Bioshock

Bioshock

Aralık 3, 2019 0

Merakla beklenen Bioshock, ağustos sonu gibi piyasada yerini alacak. Irrational Games geçtiğimiz hafta, Bioshock için son süslemeleri yaptılar ve oyunu piyasaya hazır hale getirdiler. Bölümler, karakter tasarımları, oyunun ilerleyişi ve oyun içi puzzle’ları tamamlanan Bioshack’in, ağzımızı açık bırakacak derecede güzel olacağı konusunda tüm oyunseverler hemfikir.

Oyun henüz başında aksiyona giriyor. Yanan bir enkazdan karaya doğru yüzerek başlıyoruz ve daha bu noktada grafiklerden ağzımız sulanıyor. Öncelikle belirtmeliyiz ki, Bioshock’un su efektleri ve detayların gerçekçiliği (ışığın suda kırılması vb.) olması gerektiği gibi. Fakat uyarmalıyız, eğer Bioshack’in bu muhteşem grafiklerini seyre dalarsanız, hemen avlanabilirsiniz. Oyunda öldüğünüz zaman ise kendinizi yaşam çemberinde (vita chambers) buluyorsunuz.

Eğer aksiyondan örnek vermek gerekirse bir bölümde Ryan’ı, zehirli ağaçların, oksijen salgılayarak şehri zehirlemesini engellerken görüyoruz. Burada çok ihtişamlı sahneler var (ayrıca bu noktada, oyunun ilerilerinde size lazım olan panzehir ile ilgili önemli ipuçlarına ulaşıyorsunuz). Bioshock’un her köşesinde bu gibi gerilimli sahneler mevcut. Çatışma sahneleri genellikle robotlar ve splicer’lar ile yaşanıyor.

ÇEŞİT ÇEŞİT BULMACALAR
Bölümleri geçtikçe bir çok bulmaca ile karşılaşıyorsunuz. Bu bulmacalardan bazılarını yapmasanız da olur, fakat bu demek değildir ki önünüze çıkan her bulmacayı atlayabilirsiniz. Tam tersine, zor olanları çözmeniz şart. Bunun yanında etraftan bulduğunuz eşyalardan yeni materyaller yaratabiliyorsunuz. Bulmacaların çoğunu bu yöntem ile çözebiliyorsunuz. Bu işlemi devamlı yapmak sizi bir süre sonra sıkabilir fakat oyunun oynanabilirliği ve grafikler sizin bu sıkıntıyı hissetmenizi engelliyor. Ayrıca uçan robotları, güvenlik kameralarını, kilitli kapıları ve diğer mekanik objeleri hackleyerek savaşırken önemli avantajlar elde edebiliyorsunuz. Mesela kilitli bir kapıyı açmanız gerekmekte ve düşman robotlar ateş ederek size doğru gelmekte. Bu gibi durumda düşmanınızın kontrol sistemine girip onlara, kapıyı kırmalarını emredebilirsiniz. Böylece bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Tabi sistemine girdiğiniz robotları da temizlemeyi unutmayın. Tahmin edebileceğiniz gibi oyunun herhangi bir yerini, birden çok yöntemle geçebilirsiniz. Bazı yerlerde nasıl ilerleyeceğiniz tamamen sizin hayalgücüne kalmış. İster ölümüne dalın, ister tuzak kurun. İsterseniz sinsice ilerleyin. Kendi silahınızı da istediğiniz gibi geliştirebiliyorsunuz. Silah geliştirme ve eklenti koyma konusunda gereğinden fazla seçeneğiniz var.

Oyundaki büyük robotları öldürmek ne kadar zor olsa da ölümsüz değiller. Bir çok kez yardıma ihtiyacınız olacak. Oyun kesinlikle kolay bir oyun değil. Ayrıca senaryo bir çok farklı yöne sapabiliyor ve birden fazla son mevcut. Oyunda yaptığınız tercihler sizi bambaşka sonlara götürebilir.

Bioshock’un PC versiyonundaki menusu, diğer konsollardaki versiyonlarına göre daha görkemli. Pc kullanıcıları ayrıca oyunun konsol versiyonundan farklı şekilde karakterinin yeteneklerini ve silahlarını geliştirebilecek. Bu oyunu PC versiyonunda oynamak, gelişmiş grafikleriyle olsun oynanabilirliği ile olsun kesinlikle ayrı bir keyif veriyor. Bioshock’un çıktığı anda tüm dünyada deliler gibi oynanacak bir oyun olduğu kesin. Bize de bundan sonra ağustos sonunu beklemek kalıyor.

Tags: Aksiyon, Bioshock, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts