Bruce Willis, Deepfake ile Bir Rus Reklamında Başrolde Yer Aldı

Bruce Willis, Deepfake ile Bir Rus Reklamında Başrolde Yer Aldı

Eylül 27, 2021 0

Günümüz teknolojisi bazen reelliği denetletecek şeylere yol açabiliyor. Bunun en aktüel ve bir o kadar da acayip misali Rusya’da görüldü. Rusya merkezli cerrah ve İnternet servis sağlayıcısı Megafon, yeni reklamında Bruce Willis’e yer verdi, ancak ünlü oyuncu bu sırada ABD’deydi. Peki bunu nasıl yaptılar? Natürel ki Deepfake ismi verilen, surat üretme teknolojisiyle.

Rus reklam piyasası uzmanlarına göre Willis, bahsi geçen reklamda suratına yer verildiği için, hipotezi olarak 1 ila 2 milyon dolar bir ödeme aldı. Sayının hipotezi olmasının sebebi mevzu hakkında rastgele bir resmî açıklama yapılmamış olması.

‘Görüntüyü oluşturmak için 34,000 resim ve video kullanıldı’

MegaFon firmasında Marka ve Pazarlama Bağlantıları İdareyicisi olarak görev yapan Vasili Bolşakov, bu acayip reklamın geliştirme düzeyi hakkında şunları söyledi: ‘Die Hard’ serisinin yıldızı Bruce Willis’in resmi ‘surat üretme’ teknolojisiyle geliştirildi. Bunu hakikatleştirmek için, Deepcake stüdyosu mühendisleri Bruce Willis’e ait 34,000 resim ve videoyu nöral ağın kullanımına sundu.

Bolşakov, COVID-19 pandemisinin yaşandığı bu yarıyılda oyuncuların Deepfake versiyonlarına yer vermenin oyuncunun kendisini deniz fazla ülkelerden getirtmekten çok daha tehlikesiz olduğunu söyledi. Bolşakov, mevzu hakkında “pandeminin getirdiği kısıtlamalara tutsak olmadan yüksek nitelikli içerikler çıkarabileceğimizi fark ettik. Teknolojinin kullanımı içeriği çok daha süratli ve düşük bir maliyetle üretmeye olanak tanıyor.” dedi.

‘Bruce’u andırdığımız biçimde görmek harika bir fırsat’

bruce willis

Bu reklamla kimseyi yanlış manipülasyona hedefleri olmadığını belirten Bolşakov, Bruce’u ‘Die Hard’ ve ‘Beşinci Element’ filmlerinden andırdığımız hâliyle yeni bir rolde görmenin herkes için harika bir fırsat olduğunu söylüyor.

Bahsi geçen reklamın 15 kısımdan oluşacağı söyleniyor ve reklamların ilkinin rejisör koltuğunda Rus müzisyen ve film üretimcisi Ilya Naishuller bulunuyor. Naishuller, 18 Mart 2021 yayın tarihli Nobody filmine de rejisörlük yapmıştı.

Tags: Bruce Willis, Deepfake ile Bir Rus Reklamında Yer Aldı Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ