Civilization IV: Warlords

Civilization IV: Warlords

Aralık 3, 2019 0

Civilization denince akan sular durur benim için. Bu kadar detaylı, bu kadar güç, bu kadar strateji gibi strateji oyunu güç bulunur diye düşünürüm hep. Gerek tüm seriyi gerekse yan mahsullerini misalin Alpha Centauri oynamış olmama karşın, içimdeki Civilization isteği hiç bitmemiştir. Eh benim gibi oyuncular oldukça, Firaxis seriyi devam ettirmekte kararsızda kapılmıyor. Neticede bu ayın sonunda elimizde olacak olan Civilization IV: Warlords ortaya çıktı. Civilization IV’şan yapısı aynen gözetecek olan yeni ek kolide bazı ekstralar mevcut

Yenilikler

Ek kutu 8 yeni senaryo ile gelecek. Bu senaryolar istikametinde yeni medenilikler, yeni devlet adamları ve tabiî ki yeni Dünya şahaneleri ilave edilecek. En çok alaka sürükleyen medenilikler ise Barbarlar ve Vikingler olacak gibi. Vikingleri seçtiğimizde Winston Churchill’i seçebilecek ve “Great Wall” şahanesini yapabileceğiz.

İlave Edilen birkaç senaryoyu anlatarak yenilikleri özetleyeyim. İlk senaryomuzda Barbarları hakimiyet edeceğiz. Evet her oyunda başlarda bizi zorlayan ve sık sık küfrettiğimiz kabalar tüm özellikleri ile hakimiyetimizde olacak. Barbar misyonunda emel tüm medenilikleri haritadan silmek. Kent montajı yapamadığı için en başta bir merkezimiz olacak. Bu merkezde idare yapamayacağız. Bu surattan oyuna çok fazla ölçüde altınla başlayacağız. Elimizdeki altınlarla savaşta lüzumlu üniteleri satın alacağız. Netlikle kent kuramayacak ve kent ele geçirip idareyemeyeceğiz. Bunun yerine ele geçirdiğimiz kentleri devirip definemize para katacağız. Paramıza para kattıkça da vahşi ordumuz gelişecek. Bu senaryoda oyunumuza Age of Empires serisinden çok iyi tanıdığımız, Trebuchet’lerin ilave edildiğini göreceğiz. Ayrıca kentlerin serinin öteki oyunlara göre daha çok gelişeceği de belirtiliyor.

Öteki bir senaryo ise Vikingler hakkında. Bu sefer yakıp devirmeyeceğiz. Emelimiz kısa zamanda çok para toplamak. Makro idare ile bu parayı elde etmek çok güç olduğundan, bu misyonun alt kısımları da mevcut. Misalin fidyecilik özelliği oyuna ilave edilmiş. Ele geçirdiğiniz her kenti para karşılığında başka ülkeye satabilirsiniz. Ama bu özellik her kent için yalnızca 1 kere yapılabilecek. Vikinglerin öteki bir farkı ise define avcılığı yapmaları. Denizlere açılarak definelerin peşinde koşacağız. Elde ettiğimiz defineleri hiç zarar almadan merkez kentimize eriştirebilirsek yüklü ölçüde paraya kavuşabileceğiz. Böylece misyonu kısa zamanda tamamlayabileceğiz.

Bilave etmeye bedel

Bu Viking senaryosu gerçeğinde çok hoş bir Multiplayer mod’u olabilir. Bir birey defineyi alır ve merkeze götürmeye çalışır. Ötekileri ise o defineyi alarak kendi merkezine götürmeye çalışabilir. Bu mod hakkında Firaxis azıcık fısıldamış, ama detaylarını vermemiş. Ama bence LAN yada Internet oyunlarına ayrı bir hava verebilirler.

Son bir vazife daha söylenmiş. Kahinlik isimli senaryoda Fransa ve Büyük Britanya, Kuzey Amerika için yarışa giriyorlar. Biz de taraflardan birini seçip öbürünü yasaklamaya çalışacağız. Fakat iki grubu da yasaklayan mistik, doğaüstü hadiseler olacak ve zaman zaman başkaldırı edebileceğiz.

Neticede yenilikler hep Civilization serisini beğenenler için yapılmış ve fazla da iddialı gözükmüyor. Temmuz sonunda çıktığında bakalım ne kadar hoşlanılacak.

Tags: civilization iv warlords, PC, Strateji Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts