Yemeksepeti Hackerlarından 'Tehdit Gibi' Açıklama: Bilgileri Kullanan Sapıklara da İhtar Geldi

Yemeksepeti Hackerlarından ‘Tehdit Gibi’ Açıklama: Bilgileri Kullanan Sapıklara da İhtar Geldi

Aralık 4, 2021 0

Bir hacker grubunun iddiasına göre geçtiğimiz günlerde hacklenen ve toplam 60 milyon kullanıcısının bilgisi ele geçirilen Yemeksepeti, 16 Kasım günü yaptığı açıklamasında fidye arzını doğrulamış, ancak rastgele bir bilgi ihlali olmadığı belirtilmişti. Hackerlarsa geçtiğimiz gün Yemeksepeti’nin gazetecilere dava açmasının ardından 20 bin kullanıcının bilgilerini herkese sarih bir biçimde paylaşmıştı.

Fakat paylaşılan bu bilgiler, bazı bireylerce bilgi sahiplerine erişmek ve onları rahatsız etmek için kullanılmaya başladı dahi. Hackerların paylaştığı 20 bin şahsın bilgileri artık onlara müteveccih her türlü hamleye kapı açarken ve ele geçirilen bilgiler kütüphanesine ilave edilirken, hackerlardan dün gece mevzuyla alakalı yeni bir açıklama geldi.

Yeni CEO’ya erişmişler, ama yanıt almamışlar:

yemeksepeti

Hackerlar, paylaştıkları açıklamalarında sızıntı mevzusunda bazı şahısların yaklaşımlarını takip etmeye çalıştıklarını ve hâlâ yanlış anlaşılmalar olduğunu gördüklerini belirtti. Rakip şirketlerin kendilerini işe aldıklarını diyenlerin olduğunu ifade eden hackerlar, Yemeksepeti ya da rastgele bir dağıtım firmasının umurlarında olmadıklarını söyledi.

Öte yandan Yemeksepeti’nden arz ettikleri paranın ödenmesini ısrarla beklediklerini, ödemeleri vaziyetinde tüm bilgilerin kopyalarıyla beraber yok edileceğine dair söz verdiklerini açıkladılar. 20 bin kullanıcının bilgilerini paylaşmak istemediklerini, ama Yemeksepeti idareyicilerini kezlerce uyardıklarını ve blöf yaptıklarını düşündükleri için paylaştıklarını da açıkladılar.

Hackerlar, Yemeksepeti’nin yeni CEO’su Mert Baki’yi de uyardıklarını ancak kendisinin yanıt vermediğini söyledi. Geçtiğimiz gün namlıların bilgilerini sarihe çıkarmakla tehdit eden hackerlar, bunu yapmak istemediklerini, arz ettikleri ölçünün bu cins bilgiler için de gülünç bir ölçü olduğunu söyledi. Ayrıca potansiyel müşterilerini de hali hazırda beklettiklerini dillendirdi. Son olarak bilgileri kullanan bazı şahıslara da şöyle bir ihtar geçildi:

“Bu hasta Türk erkekleri bayanlara WhatsApp üzerinden dayanak etme mazeretiyle ileti atmayı durdurmalı”

ANEKDOT: Bu açıklama, KVKK analiz başlatmadan evvel paylaşıldı.

Tags: Yemeksepeti Hackerlarından 'Tehdit Gibi' Açıklama Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ