Alfred Hitchcock'ın efsane filmi Vertigo bu sefer reyin oluyor

Alfred Hitchcock’ın efsane filmi Vertigo bu sefer reyin oluyor

Aralık 5, 2019 0

Alfred Hitchcock‘ın filmlerini beğeniyorsanız, Vertigo‘nun nasıl bir imal olduğunu zati öğreniyorsunuzdur. Fobi ve gerilim filmleri arasında oldukça büyük bir yeri olan Vertigo, bu sefer reyin oluyor. Fransız reyin dağıtımcısı Microids, Vertigo filminin reyin haklarını satın aldığını duyurdu. Oyunu Pendulo adlı reyin stüdyosuna itimat edecek olan Microids’in bu atağı, tüm reyin severleri heyecanlandırdı.

Vertigo filmi bu defa reyin oluyor

Microids‘in başkanı Elliot Grassiano, Vertigo’nun bir serüven oyunu olacağı ve tamamen filmin mevzusunu işleyeceğini belirtti. Geliştiricilerin, oyunda da aynı filmde olduğu gibi gerilim havasını yüksek dozda mı yakalayacağı? Yoksa, orta seviye bir nitelik de mi oyunu geliştiriceklerini merak ediyoruz.

Vertigo filminin mevzusu ise şu biçimde,

San Francisco’da dedektif olan Scottie Ferguson bir kabahatliyi kovalarken çatıdan düşen ortağını kurtaramaz ve kendisinde yükseklik fobisi başlar. Polisliği vazgeçen ve özel dedektif olma kararı alan Scottie’yi, daha önceki mektep dostu Gavin Elster karısını takip etmesi için meblağ. Scottie, genç kadının peşinden San Francisco‘ya geri dönüş yapar. Dostunun anlattıklarına göre eşi bazen sanki içine kapanıyor, alışkın olmadık tavırlar sergilemektedir. Scottie dostunun karısı Madeleine’i izlemeye başlar. Gerçekten de bayan eksantrik davranmakta, bir fotoğraf müzesindeki özel bir fotoğraf önünde, fotoğrafa bakarak saatlerini tüketmektedir. Dedektif sonrasında fotoğraftaki bireyin geçen asırda yaşayan bir aristokrat bayan olduğunu bilir. Madeleine ise tamamen bu bayanı kendine misal almakta onun gibi giyinmekte, onun gibi olmaya çalışmaktadır, hatta onun yaptığı gibi intihar etmek istemektedir. Scottie hadiselere derinlemesine inince sıhhati de bozulmaya başlamıştır.