Bioshock

Bioshock

Aralık 3, 2019 0

“Uzun bir süre sonra kendime geldim. Aslında uyumuşum, belki de beni uyuttular. Tam olarak ne olduğunu hatırlamıyorum. Gözlerim yavaş yavaş açılmaya başladı. Etrafı şimdi daha net görebiliyorum. Ancak ne kadar garip bir yerdeyim. Karanlık etrafı sarmış sanki, biraz ışık var gibi. Ayağa kalkmalıyım. Ama bunu yapamıyorum, sanki kaslarım çekilmiş. Beynimin verdiği komutlara uymamak için direniyorlar. Belki bir süre dinlenip gücümü toplamam lazım. Ancak burada ne olmuş? Birazcık doğrulabilirsem etrafı daha rahat görebilirim. Evet oluyor, biraz acı var kaslarım gene itaatsizlik yapıyor, ama başarabilirim. İşte oldu, şimdi biraz daha dik durumdayım. Garip bir ışık huzmesi var, çevremi biraz daha net görmem için bana yardımcı oluyor. Algılamamı körleştiren o sessizlikte gitti. Garip bir takım gürültüler var. Şurada tam orada ışık huzmesinin altında bir takım gölgeler var. Acaba bunlar kim? Ama ne garip ki, gölgeler ilginç bir şekilde. Yoksa ben öldüm mü? En iyisi artık ayağa kalkmalıyım, bana acı verecek. Ama bunu yapmalıyım. Böylece ne olduğunu daha iyi anlayabilirim. İşte ayağa kalkma vakti geldi. Ama şu gölgeler sanki hareket edip buraya geliyor gibi, ben mi yanlış görüyorum. Ufak bir gölge oyunu bu, neden korkuyorum ki? Ancak bir tuhaflık var, sesler de gölgelerin oradan geliyor. Hangi cehennemdeyim ben?”

Giriş

Bilinmezliğin olduğu karanlık, kasvetli ve gizemli bir hikaye. Bioshock’un girişi belki böyle olabilir. Gözlerimizi açtığımız zaman kendimizi bilmediğimiz garip bir yerde bulacağız ve sonrası mı? İşte sonrası oyunun kendisinde cevaplanacak. Irrational Games, 1999 yılında System Shock 2 ile bunun aynısını bize yapmıştı. Bilim-kurgunun içinde olduğu; korku dolu, ama RPG elementlerinin de içinde yer aldığı bir yapımdı. Oyunun daha ilk bölümünde ne olduğu belirsiz garip yaratıklara karşı, adrenalin seviyemiz artıyordu. System Shock 2 zamanında oldukça başarılı olmuş, harika bir yapımdı. Aradan yıllar geçti, ama üçüncü projeyi bir türlü duyamadık. Irrational Games, SS3’ten önce karşımıza onun yerine geçebilecek, hatta kimine göre SS3 olduğu söylenen Bioshock oyununu duyurdu. Yapımcılar Bioshock’un kesinlikle System Shock 2’nin devamı olmadığını, ayrı bir proje olduğunu belirtiyorlar. Peki bu yapım nasıl bir şey?

Oyunumuz SS2 dinamiklerine sahip, FPS ve RPG tarzında. Garip bir şekilde ilginç bir yerde uyanacağız ve sonrasında su altı şehrine inip sır dolu hikayeyi çözmeye çalışacağız. Şehir 1940’lı yılların atmosferine sahip. Aslında korunmak için deniz altına yapılmış devasa bir kent. Ancak insanlara ne olduğu veya burada ne gibi garip olayların döndüğü belli değil. Hatta bizim dahi nasıl bir şekilde uyuduğumuz ve bunun neden olduğu belirsiz. Esrar perdesi hakkında yapımcılar herhangi bir açıklama yapmıyorlar ki, zaten oyun çıktığında bu ilginç ve kasvetli hikayeyi biz çözmeye çalışacağız.

Tags: Aksiyon, Bioshock, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts