Akdeniz’de Domuz Suratlı İlginç Bir Köpekbalığı Tutuldu

Akdeniz’de Domuz Suratlı İlginç Bir Köpekbalığı Tutuldu

Eylül 23, 2021 0

İtalya’nın Elba adasında, Akdenizli balıkçılar yüzgeçleriyle köpekbalığını, suratıyla ise domuzu hatırlayan bir deniz canlısı cinsi keşfettiler. Yassı kafası, geniş gözleri ve pembemsi burnu nedeniyle domuzbalığı olarak adlandırılıyor. En çok ise, sudan çıktığında domuz sesine eş homurtular çıkarması nedeniyle bu adla belirleniyor.

Elba Akvaryumu’ndan Yuri Tiberto, keşfedilen balıkla alakalı, “Bu balık, genellikle ‘domuzbalığı’ diye adlandırılır zira sudan çıktığında homurdanmaya başlar” ifadelerini kullandı. Balıkçı ağı, laf konuşu balığın bulgusunu duyururken, köpekbalığının iskeleye çekilmeden evvel suda çekilirken, ölü halde bulunduğunu belirtti. Beynelmilel Tabiatı Koruma Birliği, “Akdenizlilerin bu köpekbalıklarını görünce donakalmasının sebebi, köpekbalıklarının popülasyonunun senelerdir düşüşte olması” dedi. Bu cins, tehdit altındaki cinslerin yer aldığı kırmızı listede “korunmasız” biçiminde sınıflandırılıyor.

Akdeniz garip köpekbalıklarına konut sahipliği yapıyor

Domuzbalığı

Geçen yıl bilim insanları tarafından yeniden Akdeniz’de, tensiz ve dişsiz bir köpekbalığı cinsi bulunmuştu. Latince adı Galeus melastomus olan bu cins, kirli kedibalığı adı ile de öğreniliyor. Genellikle omurgasızlar, kafadanbacaklılar ve minik kemikli balıklarla besleniyor. Carbonara Burnu sarihlerinde 500 metre derinlikte tutulan bu cins, 302 milimetrelik boya ve 82,7 gramlık kütleye erişiyor.

Tags: Domuz Suratlı Tuhaf Bir Köpekbalığı Yakalandı Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ