özellikler yazılır. Ama Desperate Housewives’ı incelemek için yanıma aldığım kağıdın bir hayli boş olduğunu fark etmem, ancak oyundan çıkmak için “Quit”e tıkladığımda oldu. Önce bir düşündüm, bende mi hata diye, ama yok, oyun o kadar sıkıcı ve gereksiz ki, ben başka alemlere dalmıştım muhtemelen.

Çaresiz ev kadınlarını duymuşsunuzdur, ülkemizde de bir süredir “ilgiyle” izlenen dizilerden biri. Yurt dışında şu sıralar üçüncü sezonun yayınlandığı dizi, geçtiğimiz aylardaki “yeni bir konu bulunamıyor” ve “kadrodakiler birbirlerini çekemiyor” dedikodularına rağmen, oldukça başarılı bir şekilde devam ediyor. Ama neler olduğunu söyleyip, tadını kaçırmak istemem yeni sezonun. Bu yüzden oyunun incelemesine başlayalım isterseniz.

Wisteria Lane, Amerika’nın dışarıdan oldukça sakin, içinden bakıldığındaysa akıl almaz olayların yaşandığı bir banliyödür. Çok sevdikleri komşuları Mary Loiuse’in esrarengiz ölümüyle, burada oturan dört ev kadınının yolları birbirleriyle çakışır. Susan, kocasından ayrılmış, kızıyla birlikte oturan ve aşkı karşısındaki tesisatçıda arayan, Lynette ise dördü de birbirinden beter çocuğa sahip olan, işi ile evini bir türlü dengede tutamayan bir kadındır. Gabrielle, eşinin iş seyahatleri yüzünden evde tek kalmış, gizli bahçıvan aşkını kocasından saklamaya çalışan bir kadın, Bree ise kocasını kaybettikten sonra bir türlü “doğru” adamı bulamayan ve çocuklarıyla bir türlü baş edemeyen bir annedir. Bir de Edie, var tabii, dizinin “kötü” kadını.

Dedikodu yapmalıyız, bizim işimiz bu!

Gördünüz değil mi, ev kadınlarımız ne kadar da çaresiz(!), biri onlara akıl vermeli, doğru olanı anlatmalı. İşte bu devrede biz araya giriyoruz. Neden taşındığımızı bilmeden, Wisteria Lane’de kocamız ve oğlumuzla buluyoruz kendimizi. Evet, ne zannettiniz, banliyöye yeni taşınan bir ev kadınını kontrol ediyoruz oyunda! Gelir gelmez Bree kapımızı çalıyor, bizi evine çağırıyor tanışma faslı için.

Oyunun devasa sayılabilecek bir Tutorial’ı var. Yerleri silmekten, mektuplara bakmaya, eşyaları tamir etmeye kadar her şey Tutorial’a dahil edilmiş. Bu iyi bir şey mi derseniz, hayır derim, oyunun kontrolleri sadece farenin sol tuşundan ibaret olduğundan, eziyetten başka bir görevi yok gibi nerdeyse. Evden çıkıp Bree’lere gidiyoruz, çaresiz ev kadınlarımız farklı odalarda toplanmış, bizlerle konuşmak için bekliyorlar. Aslında oyunun gidişatı büyük bir şekilde diyalog sistemine bağlı. Çevrede hemen hemen herkesle konuşurken karşımıza üç farklı seçenek çıkıyor. Bunlar çoğunlukla olumlu, olumsuz ve belirsiz şıklar şeklinde. Bu şekilde komşularınızla, ailenizle olan ilişkileriniz belirleniyor.

Biri Sims mi dedi?

Oyunun oynanışı Sims’le büyük benzerlikler taşıdığından, pek de bahsetmeye gerek yok. Bitirmenin yaklaşık 8 saat aldığı oyunun her bölümünde mutlaka yapmanız gereken bir görev bulunuyor. Bunların dışında, isteğe bağlı yapılabilen bir de ikincil görevleriniz var, bunları yapmak sizin moralinizin artmasına, ekstra eşyalar kazanabilmenize yardımcı oluyor. Ayrıca sıkıldığınız anlarda arabaya atlayıp, alışveriş merkezine gidebiliyorsunuz. Bu gibi şeyleri yapmak moral barınızı arttırmada oldukça etki ediyor.

Görsel yönden pek de iddialı olmayan Desperate Housewives’da en azından başroldeki oyuncuların gerçekçi bir şekilde modellenmesini bekliyordum. Ama yanıldım tabii, Bree dışında tüm karakterler gerçeğinden bir hayli farklı modellenmişler. Ve evet, kendimi tutamıyorum, söylemeliyim, hepsi birer “kütük” gibi!

Lynette’in Bree’ye söylediği şeyi Gabrielle Susan’a söylemiş mi?

Açıkçası daha uzun uzun anlatmak isterdim yapımı, ama anlatacak pek bir şey yok maalesef. Geçtiğimiz yıllarda çok çektiğimiz film oyunlarının sürekli vasat olması, umarım dizi oyunlarına da bulaşmaz. Zira yakında deliler gibi izlediğimiz Lost’un da oyunu gelecek, onunda bu şekilde boşa gitmesini istemem doğrusu. Son sözü söylemem gerekirse: Rüyalarınızda bile bu kadınları görenlerdenseniz, mutlaka alıp oynayın, Sims öğütücüsü iseniz de kaçırmayın. Ama siz diğerleri, bu oyundan uzak durun, evet!

Tags: desperate housewives, PC, Strateji Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts