Xbox Series X|S denetimcisi için değerli değişiklikler olacak

Temmuz 15, 2021 0

Xbox denetimcileri her vakit ergonomik tasarımı ile ön plana çıkıyordu. Xbox Series X ile birlikte yenilenen denetimcinin D-Pad’i için de bir değişiklik yapılmıştı. Ama PlayStation 5‘in DualSense‘i, Xbox denetimcisine büyük bir fark attı. DualSense sahip olduğu haptic geri bildirim ve uyarlanabilir tetik ile birlikte oyunculara çok farklı bir tecrübe sundu. Bunun üzerine Xbox’ın yöneticisi Phil Spencer, Xbox kontrolcülerinde değerli değişiklikler yapılacağını duyurdu.

Xbox denetimcisi DualSense ile birebir özelliklere sahip olacak

Phil Spencer, Kinda Funny Gamescast’te PS5‘e iltifatlar yağdırdıktan sonra DualSense kontrolcüsünden ilham alınan özellikleri kendi kontrolcülerine ekleyeceklerini belirtti. Xbox Series X|S denetimcilerini elinize aldıysanız Xbox One ile emsal olduğunu fark edebilirsiniz. Tek değişiklik D-Pad’de yer alıyor. Ancak Xbox denetimcisi gelecekte daha fazla yenilik alabilir. Kinda Funny Gamescast‘te Spencer, Xbox’ın muhtemelen yakın vakitte rastgele bir büyük donanım aksesuarı (VR başlığı gibi) almayacağını, fakat denetimcinin yakın gelecekte kimi revizyonlar görebileceğini yineledi.

YouTube video

Röportaj sırasında Spencer “Donanım yol haritamızı düşündüğümde, Liz Hamren’in takımının gelişimini ve yaptıkları işi sahiden seviyorum. Katiyen daha fazla yere daha fazla oyun getirebilecek farklı çeşitte aygıtlar düşünüyoruz. Muhtemelen denetimci üzerinde yapacağımız kimi işler bulunuyor. Sony’nin DualSense ile yeterli bir iş çıkardığını düşünüyorum ve biz de bunlardan kimilerini planlıyoruz” dedi.

Phil Spencer‘ın DualSense‘den ilham almasının mantıklı olduğu belirtiliyor. Sonuçta haptic geri bildirim ve uyarlanabilir tetik özellikleri oyunculara çok farklı ve hoş bir tecrübe sunuyor. Her ne kadar düzgün bir denetimci de olsa, DualSense‘de kronik bir sorun var. “Drift” olarak isimlendirilen bu kronik sorun yaklaşık 400 saat sonra ortaya çıkıyor ve birçok kullanıcı da bu durumdan rahatsız. Sony’nin bir sonraki konsol partisinde bu sorunu çözmesi bekleniyor.

Tags: Denetimci, Dualsense, Fark, Spencer, xbox Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts