Area 51

Area 51

Aralık 4, 2019 0

51. bölge, 76 Km’lik bir alan içerisine kurulmuş olup, Las Vegas’ın 153 Km kuzeyindedir. Bölgenin uzaktan çekilen fotoğraflarına bakıldığında 51. Bölge, oldukça sıradan bir kaç hangardan oluşuyor gibi gözükse de, asılolanın yerin altında olduğu bilinmektedir. Amerikan hükümeti tarafından önceleri varlığı kabul edilmeyen 51. Bölge, Amerika için kusursuz bir test alanıdır. En gizli denemeler adeta bir sırlar kapısı olan Area 51’de yapılıp, tersine mühendislik diye tabir edilen yöntemle, dünya dışı teknolojiler bir nebze olsun burada çözümsenmeye çalışılıyor. Bölgenin bir başka önemli özelliği de Roswell olayı dahil bir çok ufo enkazının bu bölgede saklandığının düşünülmesi.

Hiç şüphesiz dünya dışındaki hayatlar insanların ilgisini her daim çekmiştir

Kısa süre önce X-Box kullanıcıları için piyasaya çıkan Area 51, en nihayetinde PC’cilerle de buluştu! Inevitable Entertainment’ın yapımcılığını üstlendiği oyun, FPS türünde boy gösteriyor. Malum türünün en iyi yapımları olan Half-Life 2, Doom 3 ve Farcry gibi oyunlara karşın FPS türündeki yeni yapımların, ince eleyip sık dokumaları gerekiyor. Öyleki bu oyunlar(HL-2, Doom 3 ve Farcry) piyasaya çıktıklarında, gerek fizik motorları, gerek grafikleri, gerekse muhteşem hazırlanmış atmosferleri sayesinde, tabir yerindeyse tozu dumana kattılar. Bu gibi astronomik yapımların ardından çıkarılan her oyunun, muhakkak aradan sıyrılacak niteliklere sahip olabilmesi gerekiyor. Peki Area 51 böyle bir oyun mu?

Öncelikle oyunumuz piyasaya çıkmadan önce adından oldukça söz ettirdi. Bu durumun nedenlerinin başında, oyunun konusunun 51. bölge gibi dünya üzerindeki en ilgi çekici mekanlardan birinde geçmesi söylenebilir. Bunun haricindeki bir diğer özellik ise yapımın seslendirmelerinde adı geçen isimler! Bir kere ana karakteri, X-Files dizisinden tanıdığımız ajan Fox Mulder yani David Duchovny seslendiriyor! Onun dışında Marilyn Manson, Ian Ambercrombie ve Phil Proctor(Doom-3’ten Final Fantasy’e, C&C Red Alert’ten Legacy of Kain’e kadar bir çok oyunda, sesiyle karakterlere hayat veren önemli bir seslendirme uzmanı) gibi isimler de seslendirmelerde bulunmuş.

İşler hep yolunda gitse, bize ne oynatacaklar değil mi?

Area 51’in konusu biraz klişe. Malum 51. bölgedeyizdir. Çevrede ne işe yaradığını bilmediğimiz ancak ilgi çekici bir çok cihaz ve makine bulunmaktadır. Kendini bilmez yaşlı bir bilim adamı, içerisinde dünya dışından bir organizmanın bulunduğu tüpün kilitlerini açar ve ortalık karışmaya başlar. Öyleki tüpün içinden bir hayli heybetli görünen yaratık çıkagelir. Olay mahaline varan askeri tim, yaratığı durdurmak üzere orada bulunmasına karşın, kısa sürede etkisiz hale gelmiştir. Hatta bununla da kalmamıştır, üzerine bir de zombi olarak, yaratık camiasına katılmışlardır. İşte bu noktada, içerisinde bizimde bulunduğumuz “Hazmat takımı” yola çıkıyor… Kısaca anlayacağınız, işlerin yolunda gitmediği bir anda asayişi sağlamakla görevliyiz.

Videodan sonra oyun artık bizim kontrolümüze yani David Duchovny’nin seslendirdiği Ethan Cole’e geçiyor. Klasik olarak ilk anlarda “tutorial” tadında bir aşama geçiriyoruz. Silahlı kısa süren bir eğitimin ardından işler karışıyor! Öyleki bulunduğumuz bölgeye kadar zombilerin geldiğini görüyoruz. İşte bu anı hiç unutmayın. Çünkü Area 51’de, aksiyon seviyesi çok ender aşağılara düşüyor. Artık çok uzun bir süre hiç durmadan uzaylı avlayacaksınız! Hazır mısınız?

Oyunda yalnız değiliz. Tıpkı geldiğimiz gibi Hazmat takımı ile beraber ilerliyoruz. Ancak bunun sürekliliği yok. Tim lideri siz olmanıza karşın nerede riskli görev var, hepsini biz yapıyoruz. Oyun boyunca, uzaylılar bir türlü yakanızdan düşmüyor. Nereye baksanız zombi görüyorsunuz. Ancak böyle bir atmosferde koskoca tim liderinin, bir düğmeye basacam diye tek başına girmediği aksiyon kalmıyor. Sonuçta ne oluyor? Ekibiniz açılan kapıdan girip, kısa süre sonra yeniden takılıyorlar. Yanlarına gidince de, bu sefer bilmem neredeki şalteri indirmek için yine uzaylıların ortasına düşüyorsunuz. Anlayacağınız Area 51’de dolaylı yoldan bir takım oyunu var.

Tags: Aksiyon, area 51, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts