Bilim İnsanları, Samanyolu’nu Birbirine Bağlayan Bir Gaz Dalgası Keşfetti

Bilim İnsanları, Samanyolu’nu Birbirine Bağlayan Bir Gaz Dalgası Keşfetti

Aralık 1, 2021 0

Fransa, Almanya ve Birleşik Kraliyet’tan gök bilimcilerin oluşturduğu bir araştırma takımı, Samanyolu’nu birbirine bağlayan ‘tüy’ eşi bir gaz köprüsünü gözlemledi. Şili’de asıllaştırılan gözlemin ayrıntıları geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Astrofizik Mecmuası’nde yayınlanan yazıya göre bu madde, galaktik merkezden uzanarak galaksinin iki helezoni kolunu birleştiriyor. Tahlilciler, böyle bir yapının ilk defa görüntülendiğinin altını çizdi.

Samanyolu’nun ilk tüyü bulundu

samanyolu

Köln Üniversitesi’nden bir grup akademisyen, galaksimizdeki yoğun karbon monoksit gazı bulutları tahlilleri sırasında daha evvel görülmemiş bir maddeyi keşfetti. Samanyolu, Hintçede Akasha Ganga, başka bir deyişle “Semandaki Ganj Nehri” olarak adlandırılıyor. Çalışmayı yürüten takım, Galaksinin tüyü olarak nitelendirdikleri bu ince, soğuk ve yoğun gaz filamentine, Hindistan’daki Ganj Nehri’nin kaynağındaki buzuldan esinlenerek “Gangotri Dalgası” ismini verdi.

Gök bilimciler, Samanyolu’nun galaktik merkezi yakınlarında 6.000 ile 13.000 ışık seneyi süresince uzanan dalgalı bir yapıya sahip olan Gangotri Dalgası’nın, binlerce ışık seneyi süresince alt yukarıya sallandığını gözlemledi. Dalganın kütlesinin, takribî dokuz güneşe denk olduğunu hipotez eden tahlilciler bu dalga hareketinin neye neden olabileceğinden emin olmadıklarını belirtti. Tahlilciler, öteki galaksilerde de eş yapılarda gaz tüylerinin bulunduğunu ancak Samanyolu’nda böyle bir maddeyle ilk defa karşılaştıklarının altını çizdi. Araştırma takımından Dr. Veena Samanyolu’nda böyle bir yapının var olmasının, galaksinin içten dışa doğru haritalandırılmasını çok güçleştirdiğini ifade etti.

Tags: Samanyolu’nu Birbirine Bağlayan Bir Gaz Dalgası Keşfedildi Categories: Uzay
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ